Ухвала суду № 43250585, 12.03.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2015
Номер справи
804/12765/14
Номер документу
43250585
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

"12" березня 2015 р.

справа № 804/12765/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.

суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Дніпропетровської митниці Міндоходів на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2014 року у справі № 804/12765/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Кіддісвіт” до Дніпропетровської митниці Міндоходів про визнання протиправною та скасування картки відмови, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю „Кіддісвіт” (далі за текстом – ТОВ „Кіддісвіт”) звернулось до суду з позовом до Дніпропетровської митниці Міндоходів, в якому просило визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 110100000/2014/00241 від 06.08.2014 року, винесену Дніпропетровською митницею Міндоходів за митною декларацією №110100000/2014/220726.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2014 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №110100000/2014/00241 від 06.08.2014 року, винесену Дніпропетровською митницею Міндоходів за митною декларацією № 110100000/2014/220726.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

На підстав ч.1 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено, що за умовами Контракту купівлі-продажу № UA-11/12 від 10.11.2012 року ТОВ „Кіддісвіт” 13.05.2014 року придбано у фірми „BETALUX TRADING LLP” підгузки на стрічці, підгузки-трусики, вологі серветки торгівельної марки Goo.N (надані - товар) наступної номенклатури: підгузки „звичайні „СС/немовля” унісекс (мега), підгузки „звичайні „С/малий” унісекс (мега), підгузки „звичайні „М/середній” унісекс (мега), підгузки „звичайні „Л/великий” унісекс (мега), підгузки „звичайні „В/дуже великий” унісекс (мега), підгузки-трусики „М/середній” унісекс (мега), підгузки-трусики „Л/великий” хлопч. (мега), підгузки-трусики „Л/великий” дівч. (мега), підгузки-трусики „В/дуже великий” хлопч. (мега), підгузки-трусики „В/дуже великий” дівч. (мега), підгузки-трусики „ВВ/Валичезний” дівч. (мега).

Однією із форм здійснення митного контролю посадовими особами органів доходів і зборів, як це передбачено пунктом 1 частини 1статті 336 Митного кодексу України є перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Згідно частини 1 статті 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Згідно до вимог статті 257 Митного кодексу України, для проведення митного оформлення імпортованого товару, виконуючи обов’язки учасника зовнішньоекономічних відносин - ТОВ „Кіддісвіт” 06.08.2014року було сформовано митну декларацію №110100000/2014/220726 та надано її до Дніпропетровської митниці Міндоходів, а саме до митного посту „Дніпропетровськ-Лівобережний”, для здійснення оформлення товару у митному відношенні.

Разом із митною декларацією позивачем були надані наступні документи: копії висновку за результатами дослідження експертного підрозділу Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи № 142001600-0202 від 28.03.2014р. та 142001800-0492 від 05.07.2013р.; картка обліку особи, яка здійснює операції з товарами № 110/2012/0001255 від 11.07.2014р.; міжнародні автомобільні накладні (CMR) № 0485і/1 та № 0485і/2 від 09.07.2014р.; коносамент (Bill of lading) №0084А39750 від 24.05.2014р.; прейскурант (прайс-лист) виробника товару (з перекладом) № 14-UA-К005, 006 від 06.05.2014р.; рахунок-фактура (інвойс) (з перекладом) № 14-UA-К005, 006 від 13.05.2014р.; пакувальний лист № 14-UA-К005, 006 від 13.05.2014р.; зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу товарів (крім позначеного кодом 4104), подання якого для митного оформлення не супроводжується №UA-11/12 від 10.11.2012р.; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) специфікація № 14 - UA - К 005, 006 від 13.05.2014р.) № 14-UA-К005, 006 від 13.05.2014р.; свідоцтво про державну реєстрацію або підтвердження про державну реєстрацію медичної техніки та виробів медичного призначення (Державна служба України) №9494/2010 від 25.06.2010р.; інформація про позитивні результати здійснення санітарно-епідеміологічного контролю товару (наявність на товаросупровідних документах (коносамент (Bill of Lading 0084А39750) відбитку штампу за № 6422 від 10.07.2014) №2761 від 24.05.2014р.; інформація про позитивні результати здійснення радіологічного контролю товару (для товарів і транспортних засобів, що не підлягають екологічному контролю (наявність на екологічній декларації № 18162 від 04.07.2014р. відбитку штампу від 08.07.2014); резервна позиція; сертифікат про походження товару загальної форми №СО25849 від 29.05.2014р.; екологічна декларація № 18162 від 04.07.2014р.; єдиний уніфікований документ на розміщення та тимчасове зберігання товарів №110100000/0267 від 18.07.2014р.

Як вбачається із ВМД 110100000/2014/220726 позивачем визначено ставку по податку на додану вартість у розмірі 7%.

