ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2015 р. Справа № 815/32/14
Категорія: 3.7.2 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Потапчука В.О.. судді - Семенюка Г.В. розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2014 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про визнання дій протиправними та скасування розрахунку, -
встановиЛА:
До суду звернувся ОСОБА_4 з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про визнання дій протиправними по нарахуванню плати за проїзд згідно розрахунку №316 від 30.11.2013 року, скасування розрахунку №316 від 30.11.2013 року.
Суд першої інстанції своєю постановою від 10 лютого 2014 року адміністративний позов ОСОБА_4 до Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про визнання дій протиправними по нарахуванню плати за проїзд згідно розрахунку №316 від 30.11.2013 року, скасування розрахунку №316 від 30.11.2013 року - задовольнив повністю.
Визнав протиправними дії Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" по нарахуванню плати за проїзд згідно розрахунку №316 від 30.11.2013 року.
Скасував рішення Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", що оформлено розрахунком №316 від 30.11.2013 року.
Дочірнє підприємство "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та закрити провадження у справі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Дочірнє підприємство "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 є власником вантажного автомобілю марки ДАФ за реєстраційним номером НОМЕР_1 з причепом (контейнеровозом) марки ФРИХАУ моделі ВН5868ХР, що підтверджується свідоцтвами про реєстрацію транспортного засобу.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про автомобільні дороги" №2862-IV від 08.09.2005 року державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, яка є центральним органом виконавчої влади.
Згідно із п. п. 18 п. 4, п. 8, п. 9 "Положення про Державну службу автомобільних доріг України", затвердженого 16.04.2007 року Постановою Кабінету Міністрів України №628 Укравтодор відповідно до покладених на нього завдань забезпечує здійснення контролю за ваговими та габаритними параметрами транспортних засобів на автомобільних дорогах та реалізує свої повноваження безпосередньо та через органи управління на місцях. Рішення Укравтодору, прийняті в межах його повноважень, обов'язкові для виконання іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами.
Пунктом 1.3 "Технологічного регламенту здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування", затвердженого 07.05.2008 року наказом Державної служби автомобільних доріг України, Міністерства внутрішніх справ України №219/198, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 1 вересня 2008 року за №800/15491 передбачено, що габаритно-ваговий контроль здійснюється на автомобільних дорогах загального користування уповноваженими Укравтодором дорожніми підприємствами та організаціями разом з відповідними підрозділами Державтоінспекції МВС України виключно в пунктах габаритно-вагового контролю.
При цьому, відповідно до наказу Державної служби автомобільних доріг України №377 від 17.07.2007 року "Про організацію та забезпечення контролю за проїздом великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування" повноваження з організації та проведення габаритно-вагового контролю за проїздом автомобільними дорогами загального користування великогабаритних та великовагових транспортних засобів, крім великовагових транспортних засобів, загальна вага яких перевищує 60 тонн та (або) осьове навантаження перевищує 15 тонн, передані ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України".
Т аким чином, Дочірнє підприємство "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" здійснює владні управлінські функції, делеговані Державною службою автомобільних доріг України та його рішення є обов'язковими для виконання, зокрема, перевізниками.
На виконання своїх повноважень, Філією "Новоселівської дорожньо-експлуатаційної ділянки" Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" 30.11.2013 року на автомобільній дорозі М-18 Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта 22+300 км здійснений габаритно-ваговий контроль автомобілю марки ДАФ за реєстраційним номером НОМЕР_1 з причепом (контейнеровозом) марки ФРИХАУ моделі ВН5868ХР під керуванням водія ОСОБА_5, яким здійснювалось перевезення вантажу за маршрутом Харків-Одеса та, за результатами якого складена довідка.
Проведеним габаритно-ваговим контролем встановлено перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, зокрема навантаження на осі, про що оформлений акт №316 від 30.11.2013 року.
На підставі встановленого габаритно-ваговим контролем перевищення фактичних осьових навантажень над нормативно допустимими осьовими навантаженнями, відносно водія ОСОБА_5 складений протокол про адміністративне правопорушення та йому наданий розрахунок №316 від 30.11.2013 року, за яким ОСОБА_4, як перевізник вантажу, має сплатити плату за проїзд у розмірі 2142 євро.
Відповідно до положень п. 18, 21, 23, 24, 26-28 "Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні", затвердженого 27.06.2007 року Постановою Кабінету Міністрів України №879 за результатами габаритно-вагового контролю водієві видається довідка результатів здійснення контролю, а у разі виявлення факту перевищення хоча б одного, зокрема, вагового нормативного параметру більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування.
Плата за проїзд справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з, зокрема, вагових параметрів, протяжності маршруту, кількості перевезень протягом 30 днів з моменту визначення плати в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим НБУ на день проведення розрахунку та спрямовується до державного бюджету.
При цьому, власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб. Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
З зазначених вимог законодавства вбачається, що плата за проїзд вноситься перевізником вантажу, проте під час здійснення габаритно-вагового контролю відповідач не встановлював хто є перевізником вантажу вантажним автомобілем марки ДАФ за реєстраційним номером НОМЕР_1 з причепом (контейнеровозом) марки ФРИХАУ моделі ВН5868ХР, не досліджував документи на перевезення, зазначив в розрахунку платником плати за проїзд позивача тільки враховуючи надані документи про реєстрацію транспортного засобу, в яких позивач зазначений власником цього автомобілю.
При цьому, відповідно до ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-ІІІ від 5 квітня 2001 року автомобільний перевізник це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами, а відповідно до ст. 1 "Правил дорожнього руху України" власником транспортного засобу є фізична або юридична особа, яка володіє майновими правами на транспортний засіб та має на це відповідні документи.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 не був перевізником вантажу, безвідплатно передав у користування належний йому на праві власності автомобіль ОСОБА_5, який здійснював автомобільне перевезення вантажу, що відповідачем не перевірялось під час габаритно-вагового контролю та не спростовано належними доказами в судовому засіданні.
При цьому, відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
30.11.2013 року відповідачем був проведений габаритно-ваговий контролю автомобілю марки ДАФ за реєстраційним номером НОМЕР_1 з причепом (контейнеровозом) марки ФРИХАУ моделі ВН5868ХР, проте навантаження на осі не відповідали нормам враховуючи, що вантаж є сипучим та після його розрівняння це порушення було усунуто та автомобіль продовжив рух, проте розрахунок №316 від 30.11.2013 року зроблений з врахуванням протяжності всього маршруту перевезення, а не його частини.
Крім того, відповідно до норм "Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні" у разі виявлення факту перевищення вагових параметрів подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд, проте плата за проїзд не була сплачена, а транспортний засіб під керуванням водія ОСОБА_5 продовжив рух.
Також, відповідно до свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу позивачу належить вантажний автомобіль і причеп контейнеровоз, а тому відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху обмеження щодо навантаження для такого транспортного засобу складає 24 т на строєні осі, проте розрахунок №316 від 30.11.2013 року зроблений відповідачем виходячи з обмеження навантаження на строєні осі 22 т, що тягне невірне визначення суми плати за проїзд.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_4 обґрунтовані, відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку із чим підлягають задоволенню повністю.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2014 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про визнання дій протиправними та скасування розрахунку, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.
Головуючийсуддя С.І. Жук суддя В.О. Потапчук суддя Г.В. Семенюк