Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/1067/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2015 року
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Невмержицький С. С. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними (протиправними) та зобов'язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними (протиправними) дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо не прийняття, не здійснення перевірки, реєстрації, обліку розрахунку видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, поданого Відділом освіти Овруцької районної державної адміністрації ( далі - відділ освіти) на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 21.10.2014 року у справі №286/5633/14-а та не подання органам Державного казначейства платіжних документів для здійснення видатків, вказаних у розрахунку та відмови виплатити їй доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 лютого 2014 року по 31 липня 2014 року, визначену ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік, зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації витребувати з відділу освіти, прийняти, зареєструвати, облікувати розрахунок видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, поданий відділом освіти на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 21.10.2014 року у справі №286/5633/14-а та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення видатків, вказаних у розрахунковому листі, зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виплатити їй нараховану відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 21.10.2014 року у справі №286/5633/14-а доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 лютого 2014 року по 31 липня 2014 року, визначену ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік та відповідно до розрахунку, поданого відділом освіти, встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, прийнятого за результатами розгляду даного позову, зобов'язавши управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення та стягнути на її користь сплачений судовий збір в сумі 73.08 грн., мотивуючи тим, що постановою суду від 21.10.2014 року відділ освіти було зобов'язано провести донарахування вищевказаних коштів, відповідні нарахування проведено, але відповідач будучи розпорядником коштів їх не виплачує, що призвело до порушення її прав.
Позивач в судове засідання не з»явився, але просить справу розглядати в його відсутність.
Відповідач в судове засідання не з»явився, але надіслав заперечення на позов, просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини та давши їм належну юридичну оцінку, дослідивши матеріали даної справи та адміністративної справи №286/5633/14-а суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 21.10.2014 року у справі №286/5633\14-а зобов'язано відділ освіти Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування ОСОБА_1 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення за період з 1 лютого 2014 року по 31 липня 2014 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двох мінімальним заробітним платам, встановленим Законам України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» щомісячно та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
На виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 21.10.2014 року у справі №286/5633\14-а відділом освіти проведено розрахунок видатків для виплати компенсацій та допомог, згідно якого за період з 1 лютого 2014 року по 31 липня 2014 року позивачу донараховано доплату за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення, відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 9702,00 грн. і вказаний розрахунок подано до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації розрахунок видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, поданий на виконання постанови Овруцького районного суду від 21.10.2014 року по справі №286/5633/14-а повернуто без виконання, у зв»язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» та тим, що дані постанови не містять вимог до управління праці щодо прийняття даних розрахунків, що підтверджується листом Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 07.11.2014 року №07-04/8356.
Відповідно до п.8 ст.7 Бюджетного кодексу України встановлено принцип цільового використання бюджетних коштів згідно з яким бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетним призначенням. Отже, фінансові зобов»язання будуть зареєстровані та взяті на облік лише при умові, що Законом України про Державний бюджет на 2014 рік будуть виділені кошти для сплати за судовими рішеннями.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Статтею 62 Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Згідно п.п.5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року, нарахування коштів за ст.39 Закону проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці.
Згідно п.п.5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, соціальні виплати за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів. Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 року №987, та п.2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №936 від 20.09.2005 року, розпорядниками коштів є управління праці та соціального захисту населення.
Виходячи з викладеного, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації будучи уповноваженим органом та розпорядником коштів для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зобов»язане прийняти, перевірити, зареєструвати, облікувати розрахунки, надані відділом освіти, та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, а також виплатити позивачу кошти, нараховані згідно постанови суду за місцем роботи позивача.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
На підставі викладеного, суд дійшов переконання, що відповідач діяв всупереч вимогам Закону, а тому, суд визнає дії відповідача протиправними й вважає, що позов підлягає задоволенню.
У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позивачем сплачено судовий збір у сумі 73,08 грн.
В ч. 1 ст. 94 КАС України зазначається, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 183-2, 267 КАС України , суддя,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірними (протиправними) дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо не прийняття, не здійснення перевірки, реєстрації, обліку розрахунку видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, поданого Відділом освіти Овруцької районної державної адміністрації на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 21.10.2014 року у справі №286/5633/14-а та не подання органам Державного казначейства платіжних документів для здійснення видатків, вказаних у розрахунку та відмови виплатити ОСОБА_1 доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 лютого 2014 року по 31 липня 2014 року, визначену ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації витребувати з Відділу освіти Овруцької районної державної адміністрації, прийняти, зареєструвати, облікувати розрахунок видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, поданий відділом освіти на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 21.10.2014 року у справі №286/5633/14-а за позовом ОСОБА_1 та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення видатків, вказаних у розрахунковому листі.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 нараховану відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 21.10.2014 року у справі №286/5633/14-а доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 лютого 2014 року по 31 липня 2014 року, визначену ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік та відповідно до розрахунку, поданого відділом освіти Овруцької районної державної адміністрації.
Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, прийнятого за результатами розгляду даного позову, зобов'язавши управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73.08 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд Житомирської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: С. С. Невмержицький