Згідно до ч.5 ст.264 Митного кодексу України, з метою визначення правильності заповнення поданої митної декларації та відповідності доданих до неї документів установленим вимогам орган доходів і зборів здійснює перевірку митної декларації.

Пунктом 4.5 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом міністерства Фінансів України від 30.05.2012 № 631, врегульовано питання оформлення митної декларації, зокрема, при здійсненні митного оформлення МД виконуються такі митні формальності: перевірка правильності класифікації товарів; перевірка правильності застосування пільг в оподаткуванні.

Відповідачем за результатами розгляду поданих позивачем документів 06.08.2014р. було прийнято рішення про відмову у прийнятті митної декларації та видано картку відмови у митному оформленні товару № 110100000/2014/00241 від 06.08.2014 року за поданою митну декларацію № 110100000/2014/220726.

Причиною відмови зазначено: відповідно п.п. „в” п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу України операції з ввезення на митну територію України медичних виробів оподатковуються податком на додану вартість за зниженою ставкою 7 % за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України №216 від 01.07.2014р. затверджено „Перелік медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають обкладенню податком на додану вартість за ставкою 7 %” (далі - Перелік). До цього Переліку віднесено „медичні вироби”, для визначення яких вживаються терміни вжиті в підпункті 2 пункту 2 Технічного регламенту щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 02.10.2013р. №755, п.п. 9 п.2 Технічного регламенту щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 02.10.2013р. №754. Визначення терміна „медичний виріб”, наведені в інших нормативно-правових актах і нормативних документах, не можуть застосовуватися для віднесення виробу до цього Переліку. Для виробів, які пройшли процедуру державної реєстрації в установленому порядку відповідно з п. 3 зазначеного Переліку, документом, який підтверджує належність товару до медичних виробів є свідоцтво про державну реєстрацію медичного виробу або підтвердження про державну реєстрацію медичного виробу. Наданий для здійснення митного оформлення товар „Дитячі підгузки”, який має свідоцтво про державну реєстрацію № 9494/2010 від 25.06.2010р. за призначенням не відповідає термінам, визначеним у Переліку.

Також зазначено, що при здійсненні митного оформлення товару „Дитячі підгузки” необхідно подання нової митної декларації зі сплатою податку на додану вартість за ставкою відповідно п.п.193.1 ст.193 Податкового кодексу України - 20%.

Статтею 193 Податкового кодексу України визначено розміри ставок податку, а саме: а) 20 відсотків від бази оподаткування; б) 0 відсотків; в) 7 відсотків по операціях з: постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів за переліком , затвердженим Кабінетом Міністрів України; постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я”.

Постановою Кабінету Міністрів України №216 від 01.07.2014р. затверджено перелік медичних і виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких і підлягають обкладенню податком на додану вартість за ставкою 7 відсотків (далі за текстом - Постанова №216)

У відповідності до п.1 Постанови № 216, медичний виріб - у значенні, наведеному у підпункті 9 пункту 2 Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 р. №753 (Офіційний вісник України, 2013p., № 82, ст. 3046), тобто будь-який інструмент, апарат, прилад, пристрій, програмне забезпечення, матеріал або інший виріб, що застосовуються як окремо, так і в поєднанні між собою (включаючи програмне забезпечення, передбачене виробником для застосування спеціально для діагностичних та/або терапевтичних цілей та необхідне для належного функціонування медичного виробу), призначені виробником для застосування з метою забезпечення діагностики, профілактики, моніторингу, лікування або полегшення перебігу хвороби пацієнта в разі захворювання, діагностики, моніторингу, лікування, полегшення стану пацієнта в разі травми чи інвалідності або їх компенсації, дослідження, заміни, видозмінювання або підтримування анатомії чи фізіологічного процесу, контролю процесу запліднення та основна передбачувана дія яких в організмі або на організм людини не досягається за допомогою фармакологічних, імунологічних або метаболічних засобів, але функціонуванню яких такі засоби можуть сприяти.

Згідно п.3 Постанови №216, документами, які підтверджують належність продукції до медичних виробів, є:

1) свідоцтво про державну реєстрацію медичного виробу або підтвердження про державну реєстрацію медичного виробу - для виробів, які пройшли процедуру державної реєстрації в установленому порядку;

2) декларація про відповідність - для медичних виробів, які пройшли процедуру оцінки відповідності згідно з Технічним регламентом щодо медичних виробів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 р. № 753, Технічним регламентом щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 р. № 754, та Технічним регламентом щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 р. № 755;

3) заява про медичні вироби особливого призначення - для медичних виробів, виготовлених на замовлення або призначених для оцінки характеристик, відповідно до Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 р. № 753, Технічного регламенту щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 р. № 754, та Технічного регламенту щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 р. № 755.

