ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Полонець С.М.
Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.
УХВАЛА
іменем України
"25" березня 2015 р. Справа № 295/19774/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
при секретарі Подолянчук Л.С. ,
за участю:
представника відповідача-Онищук О.П.
представника позивача- Люлько О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "22" січня 2015 р. у справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вікторія" до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2014 року Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вікторія" (далі- ОСББ) звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо відмови у виплаті компенсації по субсидіям та пільгам позивачу за громадян, які користуються правом на їх отримання, щодо оплати житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання і зобов"язати відповідача здійснити відшкодування пільг та субсидій Об"єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Вікторія" на оплату житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання окремим громадянам, які мешкають у будинку, де створено ОСББ "Вікторія" на підставі затвердженого членського внеску (платежу).
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 22 січня 2015 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті компенсації по субсидіям та пільгам ОСББ за громадян, які користуються правом на їх отримання, щодо оплати житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання.
Зобов"язано управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира здійснити відшкодування пільг та субсидій ОСББ на оплату житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання окремим громадянам, які мешкають у будинку, де створено ОСББ "Вікторія" на підставі затвердженого членського внеску (платежу).
Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вікторія" є юридичною особою та звернулося 20.11.2014 року до відповідача з листом про повернення наданих законом громадянам пільг на підігрів гарячої води та опалення з січня по жовтень 2014 року.
25.11.2014 листом Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомираза №4622/08 позивачу було повернуто розрахунки по ОСББ "Вікторія" у зв'язку з тим, що відповідно роз'яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового господарства України від 31.07.2014 року №7/20-9229 щодо порядку відшкодування пільг та субсидій за надання послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання мешканцям ОСББ, які мають на балансі дахові котельні, управління не має законних підстав для відшкодування сум, зазначених у розрахунках.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, з наступних підстав.
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Бюджетним кодексом України, Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Відповідно до статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, причому учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. При цьому зазначено, що балансоутримувач та управитель залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Статтею 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначені поняття, зокрема власником є "фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку", а виробником є "суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги", а виконавцем - "суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору", а споживачем є "фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання створюється з метою "забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами". Ця ж стаття визначає предмет діяльності ОСББ: "основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання".
Отже, визначені законом мета і предмет діяльності ОСББ не передбачають провадження об'єднанням господарської діяльності, а тому ОСББ не є суб'єктом господарювання і не може бути виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Стаття 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачає, що предметом діяльності ОСББ є, серед іншого, "сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг", для чого Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків статтями 10, 16, 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" надано право укладати відповідні договори з суб'єктами, що надають послуги.
Втім, ОСББ як таке (як юридична особа) не потребує житлово-комунальних послуг - їх потребують члени об'єднання. У зв'язку з цим статтею 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено особливості укладення Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків договорів про надання житлово-комунальних послуг: об'єднання "за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг".
Таким чином, з визначеного Законом України "Про житлово-комунальні послуги" переліку учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг (власник, споживач, виконавець, виробник) Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків може виступати лише у ролі споживача - як колективний замовник (абонент).
Стаття 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає порядок оплати комунальних послуг та укладення відповідних договорів у багатоквартирних будинках, де створено ОСББ.
Відповідно до вимог статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (далі- Закону) до виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання відносяться, зокрема, затвердження кошторису і балансу об'єднання, а також визначення розмірів внесків та платежів членами об'єднання. Ні зазначеним Законом, ні іншими законодавчими актами України не передбачено затвердження або погодження органами місцевого самоврядування розмірів внесків та платежів, визначених загальними зборами Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків.
Відповідно до статті 16 Закону об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту встановлювати розміри платежів, зборів і внесків членів об'єднання, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів.
Згідно частиною другою статті 21 Закону використання та розпорядження коштами об'єднання здійснюється відповідно до статуту та затвердженого кошторису.
Отже, з аналізу вищевказаних норм вбачається, що положеннями Закону, який є спеціальним по відношенню до ОСББ, закріплено право позивача встановлювати розміри внесків. При цьому, таке право не обмежується ні нормами даного Закону, ні положеннями інших нормативно-правових актів, зокрема шляхом встановлення обов'язкової умови затвердження таких розмірів органами місцевого самоврядування.
Згідно приписів ст. 1 Закону, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна; асоціація власників жилих будинків - юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об'єднань; управитель - юридична особа, яка здійснює управління неподільним та загальним майном житлового комплексу за дорученням власника (власників) майна і забезпечує його належну експлуатацію.
Як вбачається з матеріалів справи, теплопостачання та гаряче водопостачання членам ОСББ "Вікторія" здійснюється за допомогою дахової котельні, яка належить ОСББ та знаходиться на його балансі. ОСББ "Вікторія" представляє спільні інтереси його членів та виконуючи функції управителя на протязі 2013 року подавало уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам і відповідач не заперечував проти його права на надання таких послуг та здійснення відповідних розрахунків.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами,
Відповідно до ст. 1 Закону управитель - юридична особа, яка здійснює управління неподільним та загальним майном житлового комплексу за дорученням власника (власників) майна і забезпечує його належну експлуатацію.
Згідно ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг віднесено встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Частинами 2, 3 ст.31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Згідно приписів Закону об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Отже, відмова Відповідача у відшкодуванні пільг та субсидій для ОСББ є протиправною.
Своїм листом Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №7/15-4687 від 26.04.2011, роз'яснювало, що ОСББ не є виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Тож ОСББ не надає і не виробляє таких послуг, а відтак і не формує цін чи тарифів на послуги, які би підлягали встановленню (затвердженню) органами місцевого самоврядування.
При цьому, частина третя статті 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" дозволяє кошти, що сплачуються власниками приміщень за надані їм комунальні послуги, приймати на рахунок об'єднання для накопичення і наступного перерахунку підприємствам, організаціям, які надають ці послуги.
Втім, для цього між ОСББ, як колективним замовником (абонентом) та відповідним підприємством, що надає відповідну комунальну послугу, повинен бути укладений договір на основі Типового договору по надання послуг, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Судом першої інстанції вірно защзначено, що законодавчими актами України не передбачено затвердження або погодження органами місцевого самоврядування розмірів внесків та платежів, визначених загальними зборами ОСББ. Також, чинне законодавство України не ставить право громадян на отримання пільг та субсидій на житлово-комунальні послуги в залежність від того, проживають громадяни в будинку, де створено ОСББ, чи будинку, де не створено ОСББ.
Доводи, мотиви, обґрунтування відповідача не заслуговують на увагу і не спростовують вищевикладеного.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції надав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 ,254 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від "22" січня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.В.Одемчук
судді: А.Ю.Бучик
Г.І. Майор
Повний текст cудового рішення виготовлено "25" березня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вікторія" вул.Перемоги,91 кв.3,Житомир,10000
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира вул.Перемоги,55,м.Житомир,10014
- представник позивача: Люлько О.О. АДРЕСА_1 - ,