Справа № 264/1282/15-а
2-а/264/99/2015
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" березня 2015 р. м. Маріуполь
Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області під головуванням судді Матвєєвої Ю. О. , при секретарі Сердюк Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Маріуполі адміністративну справу за позовом прокурора Іллічівського району м.Маріуполя в інтересах Управління соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1, третя особа: Служба у справах дітей Іллічівської рай адміністрації Маріупольської міської ради про стягнення зайво виплаченої державної допомоги одиноким матерям та державної допомоги при народженні дитини, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Іллічівського району м.Маріуполя звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом в інтерсах Управління соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради до відповідачки, просив стягнути з неї на користь Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району м. Маріуполя зайво виплачені з державного бюджету кошти на загальну суму 1169,60 грн. в якості надмірно виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми, посилаючись на те, що згідно заяв відповідачки, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», управлінням призначено допомогу як одинокій матері та при народженні дитини на утримання малолітньої ОСОБА_2, 2014 року народження. Відповідачці встановлено щомісячні виплати в розмірі 309,60 грн. як одинокій матері та 860,00 грн. допомогу при народжені дитини. В ході проведення перевірки державним соціальним інспектором управління праці та соціального захисту населення було встановлено, що у відповідачки рішенням Іллічівського райсуду м.Маріуполя від 12 грудня 2014 року було відібрано малолітню дитину без позбавлення батьківських та втратила право на отримання зазначених державних допомог. Між тим, відповідачкою незаконно отримано наступну допомогу: з 01 січня 2015 року по 31 січня 2015 року - 309,60 грн.( допомога одиноким матерям) та 860,00 грн.( допомога при народженні дитини)., в результаті чого виникла переплата допомоги в розмірі 1169,60 грн. Просить стягнути з відповідачки на користь УПСЗН зайво виплачені з державного бюджету кошти в сумі 1169,60 грн.
Прокурор Іллічівського району м.Маріуполя в судовому засіданні підтримав позовну заяву в повному обсязі, просив задовольнити.
Представник УПСЗН Іллічівського району м.Маріуполя, яка діє на підставі довіреності в судове засідання не з'явилась направила заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
Відповідачка в судове засідання не з'явилась з невідомих суду причин, про день розгляду справи була повідомлена належним чином.
Представник третьої особи ССД Іллічівської райадміністрації, яка діє на підставі довіреності в судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Суд, вислухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися, суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази, про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю дитини ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2
ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Іллічівського району м.Маріуполя з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг.
Відповідно до наданої заяви, з 01 вересня 2014 року відповідачці призначено державну допомогу, як одинокій матері в розмірі 309,60 грн. та допомогу при народженні дитини в розмірі 860,00 грн.
При оформленні документів щодо надання державної допомоги, ОСОБА_1 була попереджена про обов'язок своєчасно, у 10-денний термін, повідомити управління про всі обставини, які впливають на виплату допомоги (про зміну складу сім'ї, зміну місця мешкання, місця роботи та інше), що підтверджується її особистими підписами в заяві для призначення допомоги.
Між тим, рішенням Іллічівського райсуду м.Маріуполя від 12 грудня 2014 року в ОСОБА_1 було відібрано малолітню дитину ОСОБА_2, 2014 року народження, без позбавлення батьківських прав.
Отже, відповідачка втратила право на отримання зазначених державних допомог, однак продовжувала незаконно отримувати наступну допомогу: з 01 січня 2015 року по 31 січня 2015 року - 309,60 грн.( допомога одиноким матерям) та 860,00 грн.( допомога при народженні дитини), в результаті чого виникла переплата допомоги в розмірі 1169,60 грн. Вказані обставини підтверджуються рішеннями №146 та № 147 від 25 лютого 2015 року начальника управління УПСЗН Іллічівського району.
Повідомлена про необхідність погашення переплати, ОСОБА_1 кошти на рахунок УПСЗН не перерахувала.
Згідно п.33 Постанови КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до ст. 11-6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», виплата допомоги при народженні дитини призупиняється у разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав, відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав, тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання, припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини, нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України підлягає стягненню з відповідачки на користь держави судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 10, 11, 15, 70, 71, 86, 128 ч.6, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов прокурора Іллічівського району м.Маріуполя в інтересах Управління соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1, третя особа: Служба у справах дітей Іллічівської райадміністрації Маріупольської міської ради про стягнення зайво виплаченої державної допомоги одиноким матерям та державної допомоги при народженні дитини - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району м. Маріуполя переплату державної допомоги сім'ям з дітьми у розмірі 1169,60 грн.
Стягнути з ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, на користь держави судовий збір у розмірі 73,08 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Іллічівський районний суд міста Маріуполя до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Ю. О. Матвєєва