Позивачем на підтвердження визначення товару, що був пред’явлений до митного оформлення як медичний засіб, було надано свідоцтво про державну реєстрацію №9494/2010 від 25.06.2010р. із додатком №1, видане Державною інспекцією з контролю якості лікарських засобів Міністерства охорони здоров’я України, на товар „підгузки дитячі гігієничні „Goo.N”, що відповідає номенклатурі придбаного позивачем товару. Свідоцтво дійсне до 25.06.2015р. Зазначене свідоцтво не є скасованим, отже є чинним, що відповідачем не спростовано.

Крім того, чинним законодавством не передбачено обов’язкового отримання, у разі наявності свідоцтва про державну реєстрацію медичного виробу, декларації про відповідність отже і проходження процедури оцінки відповідності згідно з Технічним регламентом щодо медичних виробів.

Відповідно до Листа Державної фіскальної служби України від 19.08.2014р. №2316/7/99-99-19-03-02-17, у зв’язку з наявністю численних запитів платників податків щодо практичного застосування Постанови № 216 та документального підтвердження належності продукції до медичних виробів повідомлено наступне, - „Згідно з Положенням про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженим Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 467/2011, Міністерство охорони здоров’я України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, інформує та надає роз’яснення щодо здійснення державної політики у сферах охорони здоров’я, санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, протидії ВІЛ-інфекції/СНІД у та іншим соціально небезпечним захворюванням, створення, виробництва, контролю якості та реалізації лікарських засобів, медичних імунобіологічних препаратів і медичних виробів.

У листі-роз’ясненні МОЗ України від 10.07.2014р. № 18.02-04/4041/1563-ф-14, який надіслано митницям Міндоходів та регіональним головним управлінням Міндоходів листом ДФС України від 21.07.2014р. № 29/7/99-99-19-04-01-17, зазначено наступне: обов’язковим документом, який підтверджує належність продукції до медичних виробів, є свідоцтво про державну реєстрацію медичного виробу або підтвердження про державну реєстрацію медичного виробу; декларація про відповідність та/або заява про медичні вироби особливого призначення, наявність яких передбачається Технічними регламентами щодо медичних виробів, які затверджені постановами Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 року № 753, № 754 та N 755, не є обов’язковими документами.

Свідоцтво про державну реєстрацію медичного виробу або підтвердження про державну реєстрацію медичного виробу надаються виробам, які пройшли процедуру державної реєстрації у встановленому порядку.

Порядок державної реєстрації медичної техніки та виробів медичного призначення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2004 року N 1497, з урахуванням змін і доповнень (далі за текстом - Порядок № 1497).

У відповідності до пункту 3 Порядку № 1497 державну реєстрацію медичних виробів здійснює Державна служба України з лікарських засобів (далі - Держлікслужба) за результатами експертизи та у разі потреби випробувань, що проводяться експертними установами.

Пунктом 12 Порядку № 1497 визначено, що на підставі рішення про державну реєстрацію медичні вироби включаються до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення (далі - Реєстр), що ведеться Держлікслужбою, а заявнику видається свідоцтво про державну реєстрацію медичних виробів за встановленим зразком, яке може мати додатки, де зазначаються модифікації медичних виробів та комплектувальні вироби.

Враховуючи те, що постанова № 216 набрала чинності з 2 липня 2014 року, при здійсненні із зазначеної дати митного оформлення медичних виробів, які ввозяться на митну територію України і на які є свідоцтво про їх державну реєстрацію, податок на додану вартість нараховується за ставкою 7 відсотків. При цьому відсутність декларації про відповідність та/або заяви про медичні вироби особливого призначення за умови наявності діючого свідоцтва про державну реєстрацію медичних виробів не може бути підставою для відмови в застосуванні ставки податку на додану вартість у розмірі 7 відсотків.

Також позивачем надано стікер підгузків дитячих торгівельної марки „Goo.N”, із зазначенням опису товару: „медичний виріб одноразового використання. Рекомендований для профілактики та під час лікування пелюшкового дерматиту у дітей від народження”.

Враховуючи наведене, з огляду на відсутність встановленого переліку медичних виробів, з урахуванням проголошеними у статті 8 Митного кодексу України принципами здійснення державної митної справи на засадах законності та презумпції невинуватості, єдиного порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України, спрощення законної торгівлі, заохочення доброчесності, позивачем доведено застосування пільгової ставки податку на додану вартість у розмірі 7%.

Так, у податковому праві визнається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Під час судового розгляду справи, відповідачем не надано належних доказів того, що товар, що був пред’явлений позивачем до митного оформлення, не є медичним виробом.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про неправомірну відмову позивачу митним органом в прийнятті митної декларації №110100000/2014/220726, а відтак протиправність картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 110100000/2014/00241 від 06.08.2014 року та її скасування.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Дніпропетровської митниці Міндоходів – залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2014 року у справі № 804/12765/14 – залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров