Головуючий у 1 інстанції - Дзюба М.В.
Суддя-доповідач - Васильєва І. А.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2015 року справа №266/4569/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Васильєвої І.А., Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя від 27 січня 2015 р. у справі № 266/4569/14-а (головуючий І інстанції Дзюба М.В.) за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок індексації пенсії,,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся 12 листопада 2014 року з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Маріуполя, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача по проведенню індексації її пенсії з 12 травня 2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року за № 1078, без врахування фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця квітня 2006 року та індексу споживчих цін наростаючим підсумком за період з травня 2006 року та зобов'язати провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця квітня 2006 року та індексу споживчих цін за період з травня 2006 року починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 12.05.2014 року.
Постановою Приморського районного суду м. Маріуполя від 27 січня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволені, визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя по проведенню ОСОБА_4, індексації пенсії з 12 травня 2014 року з порушенням вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, без врахування за базовий місяць квітня 2006 року та індексу споживчих цін за період з травня 2006 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя здійснити ОСОБА_4, перерахунок та виплату індексації пенсії за період з 12 травня 2014 року з врахуванням за базовий місяць квітень 2006 року та індексу споживчих цін за період з травня 2006 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Маріуполя з постановою суду першої інстанції не погодилося, подало апеляційну скаргу в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи. Просили постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що судом не було враховано, що не належать до об'єктів індексації пенсії обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , пенсії призначені відповідно до зазначеного закону. Крім того, апелянт зазначив що позивач є працюючим пенсіонером, отже відповідач проіндексував би пенсію позивачці добровільно у разі, якщо б стало відомо про факт її звільнення з роботи. Управління Пенсійного Фонду не могло порушити право на проведення індексації пенсії ОСОБА_4 оскільки було невідомо про факт звільнення її з роботи, а оскільки із відповідною заявою позивач не зверталась до територіального органу ПФУ, то відповідач не має підстав для проведення індексації пенсії.
В судове засідання сторони не прибули, належним чином повідомлені про розгляд справи. Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
20 серпня 2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Маріуполя з заявою щодо отримання даних про проведення індексації пенсії (а.с. 11)
Листом від 02 вересня 2014 року № 13417/04 було повідомлено, що індексація пенсії не проводилась, так як позивач є працюючим пенсіонером з дати призначення пенсії по теперішній час (а.с. 12).
Не погодившись з відповіддю Пенсійного Фонду, позивач була змушена звернутися до суду з вказаним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідач необґрунтовано визначав базовий місяць для обчислення індексації пенсії позивачу. Базовим місяцем для індексації пенсії позивача є квітень 2006 року та індексу споживчих цін наростаючим підсумком за період з травня 2006 року. В подальшому не відбулося підвищення його пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації його пенсії за умови її проведення відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.п. 5 абз.3, 10.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Крім того, суд першої інстанції зробив висновок про те, що пенсія позивача не належить до об'єкту індексації з урахуванням п. 3 Порядку.
З висновком суду першої інстанції судова колегія не погоджується з урахуванням того, що він не узгоджується з фактичними обставинами цієї справи.
На запит суду апеляційної інстанції про первинне призначення пенсії ОСОБА_4, Управлінням Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Маріуполя було надіслано протокол № 107 від 01.02.2007 року про первинне призначення пенсії (долучено до матеріалів справи).
Відповідно до записів трудової книжки позивач є працюючим пенсіонером з часу призначення пенсії. Звільнена 14.04.2010 року з Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради Маріупольтепломеража (а.с. 7-8). В запереченнях на адміністративний позов від 23 січня 2015 року № 856/06 Управління Пенсійного Фонду посилається на ст. 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» яка регламентує порядок врахування об'єктів індексації та зазначає що індексація пенсії не проводилась, так як позивач є працюючим пенсіонером з дати призначення пенсії (а.с. 30-32). Судова колегія звертає увагу на те, що судом першої інстанції взагалі не надана оцінка тому факту, що позивач є працюючим пенсіонером.
На підставі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, судова колегія зазначає наступне. Індексація грошових доходів населення регулюється «Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ (далі Закон). З метою реалізації Закону, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року «Порядок проведення індексації грошових доходів населення», (далі Порядок). Цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форм власності і господарювання, а також на фізичних осіб, щодо використовують працю найманих працівників.
Індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до статті 10 Закону,індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Пунктом 9 Порядку встановлено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.
У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.
У разі працевлаштування пенсіонера на строк, що не перевищує місяця, або за період виконання ним робіт, пов'язаних з організацією та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського референдуму, індексація пенсії проводиться як непрацюючому пенсіонерові, без урахування оплати праці.
Отже проводячи аналіз наведених правових норм в їх сукупності, судова колегія робить висновок про те, що п.9 Порядку застосовується у всіх випадках коли ставиться питання індексації пенсії працюючого пенсіонера, крім випадків його працевлаштування на строк, що не перевищує місяця.
Як встановлено з матеріалів справи та підтверджується копією трудової книжки, позивач працювала з часу призначення пенсії по 14.04.2010 року (більше місяця), отже індексація пенсії повинна проводитися з урахуванням оплати праці та як працюючому пенсіонеру. В матеріалах справи відсутні докази того що Управління Пенсійного Фонду в дотримання п. 9 Порядку отримувало довідку підприємства як під час роботи позивача так і після звільнення, що давало можливість здійснити перерахунок сум індексації з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Отже позовні вимоги щодо неправомірності дій Управління Пенсійного Фонду по проведенню індексації пенсії позивача є безпідставними оскільки не підтверджені належними та допустимими доказами.
Щодо доводів апеляційної скарги про віднесення пенсії позивача до об'єктів індексації відповідно до п. 3 Порядку, то судова колегія їх не приймає з урахуванням того, що положення Порядку в цій частині суперечать положенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в частині визначення доходів які не відносяться до об'єктів індексації. Отже застосуванню в цій частині підлягає правовий акт який має вищу юридичну силу.
На підставі викладеного, судова колегія робить висновок що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, що відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового з відмовою в задоволенні позовних вимог. Розподіл витрат по сплаті судового збору здійснюється на підставі вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягають стягненню з ОСОБА_4 в сумі 36,54 грн.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 197, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя від 27 січня 2015 р. у справі № 266/4569/14-а - задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м. Маріуполявід 27 січня 2015 р. у справі № 266/4569/14-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок індексації пенсії відмовити.
Витрати по сплаті судового збору в сумі 36, 54 (тридцять шість гривень) 54 коп. стягнути з ОСОБА_4 на користь Державного бюджету на рахунок: отримувач коштів Краматор.УК/м Краматорськ/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37944338; банк отримувача ГУДКСУ у Донецькій обл.; код банку отримувача (МФО) 834016; рахунок отримувача 31211206781059; код класифікації доходів бюджету 22030001; призначення платежу Судовий збір.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Постанова прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя І.А. Васильєва
Судді Е.Г.Казначеєв
І.Д. Компанієць