Постанова № 43311725, 26.03.2015, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2015
Номер справи
819/514/15-а
Номер документу
43311725
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/514/15-a

26 березня 2015 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі: головуючого судді Осташа А. В. при секретарі судового засідання Костецькій Н.Т.

за участю:

прокурора - Ковальчук М.О.(дов. №05/1/2-15 від 14.01.2015 р.)

представника позивача - Сопрун М.В. (дов. №09.4-22/1295 від 31.12.2014р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Прокурора Чортківського району в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку( сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області) до відкритого акціонерного товариства "Чортківський Райагрохім" про стягнення фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Чортківського району в інтересах держави в особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області) звернувся до суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства "Чортківський Райагрохім" (далі - ВАТ "Чортківський Райагрохім", відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 85 000 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за порушення законодавства на ринку цінних паперів на підставі статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" до відповідача уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку застосовано фінансову санкцію відповідно до постанови від 05.12.2014 року № 483-ПР-3-Е на суму 85 000 грн. Постанову про накладення санкції направлено на ВАТ "Чортківський Райагрохім" в установленому порядку рекомендованими листами, проте така санкція добровільно відповідачем не сплачена. Прокурор просить стягнути з відповідача в дохід Держаного бюджету України фінансову санкцію на суму 85 000 грн. за вчинення правопорушень на ринку цінних паперів.

У судовому засіданні прокурор, представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві. Просили позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув і заперечень на позов не подав, хоча належним чином повідомлявся про день, час та місце розгляду справи судом. Про причини неприбуття суд не повідомив.

Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Таким чином, адміністративну справу розглянуто та вирішено за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що ВАТ "Чортківський Райагрохім" є юридичною особою, виступає емітентом цінних паперів.

Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку емітенту - ВАТ "Чортківський Райагрохім" видано обов'язкове для виконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.06.2014р. № 31-ПР-3-Е із зобов'язанням у термін до 31.10.2014р. усунути порушення вимог чинного законодавства про цінні папери, а саме: п.5 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», в частині приведення статуту та внутрішніх положень товариства у відповідність до Закону та письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження.

Проте, будь-яка інформація від ВАТ "Чортківський Райагрохім" щодо виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.06.2014р. №31-ПР-3-Е до Комісії не надходили, у зв'язку із чим складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів за № 520-ПР-З-Е від 25.11.2014р. та прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, які надіслані відповідачу 26.11.2014р.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів передбачено застосування до юридичних осіб фінансових санкцій у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

05.12.2014р. начальником Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову № 483- ПР-3-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів до ВАТ "Чортківський Райагрохім", якою застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 85 000 грн.

Постанову уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - начальника Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 05.12.2014 року № 483-ПР-3-Е направлено відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується фіскальним чеком відділення поштового зв'язку. Вказана постанова у встановленому законом порядку не оскаржена, фінансові санкції відповідачем не сплачені.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено в Законі України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 року № 448/96-ВР, з змінами і доповненнями (далі - Закон № 448/96-ВР).

Відповідно до статей 5, 6 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, яка виконує свої повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку згідно з пунктами 8, 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР, серед іншого, має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до вимог п. 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" від 17 вересня 2008 року № 514-VI, статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:

1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;

2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.

Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.

Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.

Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.

Закон України "Про акціонерні товариства" від 17 вересня 2008 року № 514-VI, набрав чинності у квітні 2009 року, тобто до квітня 2011 року всі Акціонерні товариства, які зареєстровані на території України, повинні були привести свою діяльність у відповідність з вимогами цього Закону.

Як встановлено судом, емітентом цінних паперів ВАТ "Чортківський Райагрохім" не усунені вимоги п.5 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», в частині приведення статуту та внутрішніх положень товариства у відповідність до Закону.

Відповідно до пункту 14 статті 8, пунктів 5-7 статті 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб, зокрема, фінансові санкції у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за:

неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації;

нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;

неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно зі статтею 12 вказаного Закону № 448/96-ВР санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Частиною третьої статті 11 Закону № 448/96-ВР визначено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до пункту 16 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 року за № 120/14811 (чинних на момент виникнення спірних правовідносин), постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акта про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпелю та касовий чек. Пунктом 3 розділу XVIII цих же Правил визначено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету.

Таким чином, постанова уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - начальника Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 05.12.2014 року № 483-ПР-3-Е прийнята з дотриманням чинного законодавства, у встановленому законом порядку не скасована. Разом з тим, відповідач добровільно санкції не сплатив, письмових заперечень проти позову не подав, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 85 000 грн. 00 коп. підлягають до задоволення. При цьому, санкції слід стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України.

Відповідно до частини другої статті 60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду. Право прокурора на звернення до суду з позовними заявами з метою представництва інтересів держави передбачене також Законом України "Про прокуратуру".

Статтею 11 КАС України встановлено принцип змагальності сторін, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідач не спростував доводи адміністративного позову, не надав доказів про сплату фінансових санкцій, а прокурор у межах повноважень, обґрунтовано звернувся до суду про стягнення з відповідача таких фінансових санкцій.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Чортківський Райагрохім" (48500, вул.Незалежності, 51, м.Чортків, Тернопільська обл., код ЄДРПОУ 5490948) 85 000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн. фінансових санкцій в користь Державного бюджету України на рахунок управління Державної казначейської служби України у Чортківському районі Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області №31116106700554, МФО 838012, код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106, код одержувача коштів 37938481.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Осташ А. В.

копія вірна

Суддя Осташ А. В.