Ухвала суду № 43288414, 26.03.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2015
Номер справи
806/222/15
Номер документу
43288414
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шимонович Р.М.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"26" березня 2015 р. Справа № 806/222/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

при секретарі Єрикаловій О.О. ,

за участю представника товариства

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" лютого 2015 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кемпторг" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Кемпторг" звернулось до суду з вказаним позовом та просило:

- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві щодо проведення зустрічних звірок ТОВ "Кемпторг", що оформлено актом про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Кемпторг" (код ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.04.2014 № 1306/26-59-22-12/38958027 від 26.05.2014 та актом про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Кемпторг" (код ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.07.2014 № 2036/26-59-22-12/38958027 від 03.09.2014;

- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо внесення змін до АІС "Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, бази АІС "Аудит" на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Кемпторг" (код ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.04.2014 № 1306/26-59-22-12/38958027 від 26.05.2014 та акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Кемпторг" (код ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.07.2014 № 2036/26-59-22-12/38958027 від 03.09.2014.

- зобов'язати Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві внести відповідні зміни до АІС "Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, бази АІС "Аудит" в частині скасування відображення інформації, викладеної в акті про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Кемпторг" (код ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.04.2014 № 1306/26-59-22-12/38958027 від 26.05.2014 та акті про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Кемпторг" (код ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.07.2014 № 2036/26-59-22-12/38958027 від 03.09.2014.

В обґрунтування вимог зазначало, що спірні звірки були проведені відповідачем у спосіб не передбачений чинним законодавством, з порушенням норм Податкового кодексу України.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2015 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві щодо внесення змін до АІС "Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, бази АІС "Аудит" на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Кемпторг" (код ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.04.2014 № 1306/26-59-22-12/38958027 від 26.05.2014 та акту про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Кемпторг" (код ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.07.2014 № 2036/26-59-22-12/38958027 від 03.09.2014.

Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві внести відповідні зміни до АІС "Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, бази АІС "Аудит" шляхом вилучення інформації, внесеної на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Кемпторг" (код ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.04.2014 № 1306/26-59-22-12/38958027 від 26.05.2014 та акту про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Кемпторг" (код ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.07.2014 № 2036/26-59-22-12/38958027 від 03.09.2014.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Відшкодовано з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кемпторг" 48,72 грн. сплаченого судового збору.

В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві (далі - ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві), посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що поза увагою суду першої інстанції залишилися ті обставини, що внесення ДПІ до електронної бази даних інформації, отриманої внаслідок проведення зустрічної перевірки товариства є лише службовою діяльністю працівників з виконання обов»язків зі збирання доказової інформації про наявність чи відсутність документального підтвердження господарської операції.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 26.05.2014 відповідачем складено акт за № 26-59-22-12/38958027 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Кемторг" (код за ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.04.2014" (далі - Акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 26.05.2014, а.с. 11-24).

Зі змісту Акту про неможливість проведення зустрічної звірки від 26.05.2014 вбачається, що зустрічну звірку неможливо провести у зв'язку з тим, що стан ТОВ "Кемпторг" - 9 "направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням". Також, в Акті зафіксовано відсутність ТОВ "Кемторг" за податковою адресою, неможливість встановлення фактичного місцезнаходження підприємства та місць виконання його зобов'язань; відсутність первинних документів для підтвердження товарності та реальності здійснення господарських операцій за березень та квітень 2014 року; відсутність у ТОВ "Кемторг" необхідних умов для здійснення господарських операцій (відсутні основні фонди, трудові ресурси, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби); неможливість підтвердити обсяги проведених операцій з подальшої поставки таких товарів (послуг) СГ- покупцям за період з 01.03.2014 по 30.04.2014.

Враховуючи об'єми задекларованих операцій, відсутність трудових ресурсів, контролюючий орган дійшов висновку про неможливість здійснення господарських операцій, що задекларовані у податковій звітності товариством.

Зокрема, звіркою встановлено порушення ТОВ "Кемпторг" вимог пп. 16.1.11 п. 16.1 ст. 16, п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України, ст. 93 Цивільного кодексу України, ст. 1, ст. 9, ст. 19 Закону України від 15.03.2003 № 755-ІV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців"; п. 187.1 ст. 187, п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим задекларовані податкові зобов'язання та податковий кредит за лютий, березень 2014 року підтвердити неможливо.

Також, 03.09.2014 року відповідачем складено акт за № 2036/26-59-22-12/38958027 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Кемторг" (код за ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.07.2014" (далі - Акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 03.09.2014, а.с. 25-39).

