Постанова № 43307365, 17.03.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2015
Номер справи
522/30686/13-а
Номер документу
43307365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/30686/13-а

Категорія: 10.4 Головуючий в 1 інстанції: Домусчі Л.В. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.,

суддів - Лук'янчук О.В.,

- Яковлєва О.В.,

при секретарі - Щербак І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 26 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Порто-Франківський», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області, ОСОБА_2, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Порто-Франківський» в особі його посадових осіб, а саме: паспортистів, про визнання дій щодо зазначення в картках його прописки, прописки його бабусі ОСОБА_4 та його мати ОСОБА_5, квартири АДРЕСА_2 протиправними та зобов'язання внести виправлення до цих карток, зазначивши в них номер квартири АДРЕСА_1 замість невірного АДРЕСА_2.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 26 лютого 2014 року вказані вимоги позивача задоволені частково. Визнано дії Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Порто-Франківський» в особі його посадових осіб, а саме: паспортистів, щодо зазначення в картках прописки ОСОБА_3, його бабусі ОСОБА_4 та його мати ОСОБА_5, квартири АДРЕСА_2 протиправними. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду першої інстанції ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Ухвалами Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2014 року та від 28 січня 2015 року до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, залучено - ОСОБА_2 та Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Рішенням виконавчого комітету Центральної райради депутатів працівників м. Одеси № 449 від 02.08.1968 року, а саме пунктом 9, ОСОБА_4 дозволено тимчасово проживати по АДРЕСА_1, у кімнаті площею 15,75 кв.м., на склад сім'ї - три особи, з постійною пропискою до отримання житлової площі за місцем роботи у встановленому порядку.

З довідки КП ЖКС «Порто-Франківський» з місця проживання про склад родини та реєстрації, яка 16.06.2011 року була надана позивачу та копія якої міститься у матеріалах справи, вбачається, що ОСОБА_4 зареєстрована у АДРЕСА_1, займає кімнату житловою площею 15,75 кв.м. та є відповідальною особою на яку відкрито особовий рахунок щодо сплати комунальних платежів.

З вказаної довідки, також, вбачається, що разом з ОСОБА_4 у вказаній квартирі мають реєстрацію її онук ОСОБА_3 разом зі свою донькою ОСОБА_7, онука ОСОБА_8, донька ОСОБА_5, онука ОСОБА_9 та онук ОСОБА_10

Згідно паспорту серії НОМЕР_1, який 25.09.2004 року був виданий ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_3, та паспорту серії НОМЕР_2, який 08.06.2013 року був виданий ОСОБА_12, копії яких міститься у матеріалах справи, вбачається, що вона з 23.09.1988 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.

З відповіді Відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГУЮ в Одеській області, яка була надана у 2011 році завідуючому Першої ЮК Малиновського району м. Одеси ОСОБА_13 за вих. № 2722-08-21, копія якої міститься у матеріалах справи, вбачається, що відповідно до актового запису № 553 про шлюб, виданого 30.04.1969 року Першим Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану ОМУЮ, зареєстровано шлюб між ОСОБА_14 та ОСОБА_4, яка після реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_4.

Відповідно до актового запису № 638, виданого 26.08.1988 року вказаним відділом, зареєстровано шлюб між ОСОБА_16 та ОСОБА_4, яка після реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_4.

З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3, виданого ІНФОРМАЦІЯ_4 Відділом реєстрації актів громадянського стану Жовтневої райадміністрації виконкому Одеської міської ради, копія якого міститься в матеріалах справи, вбачається, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4, актовий запис № 10516.

З наявних у матеріалах справи копій рахунків та квитанції щодо платежів за комунальні послуги вбачається, що особовий рахунок за адресою: АДРЕСА_1 (кімната площею 15,75 кв.м.) відкрито на ім'я ОСОБА_4 та те, що саме вона здійснює комунальні платежі за вказаною житловою площею.

З наявної у матеріалах справи копії витягу із розпорядження ПРА ОМР № 986 від 11.11.2011 року про взяття на квартирний облік та надання житлової площі громадян вбачається, що пунктом 2.10 розпорядження вирішено закрити особовий рахунок ОСОБА_4 на 1 кімнату, площею 15,75 кв.м. у зв'язку з її смертю та відкрити особовий рахунок на вказану житлову площу ОСОБА_3, на склад родини 6 осіб (він, дочка ОСОБА_7, сестра ОСОБА_8, мати ОСОБА_5, сестра ОСОБА_9 та брат ОСОБА_10).

З довідки дільниці № 8 КП ЖКС «Порто-Франківський» (виписка з будинкової книги про склад родини та реєстрацію), яка 26.07.2013 року була надана ОСОБА_12 та копія якої міститься у матеріалах справи, вбачається, що ОСОБА_12 зареєстрована у АДРЕСА_1, займає кімнату житловою площею 15,75 кв.м., відповідальною особою на яку відкрито особовий рахунок щодо сплати комунальних платежів по вказаній житловій площі є позивач, який, також, є основним квартиронаймачем.

З зазначеної довідки, також, вбачається, що разом з ОСОБА_12 та позивачем у вказаній квартирі зареєстрована неповнолітня ОСОБА_7, а сусідкою по квартирі зазначена ОСОБА_2, яка займає у квартирі кімнату площею 9 кв.м.

Згідно поквартирної картки, картки реєстрації щодо реєстрації та мешкання позивача та його родини, які були заповнені у відповідний час ЖЕУ-31 та копії яких містяться у матеріалах справи, вбачається, що у зазначених картках, адреса мешкання та реєстрації позивача, його матері та вказаних членів його сім'ї зазначена як: АДРЕСА_2.

