Ухвала суду № 43228730, 17.03.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2015
Номер справи
821/4430/14
Номер документу
43228730
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 березня 2015 р. Справа № 821/4430/14

Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Войтович І.І.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Потапчука В.О. судді - Семенюка Г.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2014 року по справі за позовом Приватного підприємства "Де-Бірс" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановиЛА:

Приватне підприємство "Де -Бірс" звернулося до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області в якому просить визнати протиправними дії податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" за результатами якої складено акт від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти декларування податку на додану вартість по взаємовідносинам з платниками податків контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за травень, червень, липень 2014 р. подальшого використання, реалізації придбаних у контрагентів - постачальників товарно - матеріальних цінностей (робіт, послуг), відображення здійснених фінансово - господарських операцій у податковій звітності"; визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість задекларованих ПП "Де - Бірс" у травні, червні, липні 2014 р. в електронній інформаційній базі даних "Система автоматизованого співставлення податкового кредиту та зобов'язань у розрізі контрагентів "Система "Податковий блок" ДПС України" на підставі акта від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589; зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області відновити в АС "Податковий блок" та "Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" показники податкових зобов'язань і податкового кредиту задекларованих ПП "Де - Бірс" у травні, червні, липні 2014 р., які були відкориговані на підставі акта від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589.

Суд першої інстанції своєю постановою від 12 грудня 2014 року позов задовольнив.

Визнав протиправними дії податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" за результатами якої складено акт від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти декларування податку на додану вартість по взаємовідносинам з платниками податків контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за травень, червень, липень 2014 р. подальшого використання, реалізації придбаних у контрагентів - постачальників товарно - матеріальних цінностей (робіт, послуг), відображення здійснених фінансово - господарських операцій у податковій звітності".

Визнав протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість задекларованих ПП "Де - Бірс" у травні, червні, липні 2014 р. в електронній інформаційній базі даних "Система автоматизованого співставлення податкового кредиту та зобов'язань у розрізі контрагентів "Система "Податковий блок" ДПС України" на підставі акта від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти декларування податку на додану вартість по взаємовідносинам з платниками податків контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за травень, червень, липень 2014 р. подальшого використання, реалізації придбаних у контрагентів - постачальників товарно - матеріальних цінностей (робіт, послуг), відображення здійснених фінансово - господарських операцій у податковій звітності".

Зобов'язав Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області відновити в АС "Податковий блок" та "Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" показники податкових зобов'язань і податкового кредиту задекларованих ПП "Де - Бірс" у травні, червні, липні 2014 р., які були відкориговані на підставі акта від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти декларування податку на додану вартість по взаємовідносинам з платниками податків контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за травень, червень, липень 2014 р. подальшого використання, реалізації придбаних у контрагентів - постачальників товарно - матеріальних цінностей (робіт, послуг), відображення здійснених фінансово - господарських операцій у податковій звітності ".

Державна податкова інспекція у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Державна податкова інспекція у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що посадовою особою відповідача складено акт від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" (код ЄДРПОУ 38888589) з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти декларування податку на додану вартість по взаємовідносинам з платниками податків контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за травень, червень, липень 2014 р. подальшого використання, реалізації придбаних у контрагентів - постачальників товарно - матеріальних цінностей (робіт, послуг), відображення здійснених фінансово - господарських операцій у податковій звітності".

Актом документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де -Бірс" встановлено порушення: п.44.1, п.44.6 ст. 44, п.85.2 ст. 85, п.185.1 ст. 185, п.187.1 ст.187, п.198.1 ст.198, п.198.2 та п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого підприємством завищено податкові зобов'язання на загальну суму ПДВ 3167718,00 грн. в т.ч. за травень 2014 р. -597718,00 грн., червень 2014 р.-1157342,00 грн., за липень 2014 р. - 1412658,00 грн. (в межах податкового кредиту) та встановлено завищення податкового кредиту на загальну суму ПДВ 3137144,00 грн. в т.ч. за травень 2014 - 593048,00 грн., за червень 2014 р. - 1148748,00 грн., за липень 2014 р. -1395348, 00 грн.

На підставі вищенаведеного акта перевірки відповідачем було здійснено коригування в інформаційній базі "Система автоматизованого співставлення податкового кредиту та зобов'язань у розрізі контрагентів "Система "Податковий блок" ДПС України". Крім цього, за результатами даної перевірки відповідачем не приймалися податкові повідомлення-рішення про визначення позивачу грошових зобов'язань.

Щодо визнання протиправними дії податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області по проведенню документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" за результатами якої складено акт від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти декларування податку на додану вартість по взаємовідносинам з платниками податків контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за травень, червень, липень 2014 р. подальшого використання, реалізації придбаних у контрагентів - постачальників товарно - матеріальних цінностей (робіт, послуг), відображення здійснених фінансово - господарських операцій у податковій звітності", слід зазначити наступне.

Як вже зазначалося вище 21.10.2014 р. ДПІ у м. Херсоні складено акт від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти декларування податку на додану вартість по взаємовідносинам з платниками податків контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за травень, червень, липень 2014 р. подальшого використання, реалізації придбаних у контрагентів - постачальників товарно - матеріальних цінностей (робіт, послуг), відображення здійснених фінансово - господарських операцій у податковій звітності".

