Постанова № 43306302, 16.03.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.03.2015
Номер справи
826/2363/15
Номер документу
43306302
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 березня 2015 року № 826/2363/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Аблова Є.В., судді Амельохіна В.В., Шулежко В.П., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕ ОМ» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування рішення про відмову у видачі ліцензії, зобов’язати видати ліцензію,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування рішення Державної архітектурно-будівельної інспекції України, оформлене наказом від 03.02.2015 року №3-Л, про відмову товариству з обмеженою відповідальністю «ТРЕ ОМ» у видачі ліцензії на провадження будівельної діяльності; зобов’язання Державної архітектурно-будівельної інспекції України видати товариству з обмеженою відповідальністю «ТРЕ ОМ» ліцензію на провадження господарської діяльності, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури.

В судовому засіданні, представник позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача, в судове засідання не з’явився, про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином. Відповідно до заперечень наявних в матеріалах справи, відповідач посилається на правомірність відмови позивачу у видачі ліцензії, у зв’язку з невідповідністю поданих документів вимогам п.7.2.2 розділу 7 Ліцензійних умов.

Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи зазначене, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.

ТОВ «ТРЕ ОМ» звернулося із заявою вх. №40-349 від 15.01.2015р. до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про видачу ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури.

Разом із вказаною заявою позивачем подано: довідку про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; відомості про виробничо-технічну базу, склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, технологію виробництва, інформаційно-правове, нормативно-технічне забезпечення, про наявну систему контролю якості виконання робіт, про виконані заявником будівельно-монтажні роботи (за формою, наведеною в додатку 3 до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури); перелік робіт, пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, які заявник має намір виконати (кожна сторінка переліку робіт нумерується, засвідчується підписом суб'єкта господарської діяльності та скріплюється його печаткою (за наявності).

За результатами розгляду заяви ТОВ «ТРЕ ОМ» вх. №40-349 від 15.01.2015р., Державна архітектурно-будівельна інспекція України повідомленням від 06.02.14р. №40-4-22/13 сповістила позивача, що на підставі висновку Ліцензійної комісії (протокол від 30.01.2015р. №2) про невідповідність поданих документів п.7.2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у будівництві, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 27.01.2009 №47 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 06.10.2010 №392, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 22.10.2012р. за №965/18260), прийнято рішення про відмову ТОВ «ТРЕ ОМ» у видачі ліцензії (наказ від 03.02.2015р. №3-Л).

Закон України від 20.05.1999, № 687-XIV "Про архітектурну діяльність" визначає правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності і спрямований на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів.

Статтею 10 Закону №687 передбачено, що для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю).

Відповідно до положень ст.17 Закону №687, господарська діяльність, пов'язана із створенням об'єкта архітектури, підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства. Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, визначається Кабінетом Міністрів України. Органом ліцензування є орган державного архітектурно-будівельного контролю.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. (Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014, № 294).

За змістом п.5 ч.4 Положення №294, Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

Закон України від 01.06.2000, № 1775-III "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" визначає види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, встановлює державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування.

Відповідно до 11 статті 9 Закону №1775 до видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відноситься будівельна діяльність.

Згідно п. 2 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затвердженого постановою КМ України, від 05.12.2007, № 1396 юридична особа та фізична особа (підприємець) - суб'єкти господарської діяльності (далі - суб'єкти будівельної діяльності), що мають намір провадити будівельну діяльність, повинні отримати ліцензію згідно з цим Порядком.

Ліцензування будівельної діяльності та контроль за додержанням ліцензійних умов здійснюється Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами (далі - орган ліцензування).

Кваліфікаційні, організаційні та інші вимоги щодо провадження господарської діяльності у будівництві встановлюються ліцензійними умовами провадження такої діяльності, які затверджуються в установленому законодавством порядку.

При органі ліцензування утворюється ліцензійна комісія, що діє на підставі положення, затвердженого в установленому порядку Мінрегіонбудом. (п.3 Порядку 1396).

