ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/7190/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Носенко М.В.,
представників позивача - Бажул Л.М., Расько Ю.О., Немченко В.І.,
представника відповідача - Носенко Л.М., Пономаренко О.В., Яковенко Н.І,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Військової частини А 3114 про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
19 грудня 2013 року Державна фінансова інспекція в Полтавській області звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини А 3114 про зобов'язання виконати пункти 1, 3, 4, 8, 9 та частково п. 2 вимоги від 28.08.2013 № 01-14/1572 про усунення виявлених ревізією порушень (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 12.03.2015).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач в добровільному порядку відмовляється виконати вимогу від 28.08.2013 № 01-14/1572 про усунення виявлених ревізією порушень.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні позові вимоги не визнали. У наданих до суду письмових запереченнях просили в задоволенні адміністративного позову відмовити посилаючись на те, що підставою для пункту першого вимоги про усунення виявлених ревізією порушень слугували матеріали попередньої планової ревізії (акт від 23.03.2009 № 08-21/102), однак вимога ДФІ у м. Полтава винесена за результатами вказаної перевірки була добровільно виконана відповідачем. Вказували на те, що пункти 4, 8, та 9 вимоги від 28.08.2013 № 01-14/1572 про усунення виявлених ревізією порушень були скасовані постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2014 залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.04.2014.
Стверджували, що відображення стану розрахунків між розпорядниками бюджетних коштів за перерахованими власними надходженнями (як дебіторської заборгованості, так і зобов'язань) на субрахунках бухгалтерського обліку не здійснюється, оскільки вимоги нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку не передбачено.
Крім того, представники відповідача наполягали на тому, що у військової частини А 3114 відсутні правові підстави для перерахування коштів по комунальним послугам.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Полтавською міжрайонною державною фінансовою інспекцією в Полтавській області відповідно до п. 2.18 Плану контрольно - ревізійної роботи державної фінансової інспекції України на ІІ квартал 2013 року, ухвали Октябрського районного суду м. Полтави від 04.07.2013, доведеної листом прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Центрального регіону України від 05.07.2013 № 17-1387 вих. 13, листа прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Центрального регіону України від 25.07.2013 № 17-1531 вих. 13 та на підставі направлення від 24.05.2013 № 190 проведено планову виїзну ревізію окремих питань та фінансово-господарської діяльності військової частини А 3114 з 01.01.2011 по завершений місяць 2013 року.
За результатами ревізії складено акт № 01-21/158 від 02.08.2013, який підписано з заперечень та було отримано командиром військової частини А 3114 Оксьон В.А. 02.08.2013.
На підставі вищевказаного акту ревізії Полтавською МДФІ на адресу відповідача було направлено вимогу від 29.08.2013 № 01-14/1572 "Про усунення порушень". Вимогою встановлено термін подання інформації про виконання вимоги до 21.10.2013.
Відповідач не погоджуючись з пунктами 4, 8, 9 та частково пунктом 2 вказаної вимоги. звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом про визнання її їх неправомірними та скасування.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2014 залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.04.2014 позовні вимоги військової частини А 3114 задоволено частково визнано протиправними та скасовано пункти 4, 8, 9 вимоги Полтавської МДФІ Державної фінансової інспекції у Полтавській області "Про усунення порушень" від 28.08.2013 № 01-14/1572. В задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.
Відповідно до частини третьої статі 254 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Згідно до частини п'ятої статті 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Вказаними судовими рішеннями надано оцінку пунктам 4, 8, 9 та частково пункту 2 вимоги Полтавської МДФІ Державної фінансової інспекції у Полтавській області "Про усунення порушень" від 28.08.2013 № 01-14/1572 та встановлено протиправність пунктів 4, 8, 9 та правомірність пункту 2 в частині відображення в обліку заборгованості перед бюджетом та перерахування до нього коштів в сумі 73 779,26 вказаної вимоги.
У зв'язку із скасуванням пунктів 4, 8, 9 вимоги Полтавської МДФІ Державної фінансової інспекції у Полтавській області "Про усунення порушень" від 28.08.2013 № 01-14/1572 підстави для задоволення позову в цій частині відсутні.
Відсутні й підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання військової частини А 3114 виконати пункт 1 вимоги Полтавської МДФІ Державної фінансової інспекції у Полтавській області "Про усунення порушень" від 28.08.2013 № 01-14/1572, у зв'язку з наступним.
Підставою для висновків позивача про порушення військовою частиною А 3114 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 № 242, зареєстрованої в Міністрерстві юстиції України за №106/8705 від 23.01.2004 слугували висновки зроблені в акті (№ 08-21/102 від 23.03.2009) попередньої планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності військової частини А 3114 за період з 01.01.2007 по 31.01.2009.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду позовну заяву Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області до військової частини А 3114 про зобов'язання виконати вимогу від 07 квітня 2009 року за вих. № 16-08-3-14/2080 залишено без розгляду у зв'язку з добровільним виконанням вимоги Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області та відкликанням позовної зави.
Отже, відповідачем виконано вимоги попередніх ревізій, а тому твердження позивача необхідність відображення в обліку заборгованості перед державним бюджетом та перерахування до нього коштів в сумі 7701,35 грн. які надійшли військовій частині як повернення зайво виплачених в минулих періодах коштів є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2014 залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.04.2014 підтверджено правомірність пункту 2 вимоги Полтавської МДФІ Державної фінансової інспекції у Полтавській області "Про усунення порушень" від 28.08.2013 № 01-14/1572 в частині зобов'язання військової частини А 3114 забезпечити відображення в обліку заборгованості перед бюджетом та перерахування коштів за надані Міністерством оборони України та КВЕК м. Полтави послуги по харчуванню хворих та комунальні послуги за час їх перебування на лікуванні у військовому госпіталі на загальну суму 73 779,26 грн., а тому позовні вимог в частині зобов'язання виконати вказаний пункт вимоги підлягають задоволенню.
