Ухвала суду № 43311326, 25.03.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2015
Номер справи
821/4017/14
Номер документу
43311326
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 березня 2015 р.

м.Одеса

Справа № 821/4017/14

Категорія: 8.3.1

Головуючий в 1 інстанції: Войтович І.І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого Золотнікова О.С.,

суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження у зв’язку з неявкою сторін в судове засідання апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року по справі за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства «Херсонський нафтопереробний завод» до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області та Управління Державної казначейської служби України у м. Херсоні про повернення надміру сплачених коштів,-

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2014 року приватне акціонерне товариство «Херсонський нафтопереробний завод» (далі ПрАТ «Херсонський НПЗ») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області) та Управління Державної казначейської служби України у м. Херсоні (далі УДКС України у м. Херсоні) про стягнення з Державного бюджету України надміру сплачених грошових коштів в рахунок сплати податку на прибуток в сумі 400000 грн..

В обґрунтування позову зазначалось, що з 28 жовтня по 02 листопада 2011 року ПрАТ «Херсонський НПЗ» перераховано до бюджету в рахунок сплати податку на прибуток 400000 грн.. Протягом 2011-2014 років у позивача не виникло зобов’язань зі сплати податку на прибуток. 04 вересня 2014 року ПрАТ «Херсонський НПЗ» звернулось до ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області із заявою про повернення надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств у сумі 400000 грн., проте відповіді позивачем не отримано. На думку позивача, надміру сплачені грошові кошти повинні бути стягнуті з Державного бюджету України.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року позовні вимоги ПрАТ «Херсонський НПЗ» задоволено. Визнано протиправною бездіяльність ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області щодо не направлення висновку до територіального органу Державної казначейської служби України про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань ПрАТ «Херсонський НПЗ» з відповідного бюджету в сумі 400000 грн.. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПрАТ «Херсонський НПЗ» надміру сплачені грошові кошти в рахунок сплати податку на прибуток в сумі 400000 грн..

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, представник ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, а саме пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14, п. 46.1 ст. 46 та п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України. Так, на думку апелянта, авансовий платіж не є надміру сплаченими грошовими коштами. Крім того, за 2010 рік позивач має від’ємне значення об’єкту оподаткування по податку на прибуток у сумі 3118436 грн., за 1 квартал 2011 року - від’ємне значення у сумі 18903329 грн., за 2 квартал 2011 року - у сумі 37907881 грн., за 2012 рік - від’ємне значення об’єкту оподаткування у сумі 33570052 грн.. У зв’язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

В запереченнях на апеляційну скаргу директор ПрАТ «Херсонський НПЗ» просить залишити оскаржене судове рішення без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом встановлено, що з 28 жовтня по 02 листопада 2011 року ПрАТ «Херсонський НПЗ» перераховано до бюджету в рахунок сплати податку на прибуток 400000 грн..

Протягом 2011-2014 років у позивача не виникло зобов’язань зі сплати податку на прибуток.

04 вересня 2014 року ПрАТ «Херсонський НПЗ» звернулось до ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області із заявою про повернення надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств у сумі 400000 грн., проте відповіді позивачем не отримано.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що відповідачем порушено право платника податку на повернення надміру сплачених грошових зобов’язань.

Так, відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов’язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Згідно пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 названого Кодексу платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 43.1 ст. 43 Кодексу встановлено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

На підставі пунктів 43.4 та 43.5 названої статті Кодексу платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30 грудня 2013 року № 882/1188 затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 року за № 146/24923).

Відповідно до п. 5 названого Порядку повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно п. 7 Порядку за платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

Як встановлено матеріалами справи, позивачем у період з 28 жовтня по 02 листопада 2011 року перераховано до бюджету в рахунок сплати податку на прибуток 400000 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 28 жовтня 2011 року за № 101, від 31 жовтня 2011 року за № 121 та від 02 листопада 2011 року за № 2 (а. с. 7-9).

Зазначене вище також підтверджується листом Управління Державної казначейської служби України у м. Херсоні від 26 вересня 2014 року № 06-29/882 (а. с. 14).

Матеріалами справи також встановлено, що протягом 2011-2014 років у позивача не виникло зобов’язань зі сплати податку на прибуток, що підтверджується довідкою від 31 липня 2014 року, з якої вбачається, що переплата по податку на прибуток становить 400002 грн. (а. с. 12).

04 вересня 2014 року ПрАТ «Херсонський НПЗ» звернулось до ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області із заявою за № 3-02-18 про направлення всієї суми переплати по податку на прибуток у розмірі 400000 грн. в рахунок оплати оренди за землю або повернення на поточний рахунок підприємства, надавши до заяви копію акта звірки по розрахункам з бюджетом станом на 31 липня 2014 року, виданого відповідачем (а. с. 10-11).

За таких обставин, із врахуванням наведених вище положень чинного законодавства України, апеляційний суд знаходить обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо протиправності бездіяльності ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області по ненаданню органу Казначейства висновку про повернення надміру сплачених позивачем сум грошових зобов’язань.

Апеляційний суд відхиляє посилання відповідача в апеляційній скарзі та те, що протягом 2010 – 2012 років позивач декларував від’ємне значення об’єкту оподаткування по податку на прибуток як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог, оскільки згідно довідки контролюючого органу станом на 31 липня 2014 року переплата ПрАТ «Херсонський НПЗ» по податку на прибуток становить 400002 грн. (а. с. 12).

При цьому протягом розгляду справи відповідачем не заперечувався зазначений факт переплати позивачем коштів по податку на прибуток в сумі 400000 грн..

На підставі викладеного, висновок суду першої інстанції про задоволення вимог позивача про стягнення з Державного бюджету надміру сплачених грошових коштів в рахунок сплати податку на прибуток є правильним.

Враховуючи, що судом першої інстанції ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову окружного адміністративного суду – без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, –

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий:

Судді: