Ухвала суду № 43228659, 24.03.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2015
Номер справи
805/5846/14
Номер документу
43228659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Голубова Л.Б.

Суддя-доповідач - Старосуд М.І.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2015 року справа №805/5846/14

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Старосуда М.І., суддів Василенко Л.А., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року у справі №805/5846/14 за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році в сумі 2 615 292,16 гривень та пені в сумі 17 260,98 гривень,-

В С Т А Н О В И В:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році.

В обґрунтування позову позивач вказав, що всупереч вимогам статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідач у 2013 році не виконав норматив по створенню 73 робочих місць для працевлаштування інвалідів, а санкції, передбачені Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» за вчинене, на думку позивача порушення, підприємством добровільно сплачені не були. На підставі зазначеного просив стягнути з публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році у сумі 2 615 292,16 грн. та пеню у сумі 17 260,98 гривень., разом 2 632 553,14 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням представником Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - Вакарчук К.А. подано апеляційну скаргу, в якій вона просить скасувати постанову суду першої інстанції та стягнути з публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» до Державного бюджету України суму несплачених адміністративно-господарських санкцій та пені у загальному розмірі 2 632 553,14 грн.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції по даній справі не надано належної правової оцінки обставинам, які мають істотне значення для справи, що призвело до неправильних висновків, а саме, не приймання до уваги судом першої інстанції порушення відповідачем ст.ст. 19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Апелянт зазначає, що законодавством чітко встановлено, що підприємства, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів, що не виконано відповідачем.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, 20.02.2014 року публічне акціонерне товариство «Азовзагальмаш» надало до Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік № 10-ПІ (том 1 а. с. 8). Згідно вказаного звіту середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу на підприємстві, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становить 408 осіб, а кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", повинна складати 481 особа

Згідно розрахунку Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, сума адміністративно-господарських санкцій за нестворені публічним акціонерним товариством «Азовзагальмаш» робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2013 році складає 2 615 292,16 гривень, а сума пені на заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2013 році складає 17 260,98 гривень (том 1 а.с.6-7).

Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, на відповідача покладений обов'язок створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.

З матеріалів справи вбачається, що публічне акціонерне товариство "Азовзагальмаш" протягом 2013 року щомісячно надавало Маріупольському міському центру зайнятості звіти про наявність вакансій за формою № 3-ПН із зазначенням характеристик вакантних робочих місць за період, що стосується спірних правовідносин для осіб з обмеженою працездатністю, що підтверджується листом Маріупольського міського центру зайнятості від 23 травня 2014 року № 07-2033 (том 1 а.с.64).

Також матеріалами справи підтверджено, що публічним акціонерним товариством "Азовзагальмаш" надані відомості про те, що протягом звітного року до управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району м. Маріуполя надавалась інформація, необхідна для організації працевлаштування інвалідів, що підтверджується листом від 19 травня 2014 року № 9/3096-1 (том 1 а. с. 25).

Крім того, позивач публікував інформацію про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів в газеті "Азовский Машиностроитель" (том 1 а.с.26-44), а також на телебаченні, на каналі ТОВ "ТРК "ТВ7" (том 1 а.с.45-63).

Частиною 3 статті 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що не на відповідача, а на державну службу зайнятості покладено обов'язок здійснювати пошук підходящої роботи для інвалідів відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Таким чином, відповідач вживав заходи для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Посилання апелянта на те, що відповідач не виконав вимоги чинного законодавства щодо додержання встановленого нормативу та створення робочих місць для інвалідів суд не приймає до уваги, оскільки матеріалами справи підтверджено, що відповідач неодноразово направляв на адресу Маріупольського міського центру зайнятості листи, в яких зазначав про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів та просив сприяти у цьому питанні, а тому, немає підстав для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій. У справі відсутні будь-які об'єктивні докази, що відповідач відмовляв у працевлаштуванні інвалідів.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для застосування до відповідача адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що підстав для скасування постанови не вбачається, у зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 196, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року у справі № 805/5846/14 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року у справі № 805/5846/14 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду в письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів

М.І.Старосуд

Л.А. Василенко

А.В. Гайдар