Зі змісту Акту про неможливість проведення зустрічної звірки від 03.09.2014 вбачається, що зустрічну звірку неможливо провести у зв'язку з тим, що стан ТОВ "Кемпторг" - 8 "до ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням". Даним актом зафіксовано відсутність ТОВ "Кемторг" за податковою адресою, неможливість встановлення фактичного місцезнаходження підприємства та місць виконання його зобов'язань; відсутність первинних документів для підтвердження товарності та реальності здійснення господарських операцій за липень 2014 року; відсутність у ТОВ Кемторг" необхідних умов для здійснення господарських операцій (відсутні основні фонди, трудові ресурси, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби); неможливість підтвердити обсяги проведених операцій з подальшої поставки таких товарів (послуг) СГ- покупцям за період з 01.03.2014 по 30.07.2014.

Враховуючи об'єми задекларованих операцій, відсутність трудових ресурсів, контролюючий орган дійшов висновку про неможливість здійснення господарських операцій, що задекларовані у податковій звітності.

За наведених обставин, звіркою встановлено порушення ТОВ "Кемпторг" вимог пп. 16.1.11 п. 16.1 ст. 16, п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-ІV, ст. 93 Цивільного кодексу України, ст. 1, ст. 9, ст. 19 Закону України від 15.03.2003 № 755-ІV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців"; п. 187.1 ст. 187, п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-ІV, у зв'язку з чим задекларовані податкові зобов'язання та податковий кредит за період з 01.03.2014 по 31.07.2014 підтвердити неможливо.

Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, за результатами складання Актів про неможливість проведення зустрічної звірки від 26.05.2014 та 03.09.2014, відкориговані податкові зобов'язання та податковий кредит, які задекларовані ТОВ "Кемпторг" про що внесено зміни до АІС "Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів до бази АІС "Аудит".

Суд першої інстанції, перевіряючи дії податкового органу щодо внесення змін до АІС "Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів до бази АІС "Аудит"на відповідність вимогам частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України дійшов висновків, що вони не відповідають вимогам податкового законодавства, а отже, є протиправними.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Так, пп. 62.1.3 п. 6.2.1 ст. 62 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до ст. 74 Податкового кодексу України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.

Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

За правилами п. 86.1 ст. 86 названого Кодексу результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.

Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження).

У разі незгоди платника податків з висновками акта такий платник зобов'язаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.

Згідно з п. 58.1 ст. 58 та п. 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України на підставі акта перевірки податковим органом приймається податкове повідомлення-рішення.

Водночас, з метою поліпшення адміністрування податків, повноти декларування податкових зобов'язань в умовах впровадження спеціального програмного забезпечення для удосконалення діючих процедур проведення камеральних перевірок, що покращить якість матеріалів перевірок та сприятиме зменшенню термінів їх проведення, були запроваджені в органах Міністерства доходів і зборів України Методичні рекомендації щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України №165 від 14.06.2013 (далі - Методичні рекомендації №165).

В п. 1.3 Методичних рекомендацій №165 визначено, що під час реалізації Методичних рекомендацій використовуються такі програмні продукти: підсистеми інформаційної системи "Податковий блок" - "Реєстрація ПП", "Обробка податкової звітності та платежів", "Податковий аудит", "Аналітична система", "Облік платежів"; єдиний реєстр податкових накладних; АРМ "Митниця"; підсистема "Реєстрація та облік РРО та книг обліку розрахункових операцій АІС "Реєстри платників податків"

З наведеного вбачається, що дані усіх актів перевірок (камеральних, документальних невиїзних, планових, позапланових) або довідок без виключень, що здійснювались посадовими особами податкового органу, підлягають фіксації в інформаційній аналітичній системі АС "Аудит" незалежно від їх змісту. Зміст інформації, що міститься в актах або довідках, коригується по мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань. Інформація, унесена до інформаційних систем органів доходів та зборів, не визначає змісту прав та обов'язків платників податків, є службовою інформацією, яка використовується в інформаційно-аналітичних цілях з метою здійснення податкового контролю.

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом ДПС України від 14.06.2012 N 516, за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності, зазначених у пункті 4.7 Методичних рекомендацій, інспектори, що здійснюють приймання такої звітності, реєструють датою її фактичного отримання ОДПС. Така податкова звітність вважається прийнятою. Цей факт засвідчують відповідні відмітки: штамп, дата реєстрації документа та реєстраційний номер. Дані податкової звітності вносяться до електронної бази районного рівня у відповідні форми податкової звітності відповідно до Тимчасового реєстру форм звітних документів платників податків юридичних та фізичних осіб - підприємців та періоди, які відповідають полям: тип періоду, місяць та рік звітного періоду еталонного довідника "Терміни подання податкових документів".

