УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2015 р.Справа № 638/20447/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бенедик А.П.
Суддів: Водолажської Н.С. , Калиновського В.А.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.02.2015р. по справі №638/20447/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Харківської міської ради
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду із адміністративним позовом до Харківської міської ради, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо порушення процедури розгляду його клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,10 га в межах міста Харкова;
- зобов'язати відповідача винести на засідання чергової сесії Харківської міської ради розгляд поданого ним клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,10 га в межах міста Харкова.
В обґрунтовування позову вказує, що у вересні 2014 року він звернувся до Харківської міської ради з клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,10 га в межах міста Харкова. Листом Управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства Харківської міської ради від 17.09.2014 року позивача було повідомлено, що для розгляду питання включення до загальноміських списків черговиків на отримання земельної ділянки, необхідно надати додаткові документи. Не погоджуючись із діями відповідача щодо розгляду його звернення, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.02.2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.02.2015 року та прийняти нову, якою позов задовольнити в повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вказує, що відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про їх необґрунтованість. Зазначив, що оскаржуваними діями відповідача було порушено визначене Конституцією України та Земельним кодексом України право позивача на безоплатне отримання у власність земельної ділянки. В свою чергу, судом першої інстанції не було належними чином досліджено правову природу спірних правовідносин та не надано їх належної правової оцінки.
Відповідач правом надання письмових заперечень на апеляційну скаргу не скористався.
Представники сторін про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Позивач надав до суду заяву, в якій просив провести розгляд справи без його участі.
Колегія суддів на підставі п.2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 04.09.2014 року позивач, в порядку ст. 118 Земельного кодексу України, звернувся до Харківської міської ради із клопотанням про визначення без його погодження та виділення йому земельної ділянки орієнтовним розміром до 0,10 га в межах міста Харкова з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
До вказаного клопотання позивачем було долучено копії паспорту та ідентифікаційного коду, графічні матеріали з бажаним місцем розташування земельної ділянки - зменшена карта міста Харкова на форматі листа А-4, копію договору доручення від 27.08.2013 року №301/08/13-зд.
Листом Управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства Харківської міської ради від 17.09.2014 року позивача було повідомлено про необхідність відповідно до рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 року №1191/13 надання документів, передбачених Порядком обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009 року №83. Також було повідомлено, що для розгляду питання включення до загальноміських списків черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, позивачу необхідно надати наступні документи:
- заяву на ім'я міського голови з питання включення в загальноміські списки черговиків на отримання земельної ділянки для будівництва житлового будинку та господарських споруд для його обслуговування;
- довідку з Управління Держземагентства у місті Харкові Харківської області Головного управління Держземагентства у Харківській області Держземагентства України про наявність у державному земельному кадастрі відомості про одержання у власність земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації (оригінал);
- копію паспорта (1, 2 стор., адреса реєстрації мешкання, особливі відмітки);
- копію посвідчення (про наявність пільги).
Не погоджуючись із діями відповідача щодо розгляду його звернення, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач не включений до загальноміських черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, та під час звернення до відповідача із клопотанням не надав всього передбаченого пакету документів, то оскаржувані дії відповідача є законними та обґрунтованими.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Згідно із ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України визначено порядок отримання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян в межах безоплатної приватизації.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель] державної або комунальної власності в таких розмірах:
а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.
Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).
Розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність у зв'язку з набуттям ним права власності на жилий будинок, не може бути меншим, ніж максимальний розмір земельної ділянки відповідного цільового призначення, встановлений частиною першою цієї статті (крім випадків, якщо розмір земельної ділянки, на якій розташований будинок, є меншим).
Відповідно до ч.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, а згідно зі ст. 73 цього Закону акти ради сільського, селищного, міського голови, голови районної вмісті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ( у разі створення) ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Рішенням сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 року № 364/08, зі змінами від 29.04.2010 року № 73/10, затверджено "Положення про порядок передачі у власність та (або) надання в оренду громадянам земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, обслуговування індивідуальних капітальних гаражів та ведення садівництва" (далі Положення).
Порядок передачі у власність та (або) надання в оренду громадянам земельних ділянок, визначений у даному Положенні, поширюється на всіх громадян, які відповідно до Земельного кодексу України мають право на землю.
Пунктом 3.1 розділу 3 Положення визначено, що "громадянин України, зареєстрований для проживання в місті Харкові, зацікавлений в одержанні у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності, звертається до Харківської міської ради із заявою (клопотанням) про вибір місця розташування земельної ділянки.
До заяви (клопотання) громадянином додаються: обгрунтування необхідності надання (відведення) земельної ділянки.
Розгляд питання обґрунтування необхідності відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд здійснюється міською громадською комісією з житлових питань.
За письмовим запитом міської громадської комісії з житлових питань Управління містобудування та архітектури надає інформацію щодо можливості відведення відповідної земельної ділянки.
Пропозиції міської громадської комісії з житлових питань затверджуються виконавчим комітетом Харківської міської ради.
- позначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами та площею в масштабі 1:500, 1:2000, погоджене управлінням містобудування та архітектури;
- копія паспорта громадянина України;
- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
- довідка Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про відсутність або наявність державної реєстрації права власності або права користування на земельну ділянку, яку бажає отримати громадянин;
- довідка Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про відсутність або наявність у громадянина, який бажає отримати земельну ділянку, державної реєстрації раніше придбаного права власності на землю;
- довідка КП "Харківське міське БТІ" (при необхідності) про наявність або відсутність на земельній ділянці, яку бажає отримати громадянин, будівель і споруд та їх державної реєстрації;
- нотаріально посвідчена відмова землекористувача від права користування землею у разі, якщо земельна ділянка буде надаватися громадянину за рахунок раніше наданої.
З урахуванням отриманих документів, управління земельних відносин готує проект рішення Харківської міської ради про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки. Після погодження проекту рішення у порядку, встановленому Регламентом Харківської міської ради, зазначене питання виноситься на розгляд пленарного засідання сесії Харківської міської ради.
Рішенням Харківської міської ради від 20.02.2009 року № 83 затверджено Порядок обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Відповідно до положень п.п. 1.2-1.5 вищенаведеного Порядку встановлено, що облік громадян, які бажають одержати земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ведеться управлінням обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства.
Для включення до загальноміських списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд громадяни подають заяву на ім'я міського голови. В заяві вказується бажане місце розташування та площа земельної ділянки. До заяви додаються: довідка Харківської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах" про відсутність або наявність у громадянина, який бажає отримати земельну ділянку, державної реєстрації раніше придбаного права власності на землю; ксерокопія паспортних даних; ксерокопія ідентифікаційного коду, документи, які підтверджують право на першочергове або позачергове надання земельної ділянки; інші документи на вимогу міської громадської комісії з житлових питань, що посвідчують право громадян бути визнаними такими, що мають переважне право на отримання земельної ділянки у власність. Заява після розгляду міським головою передається для опрацювання до Департаменту житлового господарства.
Зареєстровані заяви з доданими документами в 30- ти денний термін передаються на розгляд міської громадської комісії з житлових питань. За результатами розгляду управління квартирного обліку та розподілу житлової площі готує пропозиції виконавчому комітету Харківської міської ради для прийняття рішення про включення до загальноміських списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд або про відмову щодо включення до таких списків. При позитивному рішенні громадянин включається до списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва по даті прийняття рішення виконавчого комітету Харківської міської ради та в порядку черговості поданих заяв. Окремо додаються списки обліку громадян, які мають право на першочергове та позачергове одержання земельних ділянок.
Про прийняття на облік або про причини відмови в прийнятті на облік на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд управління квартирного обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства повідомляє громадян письмово в десятиденний термін з моменту прийняття відповідного рішення.
Згідно п. 1.7 Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, земельні ділянки розподіляються між черговиками в такому порядку: 50 % - для черговиків загального списку: 25 % - для черговиків, які мають право на позачергове одержання земельних ділянок; 25 % - для черговиків, які мають право на першочергове одержання земельних ділянок.
Таким чином, облік громадян та порядок передачі у власність або в оренду громадянам земельних ділянок, які бажають одержати земельні ділянки є єдиним.
Виконавчим комітетом Харківської міської ради не приймалось рішення про відмову позивачу у включенні її до загальноміських списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Під час звернення із клопотанням, позивач не надав відповідачу документів, вказаних у листі Управління обліку та розподілу житлової площі Харківської міської ради, натомість звернулася до суду з адміністративним позовом про незаконність відмови у наданні земельної ділянки та розгляду її клопотання.
Згідно пунктів 1-4 статті 29 Регламенту Харківської міської ради, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 31.05.2006 року 317/06 із змінами, міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні акти у формі рішень. На пленарних засіданнях приймаються рішення з питань, включених до порядку денного сесії міської ради та рішення з процедурних питань.
Рішення, які приймає міська рада, є актами нормативного або індивідуально-правового характеру.
Проект рішення вважається підготовленим після узгодження і візування відповідними виконавчими органами міської ради та юридичним департаментом. У разі невідповідності проекту рішення вимогам чинного законодавства, він повертається автору проекту для доопрацювання.
На пленарному засіданні сесії міської ради розглядаються не клопотання (звернення) про надання земельних ділянок, а проекти відповідних рішень.
Позивач не включений до загальноміських черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, ним не надано ані до Управління земельних відносин, ані до суду пакету документів, передбаченого Положенням про порядок передачі у власність та (або) надання в оренду громадянам земельних ділянок, затвердженого рішенням міської ради від 24.12.2008 року №364/08 зі змінами.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що під час надання позивачу відповіді відповідач діяв на підставі та у відповідності до вимог діючого законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно із статтею 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Колегія суддів зазначає, що позивачем під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Натомість, відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень та заперечуючи проти позову, довів правовірність власних дій, які є предметом оскарження позивачем.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.
З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необґрунтованості заявлених позовних вимог.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.02.2015р. по справі №638/20447/14-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, позивача у справі.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.02.2015р. по справі №638/20447/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Калиновський В.А.