копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2015 р. Справа № 804/1519/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лозицької І.О.
при секретарі судового засідання Максименко Е.М.
за участю:
представника позивача Бітенка Є.О.
представника відповідача Петренко Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроолія" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроолія" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000562200 від 23.04.2014 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області проведено позапланову документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпроолія», (код ЄДРПОУ 36726560) з питань повноти і своєчасності розрахунків по імпортному контракту від 12.03.2012р. №120312, укладеному з нерезидентом «TUGMAD TURKKAN GIDA SAN. VE TIC. A.S.» (Туреччина) за період з 12.07.13р. по 10.02.14р. та з питань своєчасності надання декларації про валютні цінності, що належать резиденту України та знаходяться за її межами до ДПІ, за результатами якої, складено акт від 09.04.2014 №865/04-62-22-6/36726560. На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 23 квітня 2014 року №0000562200, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Дніпроолія» нараховано пеню в розмірі 60660,06 грн. Позивач вважає висновки податкового органу в акті перевірки безпідставними та необґрунтованими, а тому, винесене податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що за результатами перевірки податковий орган прийшов до висновків щодо порушення позивачем податкового законодавства, які є обґрунтованими та підтверджені письмовими доказами, а тому, Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На підставі вищенаведеного, просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області проведено позапланову документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпроолія», (код ЄДРПОУ 36726560) з питань повноти і своєчасності розрахунків по імпортному контракту від 12.03.2012р. №120312 укладеному з нерезидентом «TUGMAD TURKKAN GIDA SAN. VE TIC. A.S.» (Туреччина), за період з 12.07.13р. по 10.02.14р. та з питань своєчасності надання декларації про валютні цінності, що належать резиденту України та знаходяться за її межами до ДПІ.
Перевіркою встановлено порушення:
- ст.2 Закону України від 23.09.94р. №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» із змінами та доповненнями в частині несвоєчасного повернення валютних коштів на територію України в сумі 549531,58 дол.США, (екв. 4392405,92 грн.) по імпортному контракту від 12.03.12р. №120312.
За результатами перевірки складено Акт від 09.04.2014р. №865/04-62-22-6/36726560 на підставі якого, винесено податкове повідомлення-рішення від 23 квітня 2014 року №0000562200, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Дніпроолія» нараховано пеню в розмірі 60660,06 грн.
Як встановлено судом під час розгляду справи та підтверджується матеріалами справи, Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпроолія» укладено імпортний контракт від 12.03.2012р. № 120312 з фірмою «Tugmad Turkkan Gida San.ve tic. A.S.» (Туреччина) на поставку «гексану».
Відповідно до попереднього акту перевірки (від 21.10.13р. №818/226/36726560) по контракту №120312 від 12.03.12 року, зафіксовано дебіторську заборгованість в сумі 3040950,90 дол.США (екв. 24306320,54 грн.). Граничний термін надходження товару 18.09.2013 року на загальну суму 25106,90 дол.США, 10.10.2013р. - 265930,00 дол.США, 16.10.2013р. - 750000,00 дол.США, 11.11.2013р. - 999964,00 дол.США, 13.11.2013р. - 999950,00 дол.США.
За результатами перевірки нараховано пеню у сумі 1048,92 грн., яка сплачена до бюджету в повному обсязі.
На виконання умов даного контракту №120312 від 12.03.2012р., у періоді, що перевірявся, ТОВ «Дніпроолія» було здійснено перерахування коштів продавцеві на загальну суму 998710,82 дол.США (екв. 7982695,58 грн.). У зв'язку з неможливістю виконання умов контракту, нерезидентом було повернуто передплату в загальній сумі 4039661,72 дол.США (екв. 32289016,13 грн.).
Граничним терміном повернення передплати (90 днів) на загальну суму 200000,00 дол. США (екв. 1598600,00 грн. ) та 196036,90 дол.США (екв. 1566922,94 грн.) від дати здійснення платежу за імпортною операцією ТОВ «Дніпроолія» (18.07.2013р.), є 16.10.2013р., повернуто передплату - 22.10.2013р. Період нарахування пені - 6 днів.
Граничним терміном повернення передплати на загальну суму 153494,68 дол. США (екв. 1226882,98 грн.) від дати здійснення платежу за імпортною операцією ТОВ «Дніпроолія» (15.08.2013р.), є 13.11.2013р., повернуто передплату - 14.11.2013р. Період нарахування пені -1 день.
До Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області надано листи ПАТ «Вест Файненс Енд Кредит Банк» від 06.11.2013р. №3455, від 02.12.13р. №3486 щодо порушення термінів розрахунків при виконанні взаємних зобов'язань за зовнішньоекономічним контрактом від 12.03.12р. №120312, укладеним з нерезидентом «TUGMAN TURKKAN GIDA SAN. VE TIC. A.S.» (Туреччина).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 23.09.94р. № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Відповідно до п. 3 Постанови Правління Національного банку України від 16.11.2012 року № 475 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.11.2012 року за № 1921/22233), розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачених в статтях 1 та 2 Закону України „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", повинні здійснюватись у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Постанова набирає чинності з наступного робочого дня після дня її офіційного опублікування. Пункти 3-8 цієї постанови діють протягом 6 місяців з моменту набрання чинності цією постановою (вступає в силу з 19.11.2012 року).
Згідно п. 1 Постанови Правління Національного банку України від 14.05.2013 року №163 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 травня 2013 р. за № 718/23250), розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Відповідно до п. 1 Постанови Правління Національного банку України від 14.11.2013 року № 453 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 листопада 2013 р. за № 1951/24483), розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Постанова набирає чинності з 20 листопада 2013 року та діє до 17 травня 2014 року.
Згідно ст. 4 Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (із змінами та доповненнями), порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені, згідно ч. 2 ст. 250 ГК України, не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Частиною 3 статті 1 Закону №185, також передбачено, що Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» моментом здійснення експорту (імпорту), є момент перетину товаром митного кордону України або переходу права власності на зазначений товар, що експортується чи імпортується, від продавця до покупця.
Суд вважає, що з огляду на зазначені обставини та дію норм законодавства, за наслідками перевірки ТОВ «Дніпроолія», ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська нарахування пені у сумі 60660,06 грн. за порушення строку розрахунків здійснено відповідно до вимог діючого законодавства.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві, є будь-які фактичні дані, на підставі яких, суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 162 КАС України, при вирішені справи по суті, суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю, або частково.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо судового збору, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.2 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011р. № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 3 ст.4 Закону України «Про судовий збір», під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
У звязку з чим, стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроолія" на користь державного бюджету решту судового збору в сумі1 684,80 грн.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 69, 70, 71, 86, 94, 122, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроолія" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови, або протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, відповідно до вимог ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили у порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Постанова не набрала законної сили 04.03.15 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді І.О. Лозицька І.О. Лозицька Ф.В.Рагімов