Постанова № 43223138, 20.03.2015, Бахмацький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
20.03.2015
Номер справи
728/419/15-а
Номер документу
43223138
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 728/419/15-а

номер провадження 2-а/728/13/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2015 року 10:30 год м.Бахмач

Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючої судді Лободи Н.В.

за участі секретаря Кирути Л.І.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Самойлової Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Бахмачі справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до начальника Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області Фурсової Зої Володимирівни про визнання дій протизаконними, скасування рішення та зобов»язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до начальника Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області Фурсової З.В. про визнання дій протизаконними, скасування рішення та зобов»язання вчинити певні дії, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що відповідачем в порушення вимог ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", йому, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, рішенням, викладеним у листі 03-04/4071 від 03.11.2014 року було відмовлено в нарахуванні і виплаті щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік з огляду на те, що він не відноситься до категорії осіб, на яких розповсюджується дія ст.48 вищевказаного Закону. Оскільки протягом 2007-2013 року ОСОБА_3 нараховувалась і виплачувалась допомога на оздоровлення як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, то позивач вважає дії відповідача щодо відмови йому в нарахуванні і виплаті вказаної допомоги за 2014 рік протизаконними, такими, що порушують його конституційні права, положення Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Європейської Конвенції з прав людини і просить визнати протизаконним висновок відповідача про відсутність підстав для виплати йому щорічної допомоги за 2014 рік, викладений у листі 03-04/4071 від 03.11.2014 року, скасувати рішення відповідача про відмову у нарахуванні та виплаті допомоги на оздоровлення за 2014 рік викладене у листі 03-04/4071 від 03.11.2014 року; зобов»язати відповідача провести нарахування та забезпечити виплату допомогу на оздоровлення за 2014 рік , а також надати суду звіт про виконання судового рішення.

Представник позивача - ОСОБА_1 заявлений позивачем адміністративний позов підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити з вищевикладених підстав і пояснив, що позивач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Бахмацької РДА, має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії і протягом 2007-2013 р.р. отримував відповідну допомогу на оздоровлення, то ж дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_3 вищевказаної допомоги на оздоровлення за 2014 рік вважає такими, що порушують його права і свободи. Окрім того, ті обставини, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3-ї категорії і, відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має право на отримання допомоги відповідно до ст.48 вказаного Закону, були встановлені рядом судових рішень, які набрали законної сили, а тому не потребують доказування.

Відповідач в судове засідання не з»явилася, причини неявки суду не повідомила, подала на позов письмові заперечення, з яких вбачається, що при нарахуванні щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік Департаментом соціального захисту населення Чернігівської облдержадміністрації було виявлено, що відповідно до довідки, виданої військовою частиною 31600 від 12.07.2007 р. № 448/16/521-лп, ОСОБА_3 в 1983-1984р.р. і в 1988-1992 р.р. брав безпосередню участь в регламентних роботах по обслуговуванню ядерних припасів, їх зберіганні і транспортуванні для відповідних випробувань і навчань. Статтею 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що щорічна допомога на оздоровлення надається учасникам наслідків аварії на ЧАЕС, а позивач відноситься до категорії осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждалих за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, тому до ОСОБА_3 неможливо застосувати конкретні норми деяких статей ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а отже і виплата йому щорічної допомоги на оздоровлення не передбачена.

Представник відповідача - Самойлова Т.М. в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_3 не визнала в повному обсязі, з підстав, викладених відповідачем у запереченні, просить відмовити в їх задоволенні і пояснила, що протягом минулих років позивачу незаконно нараховувалася і виплачувалась допомога на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки він не має безпосереднього відношення до вказаної ліквідації, а відноситься до категорії осіб, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Також вказала, що посвідчення, видане позивачу, на підставі якого йому нараховували і виплачували допомогу на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є дійсним, з вимогою до ОСОБА_3 про повернення незаконно виплачених грошових коштів на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС управління соціального захисту населення Бахмацької РДА не зверталося.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд приходить до слідуючого висновку.