Відповідно до висновку даного акту зазначено, що перевіркою встановлено порушення п.44.1, п.44.6 ст. 44, п.85.2 ст. 85, п.185.1 ст. 185, п.187.1 ст.187, п.198.1 ст.198, п.198.2 та п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого підприємством завищені податкові зобов'язання на суму ПДВ 3167718,00 грн., а також завищений податковий кредит на суму 3137144, 00 грн.

Таких висновків податковий орган дійшов з наступного, а саме у зв'язку з ненаданням ПП "Де - Бірс" до перевірки в повному обсязі первинних бухгалтерських документів, які надають право на формування податкових зобов'язань та податкового кредиту.

З матеріалів справи вбачається, що документи ПП "Де бірс", які були підготовлені до перевірки, були викрадені з автомобіля директора підприємства Бец Ю.В., про що було повідомлено ДПІ у м. Херсоні.

Факт крадіжки документів підтверджується відкриттям СВ Комсомольського РВ ХМУ УМВС України в Херсонській області кримінального провадження №12014230020004032 від 14.10.2014 р. та листом від 10.11.2014 р. №38/15925 УМВС України в Херсонській області Комсомольського РВ ХМУ.

Позивачем 15.10.2014 р. було подано до ДПІ у м. Херсоні заяву про втрату первинних документів, яка отримана відповідачем 15.10.2014 р. В даній заяві позивач просив надати йому строк 90 днів для відновлення викрадених документів та перенести термін перевірки ПП "Де Бірс".

Відповідно до п. 44.5 ст. 44 Податкового кодексу України, у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.

Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.

ДПІ у м. Херсоні не було надано ПП "Де -Бірс" строк для відновлення документів. При цьому відповідачем, будучи повідомленим про відсутність документів, які стосуються предмету перевірки, було проведено документальну перевірку ПП "Де - Бірс" (Наказ ДПІ ум. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області від 13.10.2014 р. №1268 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс", направлення на перевірку від 13.10.2014 р. №925/21032206) та за наслідками перевірки складено акт від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589, в якому посилаючись на відсутність документів, зроблено висновок про завищення підприємством податкових зобов'язань та податкового кредиту у травні, червні, липні 2014 р.

Крім цього, акт від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589 складений про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де- Бірс", хоча фактично відповідачем була проведена невиїзна перевірка.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" за результатами якої складено акт від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589 є протиправними.

Щодо внесення змін в електронній базі даних Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів АІС "Податковий блок" показників податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ, які задекларовані ПП "Де - Бірс" за період травень, червень, липень, 2014 р., на підставі акту від від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" (код ЄДРПОУ 38888589) з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти декларування податку на додану вартість по взаємовідносинам з платниками податків контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за травень, червень, липень 2014 р. подальшого використання, реалізації придбаних у контрагентів - постачальників товарно - матеріальних цінностей (робіт, послуг), відображення здійснених фінансово - господарських операцій у податковій звітності", слід зазначити наступне.

Спосіб дій органу державної податкової служби в разі виявлення факту неправильного обрахування платником податків податкового зобов'язання визначений пунктом 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, відповідно до якого контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи положення наведених норм закону, вбачається, що у випадку виявлення факту заниження платником податків податкового зобов'язання, рівно як і у випадку виявлення факту завищення платником податків податкового зобов'язання, в тому числі і внаслідок декларування не існуючого об'єкта оподаткування, податковий орган обтяжений законодавцем обов'язком прийняти відповідне податкове повідомлення-рішення. Іншого порядку дій податкового органу, як суб'єкта владних повноважень у спірних правовідносинах, закон не передбачає.

Разом з тим, як вбачається із матеріалів адміністративної справи, за результатами перевірки позивача, відповідач податкових повідомлень-рішень не приймав.

Відповідно до статті 74 Податкового кодексу України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

Згідно пункту 1.3 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затверджених наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013 № 165, під час реалізації Методичних рекомендацій використовуються такі програмні продукти, зокрема, підсистеми інформаційної системи "Податковий блок" - "Реєстрація ПП", "Обробка податкової звітності та платежів", "Податковий аудит", "Аналітична система", "Облік платежів".

Змін у податкових зобов'язаннях позивача за результатами складення акта від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Де - Бірс" (код ЄДРПОУ 38888589) з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти декларування податку на додану вартість по взаємовідносинам з платниками податків контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за травень, червень, липень 2014 р. подальшого використання, реалізації придбаних у контрагентів - постачальників товарно - матеріальних цінностей (робіт, послуг), відображення здійснених фінансово - господарських операцій у податковій звітності", не відбулося, а відтак, дії відповідача щодо коригування податкових зобов'язань позивача в інформаційній електронній базі даних "Система автоматизованого співставлення податкового кредиту та зобов'язань у розрізі контрагентів "Система "Податковий блок" ДПС України", є протиправними, у зв'язку з чим, позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Також, оскільки визнано протиправними дії відповідача щодо коригування податкових зобов'язань позивача в інформаційній електронній базі даних, то відповідно вимога про зобов'язання відповідача вилучити інформацію, яка внесена на підставі акта від 21.10.2014 р. №352/21-03-22-06/38888589, до такої інформаційної бази, слід задовольнити.

На підставі матеріалів справи та оцінки представлених доказів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позов Приватного підприємства "Де-Бірс" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтований, а тому його слід задовольнити.

Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2014 року по справі за позовом Приватного підприємства "Де-Бірс" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.

Головуючийсуддя С.І. Жук суддя В.О. Потапчук суддя Г.В. Семенюк