Ухвала суду № 43269748, 24.03.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2015
Номер справи
810/4639/14
Номер документу
43269748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/4639/14 Головуючий у 1-й інстанції:Журавель В.О.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Бужак Н.П,

суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.,

за участю секретаря: Савін І.В.,

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Редакції громадсько-політичної газети «Сільські обрії» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Редакції громадсько-політичної газети «Сільські обрії» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

В С Т А Н О В И В :

Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Редакції громадсько-політичної газети «Сільські обрії» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 14874,55 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2014 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Редакція громадсько-політичної газети «Сільські обрії» подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши осіб, що з'явилися в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що Редакції громадсько-політичної газети «Сільські обрії» на виконання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зобов'язано виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством України.

Так, відповідачем Редакцією громадсько-політичної газети «Сільські обрії» 21 січня 2014 року подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік (а.с. 5) до Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів за формою № 10-ПІ, згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 8 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 0 осіб.

На підставі звіту Київським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів накладено на відповідача адміністративно-господарські санкції та пеню у загальному розмірі 14874,55 грн. (14275,00 грн. - адміністративно - господарських санкції та 599,55 грн. - пеня).

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно з штатними розписами підприємства за 2013 р. (за січень-листопад 2013 р. та за грудень 2013 р.) (а.с. 35-36), штатна численність РГП газети «Сільські обрії» визначалася у кількості 8 осіб. Відповідно до табелів обліку робочого часу на підприємстві у січні-травні 2013 р. фактично працювало 8 осіб, а у червні-грудні 2013 р. фактично працювало 7 осіб (а.с. 37-48).

Листом від 26.08.2014 року №05/653 Ставищенський районний центр зайнятості повідомив, що Редакція громадсько-політичної газети «Сільські обрії» статистичний звіт по формі 3-ПН не подавала та Ставищенським районним центром зайнятості інваліди для працевлаштування до відповідача не направлялись.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. Право інвалідів на працю, їх працевлаштування реалізується шляхом створення спеціального робочого місця, адаптацією основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.

Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено обов'язок для підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», і забезпечують працевлаштування інвалідів. При цьому, згідно зі статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Частиною другою статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Посилання апелянта що середньооблікова кількість штатних працівників у 2013 р. складала 7,4 осіб, колегією суддів апеляційної інстанції не береться до уваги, оскільки згідно штатними розписами підприємства за 2013 р. (за січень-листопад 2013 р. та за грудень 2013 р.) штатна численність відповідача визначалася саме в кількості 8 осіб. Той факт, що упродовж 2013 р. ця штатна численність працюючих (8 осіб) фактично не була повністю укомплектована і певний період на підприємстві працювало лише 7 осіб, не впливає на передбачену штатом численність працюючих - 8 осіб. Отже підприємство РГП газети «Сільські обрії» мало передбачений вказаним вище законом штат працюючих (мінімально - 8 осіб), що не звільняє відповідача від обов'язку сплачувати санкції та пеню за невиконання ним вимог по створенню робочого місця для інваліда та працевлаштування інваліда.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.

Викладені в апеляційній скарзі апелянтом доводи, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 19 листопада 2013 року справа №21-397а13.

Відповідно до ст. 198,200 КАС України, суд апеляційної інстанції має право за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Редакції громадсько-політичної газети «Сільські обрії» залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Повний текст виготовлено: 25 березня 2015 року.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.