З огляду на викладене, є вірним висновок суду першої інстанції, що Податковим кодексом України передбачено лише два способи визначення податкових зобов'язань платника податків: самим платником податків шляхом подання податкової декларації (податкового розрахунку) або податковим органом шляхом прийняття податкового повідомлення-рішення. Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до вказаної бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому порядку. Наведене також виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту нарахування платникові податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що внесення змін контролюючим органом до інформаційних баз даних щодо позивача на підставі Акта про неможливість проведення зустрічної звірки чи іншого Акта перевірки, без прийняття податкового повідомлення-рішення і без зміни цих показників цим підприємством самостійно шляхом подання декларацій (розрахунків) порушує права та інтереси останнього, оскільки відображення відомостей в АІС "Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів", АІС "Аудит", з урахуванням того, що такі відомості повинні співпадати з показниками у податковій декларації платника податку спричиняє реальні зміни майнового стану такого платника, а належним способом захисту прав та інтересів платника податків повинно бути відновлення в цій базі таких показників податкових зобов'язань та податкового кредиту, які задекларував платник податків, шляхом вилучення вказаної інформації із зазначених баз.

Такі висновки суду першої інстанції узгоджуються із висновками Вищого адміністративного суду України викладеними в постановах від 04.02.2015 К/800/59103/14, 22.01.2015 К/9991/73910/12, 14.05.2014 К/800/17701/13 та 05.06.2014 К/800/7581/14.

Посилання апелянта на правову позицію висловлену в постанові Верховного Суду України від 09.12.2015 року №21-511а14 щодо внесення ДПІ до електронної бази даних інформації в даному випадку не можна застосувати, оскільки по справі, що переглядалася Верховним Судом України, податковим органом проводилася перевірка в результаті якої досліджувалися обставини вчинення господарських операцій шляхом дослідження первинних документів щодо підтвердження фактичної реалізації та постачання товарів. В той час по справі, яка розглядається, податковим органом не досліджувалися обставини вчинення господарських операцій, а складено акти про неможливість проведення зустрічної звірки у зв'язку з тим, що ТОВ "Кемпторг" відсутній за місцезнаходженням, отже в даному акті не відображено дії податкових інспекторів щодо дослідження певних господарських операцій, оскільки дані зі збирання доказової інформації про наявність чи відсутність документального підтвердження господарської операції в даних актах відсутні.

Також, є безпідставним посилання апелянта на те, що права позивача оскаржуваними діями не порушуються, оскільки внесеними змінами до електронної бази даних інформації анульовано усі зобов"язання ТОВ "Кемпторг" з контрагентами за період з 01.03.2014 року по 30.07.2014 року, чим штучно створено розбіжності між задекларованими сумами податкового кредиту та податкових зобов"язань між позивачем та його контрагентами.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції щодо обгрунтованості позовних вимог та не містять фактів порушення судом норм матеріального та процесуального права при винесенні судового рішення, а тому підстави для скасування судового рішення у названій частині відсутні.

Окрім того, слід зазначити, що посилання апелянта на правомірність дій щодо проведення перевірки та складання акту перевірки, є безпідставними, оскільки судом першої інстанції відмовлено ТОВ "Кемпторг" у задоволення позовної вимоги про визнання протиправними дій ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо проведення зустрічних звірок ТОВ "Кемпторг", що оформлено актом про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Кемпторг" (код ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.04.2014 № 1306/26-59-22-12/38958027 від 26.05.2014 та актом про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Кемпторг" (код ЄДРПОУ 38958027) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.03.2014 по 30.07.2014 № 2036/26-59-22-12/38958027 від 03.09.2014.

Відмова суду в задоволенні позову у названій частині узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду України від 09.12.2015 року №21-511а14, на яку посилається і сам апелянт.

Судове рішення у названій частині не оскаржується позивачем, а тому не є предметом розгляду судом апеляційної інстанції відповідно до приписів ч.1 ст.195 КАС України.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" лютого 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "26" березня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Кемпторг" вул.Чапаєва,7,м.Житомир,10000

3- відповідачу Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві вул. Багговутівська,26,м.Київ,04107

- ,