Постанова № 43229131, 19.03.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2015
Номер справи
816/893/15-а
Номер документу
43229131
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/893/15-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Ясиновського І.Г.,

за участю: секретаря судового засідання - Петренко О.В.,

представника заявника - Чайки М.Г., представника платника податків - Максименка А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за поданням Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області до Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" про підтвердження обґрунтованості рішення накладання арешту, -

В С Т А Н О В И В:

17 березня 2015 року Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області (далі - Кременчуцька ОДПІ, заявник) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з поданням про підтвердження обґрунтованості рішення від 17 березня 2015 року про накладення арешту майна платника податків Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" (надалі - ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод").

В обґрунтування заявлених у поданні вимог Кременчуцька ОДПІ зазначає, що посадовими особами контролюючого органу здійснено виїзд за адресою ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" з метою здійснення планової виїзної перевірки, проте представник суб'єкта господарювання відмовився допустити посадову особу на територію, чим перешкодив виконанню повноважень податкового керуючого. У зв'язку з цим 17 березня 2015 року в.о. начальника Кременчуцької ОДПІ прийняв рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків, обґрунтованість якого просить підтвердити в судовому порядку.

У судовому засіданні представник заявника подання підтримав, просив його задовольнити.

Представник платника податків в судовому засіданні вимоги подання не визнав, у його задоволенні просив відмовити посилаючись на те, що наказом №1589 від 02.12.2013 призначено планову виїзну документальну перевірку ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" у період з 16.12.2013 по 31.01.2014. Термін проведення перевірки наказом №341 від 03.02.2014 продовжено на 15 днів. Представник платника податків вважає, що термін продовження строку перевірки пропущено оскільки, останній день перевірки припадає на 31.01.2014 - робочий день п'ятниця. Тобто, контролюючий орган повинен був прийняти рішення про подовження строку перевірки не пізніше 31.01.2014. Крім того, відповідно до наказу №516 від 10 лютого 2014 року у зв'язку з неотриманням відповіді на спеціальний запит, що надісланий до іноземної держави за №810/8/16-03-22-05-12 від 07.02.2014, з метою підтвердження статусу резидента Російської Федерації ОАО "НПК Уралвагонзавод" та відповідно до пункту 82.4 статті 82 Податкового кодексу України, планова перевірка призупинена з 10.02.2014. Перевірку повинно було бути поновлено до кінця травня 2014 року. Представник платника податків зазначив, що оскільки, підставою для призначення перевірки, є направлення запиту по встановленню запиту статусу резидента Російської Федерації, перевірка призупиняється на період необхідний для встановлення даного факту, а після встановлення повинна бути поновлена.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заявника, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, встановив наступне.

ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" зареєстроване як юридична особа 26.08.2004 /а.с. 7/ та перебуває на обліку платника податків у Кременчуцькій ОДПІ з 20.03.1995 /а.с. 8/.

Наказом Державної податкової служби України від 17.09.2012 № 837 затверджено перелік великих платників податків до якого включено в тому числі ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод".

ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" включено до плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на IV квартал 2013 року, начальником Кременчуцькою ОДПІ прийнято наказ від 02.12.2013 №1589 про проведення з 16.12.2013 по 31.01.2014 планової виїзної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" по питанню дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 по 30.06.2013, законодавства про збір та облік єдиного соціального внеску за період з 01.07.2012 по 30.06.2013.

На виконання вимог статті 77 Податкового кодексу України 02.12.2013 платнику вручено копію наказу від 02.12.2013 № 1589 про проведення планової виїзної перевірки та повідомлення від 02.12.2013 № 319 про проведення планової виїзної перевірки, що підтверджується підписами заступника головного бухгалтера на повідомленні та наказі /а.с. 13/.

На підставі розпорядження від 13.12.2013 №139-Р та на виконання пункту 2 наказу Кременчуцької ОДПІ від 02.12.2013 №1589, створено робочу групу для проведення 16.12.2013 по 31.01.2014 планової виїзної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" /а.с. 15-16/.

16.12.2013 службовими особами Кременчуцької ОДПІ здійснено вихід за податковою адресою платника податків ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" та пред'явлено головному бухгалтеру Удовицькій О.В. направлення про перевірку від 13.12.2013 №№1620/001620, 1621/001621, 1622/001622, 1623/001625, 1624/001624, 1625/001625, 1626/001626, 1627/001627, 1628/001628, 1629/001629, а також службових посвідчень осіб, які зазначені в направленні напроведення перевірки /а.с. 17-26/.