Як було встановлено в судовому засіданні, 28.08.2007 року Чернігівською обласною державною адміністрацією ОСОБА_3 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1983-1984р; 1988-1992 р.р. 3-ї категорії, серії НОМЕР_1. Позивач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області, і йому, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протягом 2007-2013 р.р нараховувалась відповідна щорічна допомога на оздоровлення (а.с.4-5).

Згідно положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до положень ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачена грошова допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії у розмірі трьох мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Згідно з частиною четвертою статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорії 1 або 2, або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 02.12.92 N 674 (далі - Порядку N 674), належать громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї відносяться: до категорії 3 - особи, які складали ядерні заряди і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань, брали участь у підземних випробуваннях ядерної зброї, а також ті, які переопромінились при охороні ядерних полігонів під час випробувань.

Відповідно до пункту 4 Порядку N 674 особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, видаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до категорії на підставі довідки, що підтверджує їх участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, виданої відповідною військовою частиною або Центральним військовим архівом Співдружності Незалежних Держав.

Отже, в судовому засіданні встановлено, що статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії позивача підтверджено посвідченням серії НОМЕР_2, виданим Чернігівською обласною державною адміністрацією 28.08.2007 року.

Позивачеві на законних підставах встановлено певний правовий статус і закон не передбачає надання відповідних підтверджень цього статусу через деякий час.

Окрім того, як вбачається з копій постанов Бахмацького районного суду Чернігівської області від 22.04.2011 року та від 17.02.2014 року, даними судовими рішеннями було встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 3), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, він перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Бахмацької РДА і на нього поширюється дія Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.15-16, 17-20), дані судові рішення набрали законної сили, а тому, встановлені ними обставини, відповідно до ч.1 ст.72 КАС України не підлягають доказуванню.

Відповідно до положень ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачена грошова допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії у розмірі трьох мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Разом з тим, слід зауважити, що суд не має компетенції визначати суму не донарахованих чи недоплачених виплат та стягувати її з відповідача, оскільки не може підміняти державний орган, дії чи бездіяльність якого оскаржуються, а лише може визнати такі дії чи бездіяльність протиправними і зобов'язати відповідача провести нарахування та сплату належних виплат відповідно до закону не визначаючи конкретні суми.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливо о неупередженого та своєчасного розгляд) адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою та другою ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано суду доказів в підтвердження правомірності оскаржуваних позивачем дій та рішень.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі трьох мінімальних заробітних плат і адміністративний позов в частині визнання протизаконними дій, скасування рішення та зобов»язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.

Разом з тим, вирішуючи вимогу про зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення суд звертає увагу на те, що зі змісту положень ст.267 КАС України, ініціювати встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - зобов'язати подати звіт про виконання судового рішення, має право суд, що ухвалив судове рішення в адміністративній справі, тому дана вимога позивача не може бути задоволена, оскільки вищевказаною нормою Закону не встановлено процесуальної можливості розгляду питання про встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах за ініціативою (на підставі заяви) сторони по справі, яка не є суб'єктом владних повноважень і на користь якої ухвалено рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Згідно із квитанцією позивачем було сплачено 73 грн. 08 коп. судового збору, що підлягає стягненню на його користь з Державного бюджету України.

Керуючись ст. 19, 46 Конституції України, ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 02.12.92 N 674, ст.ст. 7-11, 71, 72, 94, 99, 158, 160, 162, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до начальника управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області Фурсової Зої Володимирівни про визнання дій протизаконними, скасування рішення та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протизаконним та скасувати рішення начальника управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області Фурсової Зої Володимирівни, викладене у листі № 03-04/4071 від 03.11.2014 року, щодо відсутності підстав для виплати та відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії.

Зобов»язати начальника управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області Фурсову Зою Володимирівну забезпечити проведення нарахування та виплату ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік у розмірі трьох мінімальних заробітних плат у відповідності до положень статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії.

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 понесені ним судові витрати в сумі 73 (сімдесят три ) гривні 08 копійок.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Бахмацького районного суду Н.В.Лобода