ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2015 року № 2а-11665/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судових засідань Шозда Г.В.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Львівського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в :
Львівський міський центр зайнятості звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої матеріальної допомоги з безробіття в сумі 5513 грн. 54 коп.
В обгрунтування вимог позивач зазначив, що відповідачем було приховано факт зайнятості та отримання доходів, а тому суми, які йому були виплачені як безробітному, підлягають поверненню.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється у відповідності до положень ч.1 ст.41 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.
Згідно п.5 ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року №1533-III, з наступними змінами та доповненнями, виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом за погодженням з правлінням фонду.
Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним здійснюється на підставі Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року №60/62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за №232/16248.
ОСОБА_2 19.04.2010 року зареєстрований у Львівському міському центрі зайнятості як безробітний, що підтверджується наявною в матеріалах справи заявою.
Як вбачається з акта №159 від 19.08.2011 року про розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», перевіркою встановлено, що ОСОБА_2 був страховим агентом АТ «СК «АХА Страхування» згідно договору доручення за №961-10АС від 23.09.2010 року.
В матеріалах справи наявний договір доручення за №961-10АС, укладений 23.09.2011 року між АТ «СК «АХА Страхування» (довіритель) та ОСОБА_2 (повірений), акт виконаних робіт від 30.09.2010 року, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податку, і сум утриманого з них податку, за ІV квартал 2010 року.
При цьому, в матеріалах справи наявне рішення Апеляційного суду львівської області від 12.01.2015 року, яким відмовлено ОСОБА_2 у задоволенні позову до Львівської обласної дирекції АТ «СК «АХА Страхування» про визнання недійсним договору доручення від 23.09.2010 року.
У відповідності до вимог ч.1 ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» від 1 березня 1991 року №803-XII, з наступними змінами та доповненнями, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Як передбачено ч.3 ст.1 згаданого Закону, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Таким чином, відповідач не може вважатись безробітним, оскільки під час перебування на обліку в центрі зайнятості відносився до зайнятого населення.
Частиною 3 ст.36 цього ж Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з наказу Львівського міського центру зайнятості від 01.09.2011 року за №360 прийнято рішення про вжиття заходів щодо відшкодування ОСОБА_2 отриманої допомоги з безробіття в результаті неповідомлення про укладення договору доручення з АТ «СК «АХА Страхування» у сумі 5513 грн. 54 коп. за період з 23.09.2010 року по 13.01.2011 року.
Як вбачається з розрахунку позовних вимог відповідач отримав за період з 23.09.2010 року по 13.01.2011 року матеріальну допомогу з безробіття на загальну суму 5513 грн. 54 коп.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підставні і обґрунтовані, а тому, підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі не належить стягувати із сторін.
Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), що проживає за адресою АДРЕСА_1 на користь Львівського міського центру зайнятості, що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Кн.Ольги, 122 (рахунок 37170001000584, ЗКПО 25555035, банк ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014) 5513 грн. 54 коп. (п'ять тисяч п'ятсот тринадцять гривень п'ятдесят чотири копійки) отриманої допомоги по безробіттю
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
4. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 26 березня 2015 року.
Суддя (підпис) В.Я.Мартинюк
Постанова не набрала законної сили.
Помічник судді Ю.М.Колтун