16.12.2013 посадовими особами платника податків фактично допущено службових осіб Кременчуцької ОДПІ до проведення планової виїзної перевірки по питанню дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 по 30.06.2013, законодавства про збір та облік єдиного соціального внеску за період з 01.07.2012 по 30.06.2013.

Згідно пункту 82.1 статті 82 Податкового кодексу України, тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків. Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника контролюючого органу не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків.

На підставі пункту 82.1 статті 82 Податкового кодексу України зважаючи на великий документообіг, необхідність детального дослідження балансу переробки брухту чорних металів та виробництва готової продукції, її транспортування та дослідження залишків готово: продукції, дослідження списання основних матеріалів у виробництво формувальної суміші, повноти та обґрунтованості нарахування екологічного податку в частині сплати за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях начальником Кременчуцької ОДПІ прийнято наказ від 03.02.2014 № 341 про продовження терміну планової виїзної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" по питанню дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 по 30.06.2013, законодавства про збір та облік єдиного соціального внеску за період з 01.07.2012 по 30.06.2013 на 15 робочих днів з 03.02.2014 по 21.02.2014 /а.с. 27/.

Копію наказу Кременчуцької ОДПІ від 03.02.2014 № 341 про продовження терміну планової виїзної перевірки отримано головним бухгалтером ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" 03.02.2014 про що зроблено відповідні відмітки в направленнях на перевірку від 13.12.2013, №№1620/001620, 1621/001621, 1622/001622, 1623/001623, 1624/001624, 1625/001625, 1626/001626, 1627/001627, 1628/001628, 1629/001629 /а.с. 17-27/.

Відповідно до пункту 82.4 статті 82 Податкового кодексу України, проведення документальної виїзної планової та позапланової перевірки великого платника податків може бути зупинено за рішенням керівника контролюючого органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку або надсилається платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.

При цьому перевірка може бути зупинена на загальний строк, що не перевищує 30 робочих днів, а в разі необхідності проведення експертизи, отримання інформації від іноземних державних органів щодо діяльності платника податків, завершення розгляду судом позовів з питань, пов'язаних з предметом перевірки, відновлення платником податків втрачених документів перевірка може бути зупинена на строк, необхідний для завершення таких процедур.

Наказом Державної фіскальної служби України від 31.07.2014 № 22 затверджено Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків (надалі - Методичні рекомендації № 22).

Абзацом четвертим пункту 1.2.5. Методичних рекомендацій № 22 передбачено, що орган державної фіскальної служби може поновити перевірку не раніше наступного робочого дня з дня вручення платнику податків копії наказу про поновлення перевірки із зазначенням дати такого поновлення.

У зв'язку із неотриманням відповіді на спеціальний запит, надісланий до іноземної держави від 07.02.2014 № 810/8/16-03-22-05-12 з метою підтвердження статусу резидента Російської Федерації ОАО НПК "Уралвагонзавод ім. Ф.Е. Дзержинського" начальником Кременчуцької ОДПІ прийнято наказ від 10.02.2014 № 516 про зупинення з 10.02.2014 планової виїзної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" по питанню дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 по 30.06.2013, законодавства про збір та облік єдиного соціального внеску за період з 01.07.2012 по 30.06.2013 /а.с. 28/.

Копію наказу Кременчуцької ОДПІ вручено головному бухгалтеру ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" Удовицькій О.В.

Кременчуцькою ОДПІ у зв'язку із отриманням інформації стосовно взаємовідносин українського підприємства ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" з російським підприємством ОАО НПК "Уралвагонзавод ім. Ф.Е. Дзержинського" на підставі пункту 82.4 статті 82 Податкового кодексу України прийнято наказ від 11.03.2015 № 490 про поновлення з 12.03.2015 проведення планової виїзної перевірки Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" по питанню дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 по 30.06.2013, законодавства про збір та облік єдиного соціального внеску за період з 01.07.2012 по 30.06.2013 /а. с. 30, 31/.

Також контролюючим органом оновлено робочу групу з проведення планової виїзної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" та оформлено направлення від 11.03.2015 № 539/16-03-22-05 і № 540/16-03-17-01 /а.с. 32, 33/.

Наказ Кременчуцької ОДПІ від 11.03.2015 №490 про поновлення з 12.03.2015 проведення планової виїзної перевірки вручено бухгалтеру ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" Ідгер О.В. /а.с. 31/ .

На підставі наказу від 11.03.2015 № 490 12.03.2015 робочою групою Кременчуцької ОДПІ з проведення планової виїзної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" здійснено вихід за податковою адресою платника податків для поновлення та закінчення планової перевірки. При виході за податковою адресою посадові особи ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" відмовились від допуску до проведення поновленої планової виїзної документальної перевірки, обґрунтовуючи незаконністю поновлення перевірки.

