ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2015 року м. Луцьк
Справа № 803/487/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смокович В.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області до Колективного підприємства “Ковельбуд” про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області (далі – позивач, УПФ України в м. Ковелі та Ковельському р-ні, управління) звернулося в суд з адміністративним позовом до Колективного підприємства “Ковельбуд” (далі – відповідач, КП “Ковельбуд”, підприємство) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за період з грудня 2014 року по лютий 2015 року у розмірі 77 868,20 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ), частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ (далі - Закон № 1058-1V), пункту 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція №21-1) зобов'язаний щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. В результаті недотримання порядку відшкодування витрат Пенсійному фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, заборгованість відповідача за період з грудня 2014 року по лютий 2015 року у розмірі 77 868,20 грн. На підставі вищевикладеного, УПФ України в м. Ковелі та Ковельському р-ні просить суд стягнути з КП “Ковельбуд” заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з грудня 2014 року по лютий 2015 року у розмірі 77 868,20 грн.
Позивач, суб’єкт владних повноважень, свого представника у судове засідання не направив, проте у позовній заяві просить розгляд справи провести за відсутності представника управління (а.с.2 зворот).
Відповідач в судове засідання свого представника не направив однак у відзиві на позов від 20 березня 2015 року №101 просить суд розгляд справи проводити без участі представника підприємства, проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав скрутного матеріального становища підприємства та просить суд відмовити у позові (а.с.21).
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження. Згідно із пунктом 10 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження – розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанцій без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Ухвалою суду від 25 березня 2015 року судовий розгляд справи здійснений в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані суду письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення з наступних підстав.
Згідно пункту 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Частиною другою Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Страхувальниками, відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 Закону № 1058- IV є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання та інші.
Відповідно до статті 13 Закону № 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зазначені в пункті "б"- "з" цієї статті.
Пунктом 6.8 Інструкції № 21-1 встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Судом встановлено, що Колективне підприємство “Ковельбуд” 12 жовтня 1999 року зареєстроване як юридична особа Ковельською міською радою Волинської області, що підтверджується довідкою про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.15).
Підприємство підпадає під дію частини другої Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ та пункту “б”-“з” статті 13 Закону № 1788-ХІІ та перебуває на обліку в УПФ України в м. Ковелі та Ковельському районі, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах (а.с.5-12).
Як слідує з даних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах заборгованість КП “Ковельбуд” за період з грудня 2014 року по лютий 2015 року становить 77 868,20 грн, що також підтверджується розрахунком ціни позову (а.с.3).
Заперечень щодо вказаної заборгованості або доказів її сплати відповідачем суду не надано.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Проаналізувавши подані позивачем письмові докази, суд дійшов висновку, що УПФ України в м. Ковелі та Ковельському р-ні належними та допустимими доказами довело наявність у Колективного підприємства “Ковельбуд” заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з грудня 2014 року по лютий 2015 року включно у розмірі 77 868,20 грн.
Доказів, які б спростовували доводи позивача відповідачем суду не надано.
Суд не приймає посилання відповідача на скрутне матеріальне становище підприємства, оскільки вищезазначені обставини не звільняють КП «Ковельбуд» від відповідальності за невідшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Оскільки у Колективного підприємства “Ковельбуд” перед Управлінням Пенсійного фонду в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області наявна заборгованість по виплаті та доставці пільгових пенсій за період з грудня 2014 року по лютий 2015 року включно у розмірі 77 868,20 грн яка підтверджена матеріалами справи, добровільно підприємством не сплачена та доказів її погашення на день розгляду справи суду не надано, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за період з грудня 2014 року по лютий 2015 року включно у розмірі 77 868,20 грн підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись частиною четвертою статті 122, статтями 160, 162-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, Закону України “Про пенсійне забезпечення”, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області до Колективного підприємства “Ковельбуд” – задовольнити повністю.
Стягнути з Колективного підприємства “Ковельбуд” (45000, Волинська область, м. Ковель, вул. Нелалежності, 117, ідентифікаційний код юридичної особи 01269282) на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області (45008, Волинська обл., м. Ковель, вул. Незалежності, 101, ідентифікаційний код юридичної особи 37788984, р/р 25602711362739 у філії Волинське обласне управління ВАТ «Ощадбанк», МФО 303398) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з грудня 2014 року по лютий 2015 року включно у розмірі 77 868,20 грн (сімдесят сім тисяч вісімсот шістдесят вісім гривень двадцять копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.І. Смокович