Постанова № 43292937, 20.03.2015, Сватівський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
20.03.2015
Номер справи
426/648/15-а
Номер документу
43292937
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 426/648/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2015 року , м.Сватове

Сватівський районний суд Луганської області в складі головуючого судді Гашинської О.А., при секретарі Івлєвій А.І., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сватове матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом війни 2 групи, від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням, виданим Управлінням праці та соціального захисту населення Сватівської райдержадміністрації та отримує пенсію по інвалідності.

1 листопада 2011 року пенсійні виплати згідно рішень суду, які отримав, були зупинені й він почав отримувати значно меншу пенсію, почав отримувати згідно постанови Кабінету міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 та закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік». Але з 01.01.2014 року постанова КМУ від 23.11.2011 року № 1210 втратила чинність, так як ця постанова була розрахована на бюджетний період 2012, 2013 бюджетних років, тому вказана постанова застосуванню не підлягала. Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області повинне було з 01.01.2014 року виплачувати йому пенсію згідно ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», та постанови Сватівського районного суду Луганської області від 26.10.2006 року № 2а-79-06, на підставі ухвали Вищого адміністративного суду України від 13 листопада 2008 року № К-4564/07.

Ці обставини свідчать про ігнорування з боку Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області, вищевказаної постанови суду. Крім того, відповідно до ст.. 19 ч 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно статті 9 КАС України - у випадку несумісності нормативного акту Конституції України, Закону України, Міжнародній угоді, згоду на обов'язковість якої дала Верховна Рада України, чи іншому нормативному акту, суд застосовує правовий акт, маючий вищу юридичну силу. Тому він вважає, що він має право отримувати пенсію згідно: до статті 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» від 08.02.1991 р. № 796-XII (далі Закону) . А саме пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію;

Згідно до статті 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, особам віднесеним до категорії 1.

Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, у розмірах:

інвалідам 1 групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам 2 групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам 3 групи, дітям - інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Згідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» від 28.02.1991 р. № 796 - XII Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадян. В усіх випадках розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по 1 групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком

по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком

по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 523 від 30.05.97 року Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (зі змінами та доповненнями) також передбачено, що у всіх випадках розмір пенсії не може бути нижчим по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст.. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» (зі змінами та доповненнями), внесеними до закону № 231-У від 05.10.2006 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму підвищується й розмір пенсії, встановлений ст.. 54 відповідного Закону, а також розмір додаткової пенсії, а також цією нормою права встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч. 2 ст. 46 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058 - IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Рішення Конституційного суду України від 20.03.2002 р. № 5 - рп/2002, згідно якого звуження об'єму права на пільги й компенсації громадян шляхом прийняття нових законів чи внесення змін в діючий закон не допускається.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 положення Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнано такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність.

На його звернення від 17 листопада 2014 року до Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області з прохання перерахувати йому пенсію відповідно до вище вказаних нормативних актів, а саме: перерахувати пенсію як інваліду - 2 групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, - 75 процентів мінімальної пенсії за віком, він одержав відмову в перерахунку пенсії.

Вважає відмову в перерахунку пенсії неправомірною.

Просить суд визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області, щодо нарахування та виплати пенсії з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, згідно ст.. 49, 50, 54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», йому ,учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків на ЧАЕС ОСОБА_1 - незаконними, зобов'язати управління пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області донарахувати та виплачувати пенсію з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року ОСОБА_1 згідно ст.. 49, 50, 54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 інваліду 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у розмірі - 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Згідно ч.1 ст. 267 КАС України просить суд встановити строк звіту про виконання судового рішення.

Згідно письмових заперечень, відповідно до яких відповідач позов не визнав та вказав, що розрахунок пенсії проводиться відповідно до ст.. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі- Закону) пенсії особам, віднесеним до категорії 1, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю,яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Розмір пенсій зазначеним особам визначений статтями50,54 Закону. При цьому ч.5 ст. 54 зазначеного Закону встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст.. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Рішенням Конституційного суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що саме Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Конституції та законів України.

Крім того, на підставі Закону України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, що норми і положення статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів.

Законом України «Про державний бюджет України на 2015 рік», ( п.9 Прикінцевих положень) встановлено, що у 2015 році норми і положення статей 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного та місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Також з 01.01.2015 року відповідно до ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Норма про обчислення пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком для інвалідів 2 групи у законі відсутня.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 просить задовольнити позов з підстав, зазначених у ньому.

В судовому засіданні представник відповідача Купілов О.В. позов не визнав, пояснив, що доводи виклав у запереченні до позову.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного: судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом 2-ї групи з 07.12.2004 року, що підтверджується довідкою з МСЕК (а.с.6), також позивач належить до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується його посвідченням (а.с.5).

Позивач є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС віднесених до категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильський катастрофи, одержує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону України від 28 лютого 1991 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796 - ХІІ) та має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 цього Закону.

Судом встановлено, що 17.11.2014 року позивач звертався із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі в Луганській області про перерахунок йому пенсії як інваліду ІІ групи, як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи у відповідності до рішень судів (а.с.9), але отримав відмову від 27.11.2014 року (а.с.10).

Порядок нарахування та виплата пенсії позивачу здійснювалась згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 та Закону України № 4282-VI «Про Державний бюджет України на 2012 рік». Але з 01.01.2014 року постанова КМУ від 23.11.2011 року № 1210 втратила чинність, так як ця постанова була розрахована на бюджетний період 2012,2013 бюджетних років, тому вказана постанова застосуванню не підлягала.

На підставі Закону України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, що норми і положення статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів.

Згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 - ХІІ(далі - Закону № 796 - ХІІ ) розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст. 50 Закону № 796 - ХІІ таким інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Цим же Законом визначено, що порядок обчислення вказаних пенсій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 49 Закону № 796 - ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

При розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених статями 50, 54 Закону № 796 - ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при вирішенні цього спору належить застосовувати вимоги ч.1 ст.50 та ч.4 ст. 54 Закону № 796 - ХІІ.

Згідно ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Таким чином, враховуючи, що за період часу з 01.01.2014 року до 02.08.2014 року питання обчислення пенсії не було унормовано Постановами Кабінету Міністрів України, а тому закріплені в ст.50,54 Закону № 796 - ХІІ норми повинні застосовуватися у такому вигляді, як вони викладені, тому суд вважає за можливе визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії позивачу незаконними , донарахувати та виплатити пенсію з 01.01.2014 року до 02.08.2014 року ОСОБА_1 згідно ст.ст.49,50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1, інваліду 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у розмірі - 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

В частині встановлення строку звіту про виконання судового рішення слід відмовити, оскільки позивачем не зазначено строк звіту, який необхідно встановити відповідно до ч.1 ст. 267 КАС України.

Керуючись ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст. 49,50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.9ч.4, 2ч.12, 9, 11, 17,18, 99, 100, 158 - 167, 183-2, 256 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області, щодо нарахування та виплати пенсії з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, згідно ст.. 49, 50, 54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії інваліду 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 - незаконними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області до нарахувати та виплатити ОСОБА_1, який відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інваліду 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС пенсію з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року згідно ст.ст.. 49, 50, 54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», групи у розмірі - 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу , а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 25 березня 2015 року.

С У Д Д Я О.А. ГАШИНСЬКА