За змістом п.5 Порядку №1396 суб'єкт будівельної діяльності подає або надсилає поштою до органу ліцензування: заяву про видачу ліцензії, в якій повинні міститися такі відомості про суб'єкта будівельної діяльності - заявника: для юридичної особи - найменування, місцезнаходження, банківські реквізити, код платника податків згідно з ЄДРПОУ або податковий номер, контактні телефони, електронна адреса, а також наявність філій, інших відокремлених підрозділів, за місцем яких буде провадитися заявлена діяльність, із зазначенням їх назви та місцезнаходження; перелік робіт, пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, які заявник має намір виконати.

До заяви додаються: копія довідки про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, засвідчені нотаріально або органом, який видав документи. За наявності у заявника відокремленого структурного підрозділу, який має намір провадити будівельну діяльність, додаються копія довідки про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; відомості про виробничо-технічну базу, склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, технологію виробництва, інформаційно-правове, нормативно-технічне забезпечення, про наявну систему контролю якості виконання робіт, про виконані заявником будівельно-монтажні роботи за формою, яка визначається ліцензійними умовами провадження будівельної діяльності.

Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, від 27.01.2009, № 47 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури".

Ліцензійні умови встановлюють організаційні, кваліфікаційні, технологічні та спеціальні вимоги для провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

Господарська діяльність у будівництві, пов'язана із створенням об'єктів архітектури, підлягає ліцензуванню у порядку, визначеному законодавством, за такими видами: 1) вишукувальні роботи для будівництва; 2) розроблення містобудівної документації; 3) проектування об'єктів архітектури; 4) будівельні та монтажні роботи; 5) монтаж інженерних мереж; 6) будівництво транспортних споруд; 7) інжинірингова діяльність у сфері будівництва. (п.1.2 Ліцензійних умов).

Ці Ліцензійні умови є обов'язковими для всіх суб'єктів господарської діяльності незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності (далі - суб'єкти господарської діяльності), які виконують роботи, пов'язані із створенням об'єктів архітектури, відповідно до Переліку робіт провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (далі - Перелік робіт), згідно з додатком 1. (п.1.4 Ліцензійних умов).

Положеннями п.2.2. Ліцензійних умов, господарську діяльність у будівництві, пов'язану із створенням об'єктів архітектури, здійснюють суб'єкти господарської діяльності за дотримання таких умов: Організаційних (2.2.1.); Кваліфікаційних (2.2.2.); Технологічних (2.2.3.).

Окрім того, положеннями ч.7 Ліцензійних умов, визначено перелік вимог до суб’єктів господарської діяльності для здійснення монтажу інженерних споруд.

Зокрема п.7.2.2. визначено, що суб'єкти господарської діяльності здійснюють роботи з монтажу інженерних мереж та устаткування при дотриманні таких умов: Кваліфікаційних: до інших професіоналів, фахівців: відповідно до організаційної структури суб'єкта господарської діяльності, Переліку робіт (відповідно до кодів КП - 122, 123, 214, 2114.2). Спеціалізація за освітою по видах робіт з монтажу внутрішніх і зовнішніх інженерних мереж, систем і споруд за посадами головного інженера, начальника будівельної дільниці, виконавця робіт, майстра, техніка-будівельника: водопроводу та каналізації: водопостачання і каналізація, водопостачання і водовідведення, споруди і обладнання водопостачання та водовідведення; опалення, вентиляції і кондиціювання повітря, газопостачання та газообладнання: теплогазопостачання і вентиляція, теплогазопостачання, вентиляція та охорона повітряного басейну; холодопостачання: холодильне та компресорне обладнання; електропостачання, електрообладнання і електроосвітлення: електрик, електромеханік; зв'язку, сигналізації, радіо, телебачення, інформаційних: електрозв'язок, радіозв'язок, телебачення, електроніка; автоматизації і контрольно-вимірювальних приладів: автоматика та телемеханіка; технологічних трубопроводів, магістральних продуктопроводів: технологи, механіки.

Склад та кваліфікація робітників повинна відповідати вимогам Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64), затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 13.10.99 N 249.

