ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2015 року м. Черкаси справа № 823/367/15
15 годин 58 хвилина
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Роя О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу справи №823/367/15
за позовом Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області (надалі - Золотоніська ОДПІ) [представник позивача - не з'явився]
до фізичної особи ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1.) [відповідач - не з'явився]
про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу, прийняв постанову.
Золотоніська ОДПІ, звернувшись до суду з адміністративним позовом, просить стягнути кошти ФОП ОСОБА_1 у рахунок погашення податкового боргу із сплати єдиного податку у сумі 858 грн. 05 коп. 16.03.2015 позивач уточнив позовні вимоги та просив стягнути кошти фізичної особи ОСОБА_1 у рахунок погашення податкового боргу із сплати єдиного податку у сумі 858 грн. 05 коп.(а.с.36).
У обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідача було зареєстровано як суб'єкта підприємницької діяльності та узято на облік у Золотоніській ОДПІ як платника податків. Всупереч вимог чинного законодавства, відповідач не виконує свої податкові зобов'язання, внаслідок чого за ним обліковується податковий борг зі сплати єдиного податку у сумі 858 грн. 05 коп. Позивачем у додатках до заяви від 16.03.2015 №2670/23-13-10-115 додано клопотання ОСОБА_1, у якому зазначено, що ОСОБА_1 визнає позовні вимоги Золотоніської ОДПІ і зобов'язується сплатити податковий борг (а.с.38).
Позивач у судове засідання свого представника не направив, звернувся до суду з заявою про розгляд справи без участі його представника (а.с.24).
Відповідач у судове засідання не прибув, свого представника не направив, заперечень проти позову не надав, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с.40-41).
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги належить задовольнити з огляду на таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України 02.12.2010 № 2755-VI (надалі - Кодекс № 2755). Згідно ст. 6 Кодексу №2755 податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
ОСОБА_1 було зареєстровано як фізичну особу - підприємця 14.01.2010, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (а.с.3-5) та узято на облік у Золотоніській ОДПІ як платника податків з 15.01.2010 (а.с.7). Судом встановлено, що 16.07.2014 вчинено запис №20190060002001787 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем на підставі власного рішення (а.с.4 - зворотній бік).
Відповідно до ст.47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 №755-IV із змінами відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за заявницьким принципом» від 13.05.2014 № 1258-VII визначено, що для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа подає (надсилає) державному реєстратору реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням. Реєстраційна картка на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням приймається за описом, копія якого в день надходження документа видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику з відміткою про дату його надходження. Дата надходження реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням вноситься до журналу обліку реєстраційних дій. Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням без розгляду зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження цього документа внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та в той же день видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) їй повідомлення про внесення такого запису.
Відповідно до абз.2 пп.65.10.8 п.65.10 ст.65 Кодексу № 2755 державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Частиною 1 ст.67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно заяви від 05.01.2012 (а.с.12) видано 30.05.2012 свідоцтво платника єдиного податку серії Б №147342 про застосування спрощеної системи оподаткування із ставкою єдиного податку 10% (1 група).
Відповідно до ст.15 Кодексу № 2755 платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Згідно із п.291.3 ст.291 Кодексу № 2755 юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку у порядку, визначеному цією главою. Пунктом 291.4 ст.291 Кодексу № 2755 передбачено, що до першої групи суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності відносяться фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150000 гривень. Згідно п.293.1 ст.293 Кодексу №2755 встановлено, що ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки). Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць, зокрема, для першої групи платників єдиного податку - у межах від 1 до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати (п.293.2 ст.293 Кодексу № 2755).
Згідно із ст.13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2012 становив 1073 грн. Відповідач був зобов'язаний сплачувати єдиний податок у сумі 107 грн. 30 коп. на місяць.
Відповідно до пп.16.1.3, 16.1.4 п.16.1 ст.16 Кодексу № 2755 платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно із п.294.1 ст.294 Кодексу № 2755 податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої та другої груп є календарний рік. Пунктом 295.1 ст.295 Кодексу № 2755 передбачено, що платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Всупереч вимогам чинного законодавства відповідач не сплачував єдиний податок за травень - грудень 2012 року у визначені строки у сумі 858 грн. 40 коп. (107 грн. 30 коп. х 8 місяців = 858 грн. 40 коп.), що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника. Станом на час розгляду справи за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 858 грн. 05 коп.
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Кодексу № 2755 передбачено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Згідно із пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Кодексу № 2755 визначено, що податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу. У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги. (ст. 59 Кодексу № 2755-VI). Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.
Враховуючи, що станом на дату розгляду справи у суді відповідачем податковий борг у сумі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 05 коп. не сплачено, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 86, 94, 160, 162, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути кошти фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у дохід бюджету через Золотоніську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Черкаській області (19700, Черкаська область м. Золотоноша, вул. Шевченка, 153, ідентифікаційний код 39494512) у рахунок погашення податкового боргу у сумі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 05 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 27 березня 2015 року.
Суддя Л.В.Трофімова