Ухвала суду № 43266851, 26.02.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2015
Номер справи
805/19/15-а
Номер документу
43266851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про зупинення провадження у справі

26 лютого 2015 року Справа № 805/19/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Волгіної Н.П. розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду клопотання представника відповідача про залучення третьої особи по справі та питання про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, в якому просить суд:

- скасувати накази № 1621 від 12 вересня 2014 року та № 363 о/с від 7 жовтня 2014 року начальника ГУ УМВС в Донецькій області про звільнення капітана міліції ОСОБА_1 з посади старшого оперуповноваженого СДСБЕ Микитівського РВ Горлівського МУ ГУМВС України в Донецькій області;

- поновити капітана міліції ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого СДСБЕ у будь-якому відділі міліції в Донецькій області з виплатою заборгованості по заробітній платі з липня 2014 року по 7 жовтня 2014 року та за час вимушеного прогулу з 7 жовтня 2014 року - середнього заробітку в розмірі 3503 грн в місяць (три тисячі п'ятсот три гривні);

- відшкодувати ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 24521 грн;

- відшкодувати ОСОБА_1 судові витрати та витрати на раніше оскарження до МВС незаконного звільнення, а саме - проїзд у сумі 254,70 грн та поштові витрати у сумі 106 грн, а всього - 360,70 грн;

- з метою відродження репутації зобов'язати ГУМВС України в Донецькій області видати наказ з спростування дисциплінарного порушення з боку старшого оперуповноваженого СДСБЕЗ капітана міліції ОСОБА_1 і негативних наслідків, виражених у звільненні. Наказ оголосити особовому складу органів і підрозділів ГУМВС України в Донецькій області.

Представником відповідача до канцелярії суду надано клопотання про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача орган Державного казначейства України. В обґрунтування заявленого клопотання представниками позивача зазначено, що у відповідності до п. 10-1 постанови Пленуму Верховного суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах за позовами про відшкодування моральної шкоди» на підставі ст. 56 Конституції України судам слід мати на увазі, що при встановленні факту заподіяння такої шкоди незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, місцевого самоврядування або їх посадових чи службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень вона підлягає відшкодуванню за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування. При вирішенні спору про відшкодування моральної шкоди, заподіяної громадянинові незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, його посадовими або службовими особами, судам слід виходити з того, що зазначений орган має бути відповідачем у такій справі, якщо це передбачено відповідним законом (наприклад, ст. 9 Закону "Про оперативно-розшукову діяльність". Також представник відповідача зазначає, що якщо ж відповідним законом чи іншим нормативним актом це не передбачено, як у даному випадку, або в ньому зазначено, що шкода відшкодовується державою (за рахунок держави), то поряд із відповідним державним органом суд має притягнути як відповідача відповідний орган Державного казначейства України.

Позивач до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. До канцелярії суду надав клопотання, в якому ОСОБА_1 просить суд провести судове засідання без його участі.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи Головне управління Міністерства внутрішніх справ України повідомлялось судом належним чином. До канцелярії суду від представника відповідача надійшло клопотання, в якому він просить суд провести судове засідання у режимі відео конференції.

Розглянувши клопотання представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з ініціативи суду. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно зі статтею 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до ст. 42 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Державного бюджету України. Міністерство фінансів України здійснює загальну організацію та управління виконанням Державного бюджету України, координує діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.

Згідно з ч. 1 ст. 43 цього Кодексу при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Відповідно до абз. 1, 2 п. 1 Положення про державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011 (далі Положення № 460), Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр).

Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Згідно із пунктом 7 Положення № 460 казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).

У відповідності до Переліку територіальних органів Державної казначейської служби, що є додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 15 червня 2011 року № 651 «Про утворення територіальних органів Державної казначейської служби» (далі - Постанова № 651), територіальним органом Державної казначейської служби у Донецькій області, що безпосередньо виступає розпорядником бюджетних коштів у Донецькій області, є Головне управління Казначейства у Донецькій області.

Правонаступником Головного управління Казначейства у Донецькій області є Головне управління Державної Казначейської служби України у Донецькій області, що випливає з встановленого пунктом 2 Положення № 460.

Як вбачається із вищевикладеного, моральна шкода, заподіяна незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади відшкодовується за рахунок держави, а органом, що безпосередньо виступає розпорядником бюджетних коштів у Донецькій області, є Головне управління Державної Казначейської служби України у Донецькій області. У зв'язку з цим суд дійшов висновку, що рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки останнього, а отже, вважає за необхідне залучити Головне управління Державної Казначейської служби України у Донецькій області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.

Згідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права; обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом, в тому числі, на підставі письмових і речових доказів.

Згідно ч. 4 ст. 11 КАС України, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 156 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.

Враховуючи, що отримання доказів та їх дослідження у судовому засіданні є однією з підстав винесення обґрунтованого рішення у справі, з метою недопущення пропуску процесуального строку для розгляду цієї справи, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі для залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Головне управління Державної Казначейської служби України.

Керуючись ст.ст. 11, 52, 156, 158-160, 165, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В:

Задовольнити клопотання представника відповідача частково.

Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління Державної Казначейської служби України у Донецькій області.

Зупинити провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Державної Казначейської служби України у Донецькій області, про скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів - до 14-30 год 19 березня 2015 року.

Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття ухвали у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Волгіна Н.П.