Не погодившись з діями посадових осіб відповідача щодо зазначення в картках його прописки, прописки його бабусі ОСОБА_4 та його мати ОСОБА_5, квартири АДРЕСА_2 замість вірної - АДРЕСА_1, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірне питання та частково задовольняючи заявлені позивачем вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідними посадовими особами, які здійснювали функції з заповнення вищевказаних карток прописки та паспортних документів, були вчинені помилки з зазначення у картках прописки щодо сім'ї позивача квартири АДРЕСА_2, замість вірної під АДРЕСА_1, тобто, цими посадовими особами були вчинені порушення у здійсненні своїх посадових обов'язків, що у подальшому привело до порушення прав позивача.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на викладене.

Правовідносини оскаржені позивачами на момент їх вчинення регулювались Постановою Ради Міністрів СРСР № 677 «Про затвердження Положення про паспортну систему в СССР» від 28.08.1974 року.

За змістом п. 22 вказаного Положення громадяни прописуються за місцем проживання. Прописка проводиться громадян, які мають паспорта за паспортами.

Ведення карток реєстрації Ф.16 і Ф.17 здійснюється згідно з Порядком ведення карток прописки/реєстрації/і поквартирних карток/Ф.16 і Ф.17/, який є додатком до Тимчасової Інструкції про порядок документування і прописки/реєстрації/ громадян України (наказ Міністерства внутрішніх справ України № 66 від 03.02.1992 року) (чинної на в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 1 вказаного Порядку у будинках місцевих Рад народних депутатів, державних і громадських організацій, житлово-будівельних кооперативів і гуртожитках прописка/реєстрація/ здійснюється по карткам прописки/реєстрації/ та поквартирним карткам.

Згідно з п. 2 цього ж Порядку ведення карток прописки/реєстрації/ і поквартирних карток покладається на осіб, відповідальних за дотримання правил паспортної системи, або осіб, уповноважених на ведення паспортної роботи.

Відповідно до п. 3 зазначеного Порядку картки прописки/реєстрації/ і поквартирні картки зберігаються у житлово-експлуатаційних конторах або в осіб, уповноважених на ведення паспортної роботи.

Згідно з п. 4 вказаного Порядку картки прописки подаються для оформлення прописки і виписки громадян в органи внутрішніх справ.

Відповідно до п. 5 Порядку ведення карток прописки/реєстрації/ і поквартирних карток/Ф.16 і Ф.17/, картки прописки складаються на громадян, які прибули на постійне або тимчасове проживання.

Згідно з п. 6 зазначеного Порядку картки заповнюються робітниками житлово-експлуатаційних організацій відповідно даних паспортів громадян або інших поданих ними на прописку документів.

Відомості про дітей до 16-річного віку, що прибули разом із батьками вказуються у строчці II картки прописки тільки одного з батьків, в адресний листок якого вони вписані.

Відповідно до п. 49 Порядку ведення карток прописки/реєстрації/ і поквартирних карток/Ф.16 і Ф.17/ громадяни для прописки і виписки здають необхідні для цього документи особам, відповідальним за дотримання правил паспортної системи, або особам, уповноваженим на ведення паспортної роботи.

Згідно з п. 51 зазначеного Порядку прописка і виписка здійснюється по карткам прописки форми № 16 і поквартирним карткам форми № 17, які зберігаються в житлово-експлуатаційних конторах.

Відповідно до п. 52 цього ж Порядку особи, відповідальні за дотримання правил паспортної системи, або особи, уповноважені на ведення паспортної роботи, отримавши документи для оформлення прописки від громадян, заносять відомості про них у картки прописки, квартирні картки чи домові книги.

З наведеного вбачається, що внесення даних до карток прописки/реєстрації/ і поквартирних карток здійснюється посадовими особами житлово-експлуатаційних організацій відповідно даних паспортів громадян або інших поданих ними на прописку документів.

Тобто, здійснюючи заповнення зазначених карток посадові особи житлово-експлуатаційних організацій не приймають рішення щодо реєстрації особи за певною адресою, а лише вносять дані поданих заявником документів, які відповідний орган використовує для проведення реєстрації місця проживання особи або відмови у проведенні такої реєстрації.

Отже, технічні дії посадових осіб житлово-експлуатаційних організацій щодо заповнення карток прописки/реєстрації/ і поквартирних карток самі по собі не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для особи щодо якої вони заповненні.

Правові наслідки несе акт індивідуальної дії - рішення щодо проведення реєстрації особи за певною адресою проживання або відмови у її проведенні. Саме воно має вплив на права та інтереси особи щодо якої воно прийнято.

Як вбачається з копії наявного в матеріалах справи паспорта позивача місце проживання останнього зареєстровано саме за адресою: АДРЕСА_1.

Тобто, доводи позивача щодо протиправності дій посадових осіб відповідача щодо внесення недостовірних даних до карток прописки в частині зазначення невірного номера квартири не можуть прийняті до уваги судом, оскільки ці дії є суто технічними, а звернення до суду з вимогами про визнання таких дій посадових осіб відповідача протиправними, на думку колегії суддів, є неналежним способом захисту прав позивача.

Враховуючи вищевикладене, оскільки рішення, дією або бездіяльністю, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин є не саме заповнення посадовими особами житлово-експлуатаційних організацій карток прописки, а рішення компетентного органу щодо проведення реєстрації особи за певною адресою проживання або відмова у її проведенні, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов безпідставного висновку щодо наявності підстав для задоволення вимог позивача та визнання протиправними дій посадових осіб відповідача щодо заповнення карток прописки позивача.

Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою позовні вимоги залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п. 1 ч. 1 ст. 198; ст. 200; п. 1 ч. 1 ст. 205; ст. 206; ч. 5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити повністю.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 26 лютого 2014 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі (після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції).

Головуючий: Танасогло Т.М.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Яковлєв О.В.