Крім того, ревізією дотримання законодавства в ході списання коштів з рахунків військової частини, в тому числі щодо спрямування коштів на рахунок забезпечуючого фінансового органу до ДФ МО України встановлено, що відповідачем в 2011 році Міністерству оборони України було перераховано кошти в сумі 10600,00 грн. Згідно фінансової звітності за 2011 рік відповідачем від надання платних послуг було отримано кошти в загальній сумі 211512,34 грн.
Відповідно до п. 1.2.3 Порядку обліку та використання коштів спеціального фонду бюджетними установами Міністерства оборони України, наведеним у додатку до Положення, на рахунок забезпечуючого фінансового органу до ДФ МО України військовою частиною А 3114 в 2011 році слід було перерахувати кошти в сумі 10575,61 грн. (5 % від 211512,34 грн.).
Таким чином в порушення п. 1.2.3 Порядку обліку та використання коштів спеціального фонду бюджетними установами Міністерства оборони України, наведеним у додатку до "Положення про порядок обліку та використання коштів спеціального фонду в Міністерстві оборони України" затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.06.2006 № 356 військовою частиною А 3114 в 2011 році надлишково перераховано кошти в сумі 24,39 грн. (10600,00 - 10575,61 грн.).
Телеграмою директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2012 на виконання п. 10 Положення "Про порядок обліку та використання коштів спеціального фонду в Міністерстві оборони України", затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.06.2006 № 356 (зі змінами), з урахуванням розподілу доходів та видатків спеціального фонду Міністерства оборони України, визначеного Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", військовій частині А 3114 доведено реєстраційний рахунок на який установі слід перераховувати кошти головному розпоряднику за напрямом діяльності лікувального закладу Міністерства оборони України відповідно до нормативу, визначеного Порядком обліку та використання коштів спеціального фонду бюджетними установами Міністерства оборони України.
Відповідно до наказу Міністра оборони України від 19.06.2012 № 411 "Про затвердження змін до Положення про порядок обліку та використання коштів спеціального фонду в Міністерстві оборони України" виключено позицію п. 1.2.3 додатка до Положення щодо перерахування 5 % коштів, отриманих за надані послуги, на рахунок забезпечуючого фінансового органу до ДФ МО України.
При цьому проведеною позивачем ревізією встановлено, що відповідно до казначейських виписок відповідача в жовтні та грудні 2012 року військовою частиною А 3114 Міністерству оборони України було перераховано кошти в сумі 10500,00 грн.
Згідно карток обліку касових та фактичних видатків за період з 01.01.2012 по 19.06.2012 військовою частиною отримано кошти від надання платних послуг в загальній сумі 84608,65 грн.
Відповідно до п. 1.2.3 Порядку обліку та використання коштів спеціального фонду бюджетними установами Міністерства оборони України, наведеним у додатку до Положення, на рахунок забезпечуючого фінансового органу до ДФ МО України військовою частиною А 3114 в 2012 році слід було перерахувати кошти в сумі 4230,43 грн. (5 % від 84608,65 грн.).
Отже, в порушення наказу Міністра оборони України від 19.06.2012 № 411 військовою частиною А 3114 в 2012 році надлишково перераховано кошти в сумі 6269,57 грн.
Телеграмою директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від -1.01.2013 на виконання п. 10 Положення "Про порядок обліку та використання коштів спеціального фонду в Міністерстві оборони України", затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.06.2006 № 356 (зі змінами), з урахуванням розподілу доходів та видатків спеціального фонду Міністерства оборони України, визначеного Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", військовій частині А 3114 доведено, що за напрямом діяльності лікувального закладу Міністерства оборони України військовій частині не здійснювати перерахування коштів на реєстраційний рахунок головного розпорядника коштів.
Згідно даних бухгалтерського обліку відповідача на рахунок Міністерства оборони в березні 1313 року перераховано кошти в сумі 2000,00 грн. за отримані платні послуги відповідно до назначеного Порядком обліку та використання коштів спеціального фонду в Міністерстві борони України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.06.2006 № 356 нормативу.
Таким чином в порушення наказу Міністра оборони України від 19.06.2012 № 411 військовою частиною А 3114 в січні-квітні 2013 року надлишково перераховано кошти в сумі 2000,00 грн.
Загальна сума надлишково перерахованих військовою частиною А 3114 до Міністерства оборони України коштів за період з 01.01.2011 по 01.05.2013 становить 8293,96 грн.
Внаслідок допущенного порушення військовій частині А 3114 за коштами спеціального фонду завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 8293,96 гривень. (24,39 + 6 269,57 + 2000,00), у зв'язку з чим позовні вимоги про зобов'язання відповідача виконати пункт 3 вимоги від 28.08.2013 № 01-14/1572 підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Військову частину А 3114 виконати пункти 2 та 3 вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області про усунення виявлених порушень від 28.08.2013 № 01-14/1572, а саме:
- відобразити в обліку заборгованість перед державним бюджетом та перерахувати до нього кошти в сумі 73 779,12 грн., кошти за надані Міністерством оборони та КЕВ м. Полтави послуги по харчуванню хворих та комунальні послуги за час їх перебування на лікуванні у військовому госпіталі;
- відобразити в обліку дебіторську заборгованість в сумі 8293,96 грн. за ДФ МО України щодо здійснення надлишкового перерахування коштів спеціального фонду від господарської діяльності військової частини. Забезпечити вжиття заходів щодо усунення вказаного порушення.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 23 березня 2015 року.
Суддя С.С. Бойко