Пунктом 81.2. статті 82 Податкового кодексу України передбачено, що у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.

Аналогічне визначено також у пункті 1.4.6. Методичних рекомендацій № 22.

У абзаці другому згаданого пункту 1.4.6 Методичних рекомендацій № 22 передбачено, що акт реєструється у Спеціальному журналі реєстрації актів у порядку, передбаченому пунктом 1.4.5 цього розділу Методичних рекомендацій.

На виконання вимог приписів пункту 81.2 статті 82 Податкового кодексу України та пункті 1.4.6 Методичних рекомендацій № 22 робочою групою з проведення планової виїзної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" 12.03.2015 складено акт відмови від допуску до проведення перевірки та зареєстровано його у Спеціальному журналу реєстрації актів за № 331/16-03-22-01-08/05756783 /а.с. 34-36/.

Таким чином, вищевикладені обставини унеможливлюють проведення планової документальної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" по питанню дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 по 30.06.2013, законодавства про збір та облік єдиного соціального внеску за період з 01.07.2012 по 30.06.2013.

Твердження представника платника податків щодо неправомірності продовження строку проведення перевірки контролюючим органом, як підставу для відмови у задоволенні поданні контролюючого органу про підтвердження рішення про застосування умовного адміністративного арешту, суд оцінює критично з огляду на те, що платником податків не оскаржено ні в адміністративному, ні в судовому порядку вказаний наказ від 11.03.2015 року № 490 про поновлення з 12.03.2015 проведення планової виїзної перевірки Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод", про що не заперечувалося представником платника податків в судовому засіданні.

Відповідно до підпункту 191.1.1, пункту 191.1.40 статті 191 Податкового кодексу України контролюючі органи на виконання покладених завдань виконують функції щодо здійснення адміністрування податків, зборів платежів та організовують інформаційно-аналітичне забезпечення та автоматизацію про адміністрування.

Приписами пункту 16.1.9 статті 16 Податкового кодексу України визначено обов'язки платника податків, серед яких, зокрема, не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посаді особи.

У разі відсутності особисто керівника платника податків з будь-яких причин, повинен забезпечити наявність інших уповноважених представників, оскільки в іншому таке незабезпечення може бути розцінено як свідоме ігнорування законодавчих вимог. Проте, жодним доказом не підтверджується вжиття керівником платника податків заходів забезпечення явки уповноваженого представника (виконуючого обов'язки керівника, головного бухгалтера, тощо) до перевірки, що правомірно розцінено контролюючим органу як відмова від її проведення.

Відповідно до положень статті 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Арешт майна може бути застосовано у разі, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу (підпункт 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України).

Відповідно до підпункту 94.5 статті 94 Податкового кодексу України, умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.

Арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків (пункту 94.4 статті 94 Податкового кодексу України).

Керівник контролюючого органу (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження. (пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу України).

Згідно з приписами пункту 94.10 статті 94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника контролюючого органу (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом. Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.

17.03.2015 за зверненням та доданими до нього матеріалами відділу перевірок платників податків управління податкового аудиту Кременчуцької ОДПІ про застосування адміністративного арешту майна платника податків ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" в.о. начальника Кременчуцької ОДПІ Лазько М.А. прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" (код ЄДРПОУ 05756783), що перебуває за адресою: м. Кременчук, вул. І.Приходько, 141 /а.с. 35/.

Згідно пояснень представника платника податків наданих у судовому засіданні, рішення в.о. начальника Кременчуцької ОДПІ Лазько М.А. від 17.03.2015 про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" ним не оскаржувалося, інших доказів недійсності вказаного рішення надано не було і судом не встановлено.

Таким чином, оскільки платник податків відмовився від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, а доказів оскарження направлення на перевірку ним не надано, а судом не встановлено, суд дійшов висновку про обґрунтованість рішення в.о. начальника Кременчуцької ОДПІ про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" (код ЄДРПОУ 05756783), що знаходиться за адресою: м. Кременчук, вул. І.Приходько, 141, у зв'язку з чим подання Кременчуцької ОДПІ підлягає задоволенню.

Згідно з частиною восьмою статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі, суд приймає у триденний строк, але не пізніше, ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області до Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" про підтвердження обґрунтованості рішення про накладення арешту задовольнити повністю.

Підтвердити обґрунтованість рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області про накладення умовного адміністративного арешту майна платника податків Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" від 17 березня 2015 року.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови виготовлено 24 березня 2015 року.

Суддя І.Г. Ясиновський