Відповідач посилається на те, що в відомостях про виробничо-технічну базу, склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, технологію виробництва, інформаційно-правове, нормативно-технічне забезпечення, про наявну систему контролю якості виконання робіт, про виконані заявником будівельно-монтажні роботи відсутні інженерно-технічні працівники, які б виконували роботи з автоматизації і контрольно-вимірювальних приладів з відповідною освітою – автоматика телемеханіка, а також зв’язку, сигналізації, радіо, телебачення, інформаційних з відповідною освітою – електрозв’язок, радіозв’язок, телебачення, електроніка.

Відповідно до Відомостей поданих ТОВ «ТРЕ ОМ», в розділі 2 п.3 наведено перелік інженерно-технічних працівників, серед яких, інженер-електрик (вища освіта, 2005, спеціальність: енергетика сільськогосподарського виробництва, кваліфікація: інженер-енергетик), коди видів робіт, відповідальність за виконання яких покладено на посадову особу, відповідно до заявленого переліку робіт: 5.01.00, 5.01.07, 5.01.08, 5.01.09, 5.02.00, 5.02.06, 5.02.07.

Виходячи з викладеного, вбачається, що Ліцензійними умовами встановлено спеціальні кваліфікаційні вимоги до суб’єктів господарської діяльності, зокрема і до професіоналів та фахівців, що здійснюють роботи з монтажу інженерних мереж та устаткування, з урахуванням організаційної структури суб'єкта господарської діяльності, переліку робіт (відповідно до кодів КП - 122, 123, 214, 2114.2) та спеціалізації за освітою по видах робіт з монтажу внутрішніх і зовнішніх інженерних мереж, систем і споруд .

Таким чином, кваліфікація та спеціалізація інженерно-технічного працівника, зазначеного в розділі 2 п.3 «Перелік інженерно-технічних працівників» Відомостей поданих ТОВ «ТРЕ ОМ», не відповідає вимогам, встановленим чинним законодавством, щодо виконання видів робіт заявлених позивачем, що свідчить про порушення п.7.2.2. Ліцензійних умов.

Відповідно до п.6. Порядку №1396 у разі коли суб'єкт будівельної діяльності подав документи не в повному обсязі, в них виявлено невідповідність вимогам цього Порядку та законодавства або відповідно до пункту 5 1 цього Порядку виявлено недостовірні відомості, орган ліцензування повертає їх заявникові разом із відповідним письмовим повідомленням у десятиденний строк з дня надходження заяви про видачу ліцензії. Після усунення зазначених недоліків заявник може подати заяву повторно.

Орган ліцензування розглядає подану заяву і протягом 10 робочих днів з дня її надходження надсилає матеріали до ліцензійної комісії. (п.7 Порядку №1396).

Ліцензійна комісія розглядає протягом 10 робочих днів документи, зазначені у пункті 5 цього Порядку, з метою встановлення їх відповідності ліцензійним умовам та готує висновок. (п.8 Порядку №1396).

Згідно п.9 Порядку №1396, орган ліцензування на підставі висновку ліцензійної комісії приймає протягом семи робочих днів з дати його надходження рішення про видачу ліцензії із визначенням у додатку до ліцензії переліку робіт, про що письмово повідомляє заявника.

У разі подання ліцензійною комісією висновку про невідповідність поданих суб'єктом будівельної діяльності документів ліцензійним умовам та неспроможність виконувати роботи згідно з поданим переліком орган ліцензування приймає протягом трьох робочих днів з дня отримання висновку рішення про відмову у видачі ліцензії, про що письмово повідомляє заявника.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін, прийшов до висновку про правомірність рішення відповідача щодо відмови у видачі ліцензії на провадження будівельної діяльності.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що Державна архітектурно-будівельної інспекція України при прийнятті оскаржуваного рішення діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому суд приходить до висновку щодо необґрунтованості позовних вимог позивача та відсутності підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як суб’єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов’язок щодо доказування наявності в діях позивача ознак неправомірності, а відтак і правомірності прийнятого ним оскаржуваного рішення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕ ОМ» повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Головуючий суддя Є.В. Аблов

Суддя В.В. Амельохін

Суддя В.П. Шулежко