Провадження № 2-а/711/47/15
Справа № 711/382/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2015 року Придніпровський районний суд м. Черкаси
В складі:головуючого - судді: Колода Л.Д.
при секретарі - Гордієнко О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду м. Черкаси з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що він з 19.09.2011 року є пенсіонером і йому призначена пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу". Нарахування пенсії відбулося без врахування премій, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Тому позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії з урахуванням премій, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, що підтверджується довідкою № 27 від 18 листопада 2014 року.
Листом відповідача від 15.12.2014 року № 730/А-10 в перерахунку пенсії відмовлено.
Позивач дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з моменту її призначення з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати вважає незаконними.
Довідка про заробітну плату для перерахунку пенсії була подана позивачем згідно із Постановою правління ПФУ від 14.02.2011 № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", якою визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 N 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 за N 1161/15852 (далі - Постанова); форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затверджену Постановою. Пунктом 2 зазначеної постанови № 5-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", в якій передбачена графа "інші виплати", до якої включається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та ін. надбавки, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 35 Закону № 3723-ХІІ державним надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", а саме пунктом 2, встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд оплати праці, то такі матеріальні допомоги, які виплачуються відповідно до ст.ст. 33, 35 Закону № 3723-ХІІ та з яких було сплачено відповідні внески до Пенсійного фонду України, є об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".
На день подачі позивачем заяви про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", пенсія призначалася в розмірі 90% суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ в ред. на момент призначення пенсії).
В зв"язку з цим позивач просить постановити рішення, яким визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з врахуванням сум індексації з часу призначення пенсії та подальшої її виплати.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засідання позов підстав та просив позов задовольнити.
Представник відповідача управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області по довіреності Ястреб О.Ю. в судому засіданні позов не визнала, підтримала заперечення на позов та просила в позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи із наступного. В судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку та йому призначена пенсія державного службовця з 19.09.2011 року.
Позивач звертався до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату № 27 від 18 листопада 2014 року, в якій була зазначена індексація заробітної плати та інші виплати.
Згідно листа відповідача від 15.12.2014 року № 730/А-10 в такому перерахунку відмовлено. Суд вважає відмову незаконною.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній під час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція викладена у Постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року, 14 травня 2013 року, 28 травня 2013 року, 06.11.2013 року, 03.06.2014 року (справи № 21-430а11, № 21-97а13, № 21-125а13, № 21-350а13 відповідно).
Що ж стосується часу , з якого слід проводити перерахунок, то суд виходить з наступного.
Згідно ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення свого права. Позивачем заявлено позов про перерахунок пенсії з дня призначення пенсії. Однак з такими вимогами позивача суд погодитись не може. Позивач ні при зверненні з позовом до суду , ні в судовому засіданні, не вказав прочини пропуску строку позовної давності, не просить їх продовжити чи поновити. Позивач з позовом до суду звернувся 19.01.2015 року. В зв"язку з цим суд вважає, що слід зобов"язати відповідача провести перерахунок пенсії з дня видачі довідки про складові заробітної плати , тобто з 18.11.2014 року . В іншій частині позову слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст. 2, 3, 11, 12, 17, 160, 161, 162, 163, 160, 186 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково. Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням інших виплат , вказаних в довідці № 27 від 18 листопада 2014 року , виданій на його ім."я департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради , починаючи з 18 листопада 2014 року. В частині зобов"язання провести перерахунок пенсії з 19 вересня 2011 року по 17 листопада 2014 року - відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду на протязі десяти днів з дня проголошення.
Головуючий
Головуючий: Л. Д. Колода