Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2015 р. Справа № 818/411/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Кролевецької районної спілки споживчих товариств до Реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області, третя особа - підприємство райспоживспілки Кролевецький плодоовочевий консервний завод, про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Кролевецька районна спілка споживчих товариств, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області, третя особа - підприємство райспоживспілки Кролевецький плодоовочевий консервний завод в якій просить зобов'язати Реєстраційну службу Кролевецького районного управління юстиції Головного управління юстиції у Сумської області зареєструвати за Кролевецькою районною спілкою споживчих товариств право власності на квартиру АДРЕСА_1, яка складається згідно з технічним паспортом із трьох жилих кімнат 15,9 кв.м., 8,0 кв.м., 5,7 кв.м. (житлова площа 29,6 кв.м.), кухні 6,2 кв.м., санвузлу 2,5 кв.м., коридору 5,3 кв.м., вбудованої шафи 0,7 кв.м., балкона 0,7 кв.м., загальною площею 45,0 кв.м.
Свої вимоги мотивує тим, що 16.01.2015 року позивач звернувся з заявою до відповідача про реєстрацію права власності на квартиру. 27.01.2015 року відповідач надав відповідь про те, що проведення державної реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 за Кролевецькою районною спілкою споживчих товариств, на даному етапі відповідач вважає не можливим, оскільки, позивачу потрібно додати документ, який підтверджує виникнення права власності на квартиру. Позивач вважає, що відповідач безпідставно відмовив в реєстрації права власності на квартиру, оскільки йому був наданий документ, який підтверджує виникнення права власності на квартиру, а саме: постанову правління Кролевецької районної спілки споживчих товариств від 17.04.2013 року № 17 та акт прийому-передачі від 01.07.2013 року.
Від відповідача надійшло заперечення в якому відповідач зазначає, що 16.01.2015 року головою правління Кролевецької районної спілки споживчих товариств було подано до реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області заяву форма та вимоги якої не відповідали вимогам, які встановлені Наказом Міністерства юстиції України 17 квітня 2012 року № 595/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 14 грудня 2012 року № 1841/5), тому реєстраційною службою 27.01.2015 року було надіслано заявнику листа, в якому було зазначено перелік документів, який потрібно подати для державної реєстрації прав на квартиру АДРЕСА_1 за Кролевецькою районною спілкою споживчих товариств, та порядок їх подачі відповідно до діючого законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.45).
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що в АДРЕСА_1 знаходиться двоповерховий цегляний житловий будинок № 13.
Відповідно до реєстраційного посвідчення № 492 від 10.10.1994 року, виданого Конотопським бюро технічної інвентаризації, домоволодіння № 31 по вулиці Спортивна в м. Кролевець зареєстроване за Кролевецьким плодоконсервним заводом (а.с.8).
Згідно з постановою правління Кролевецької районної спілки споживчих товариств від 17.04.2013 року № 17 про реорганізацію (приєднання) підприємства райспоживспілки Кролевецький плодоовочевий консервний завод до Кролевецької районної спілки споживчих товариств було прийняте рішення про реорганізацію шляхом приєднання станом на 1 липня 2013 року підприємство райспоживспілки Кролевецький плодоовочевий консервний завод з основними оборотними коштами, функціями і показниками господарсько-фінансової діяльності до Кролевецької районної спілки споживчих товариств (а.с.11).
Відповідно акту прийому-передачі від 01.07.2013 року у складі активів підприємства, вказаний житловий будинок в АДРЕСА_1 (у тому числі квартира № 23 - де квартиронаймачем є ОСОБА_1) був переданий підприємством райспоживспілки Кролевецький плодоовочевий консервний завод Кролевецькій районній спілці споживчих товариств (а.с.12-13).
Постановою правління Кролевецької районній спілки споживчих товариств від 25.12.2013 року № 68 було дозволено продати квартиру АДРЕСА_1, ОСОБА_1 (а.с.14).
З довідки комунального підприємства «Кролевецьке районне бюро технічної інвентаризації» № 42 від 06.02.2014 року вбачається, що право власності на квартиру АДРЕСА_1 в КП «Кролевецьке бюро технічної інвентаризації» не зареєстровано (а.с.15).
Кролевецька районна спілка споживчих товариств зверталась з позовом до Господарського суду Сумської області про визнання права власності на вказану квартиру. Рішенням Господарського суду Сумської області від 10.11.2014 р. по справі № 920/1636/14 в задоволенні позову Кролевецької районної спілки споживчих товариств до Підприємства райспоживспілки Кролевецький плодоовочевий консервний завод про визнання права власності було відмовлено (а.с.6-7).
16.01.2015 року головою правління Кролевецької районної спілки споживчих товариств було подано до реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області заяву про реєстрацію права власності на квартиру (а.с.17).
27.01.2015 року реєстраційною службою Кролевецького районного управління юстиції Сумської області було надіслано позивачу листа № 03.2-13/12 в якому зазначено, що з огляду наданих позивачем ксерокопій документів щодо проведення державної реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 за Кролевецькою районною спілкою споживчих товариств, на даному етапі реєстраційна служба Кролевецького районного управління юстиції Сумської області вважає не можливим, оскільки, Кролевецькій районній спілці споживчих товариств потрібно додати документ, який підтверджує виникнення права власності на квартиру (а.с.18-19).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходив з наступного.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обтяжень та правочинів щодо нерухомості регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі по тексту - Закон) та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868 (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до частини 1 статті 2 вищевказаного Закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Частиною 3 статті 16 Закону визначено, що разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.
Згідно частини 3 статті 17 Закону, документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Процедура державної реєстрації прав та перелік документів, необхідних для її проведення визначені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868.
Пунктом 36 Порядку передбачено, що для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Згідно пункту 37 Порядку, документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є:
1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат;
2) свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;
3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;
4) видані нотаріусом свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікати;
5) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до закону;
6) свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дублікат;
7) свідоцтво про право власності на нерухоме майно чи його дублікат, видані до 1 січня 2013 р. органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією;
8) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;
9) державний акт на право приватної власності на землю, державний акт на право власності на землю, державний акт на право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею;
10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;
11) ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди;
12) заповіт, яким установлено сервітут на нерухоме майно;
13) закон, яким установлено сервітут на нерухоме майно;
14) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації;
15) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;
16) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
Разом з тим, відповідно до пункту 1 частини 2 статті 9 Закону, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства та відповідно до пункту 4 частини 1 статті 24 Закону відмовляє у державній реєстрації прав, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Відповідно до частини 4 статті 9 Закону, державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Позивач стверджує, що постанова правління Кролевецької районній спілки споживчих товариств від 17.04.2013 року №17 та акт приймання - передачі є документами, що підтверджують виникнення права власності, однак суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 53 Порядку, для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва у зв'язку з передачею у власність фізичним та юридичним особам об'єктів нерухомого майна у результаті припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає:
у разі ліквідації юридичної особи - ліквідаційний баланс, затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи, та письмову заяву таких осіб, яким передано нерухоме майно юридичної особи, що припиняється, про розподіл між ними такого майна або рішення відповідного органу щодо подальшого використання зазначеного майна;
у разі злиття, приєднання або перетворення юридичної особи - передавальний акт, затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про злиття, приєднання або перетворення юридичної особи, та документ, що підтверджує факт передачі такого майна юридичній особі;
у разі поділу юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи - розподільчий баланс, затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про поділ юридичної особи або виділ з неї нової юридичної особи, та документ, що підтверджує факт передачі такого майна юридичній особі.
Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна попереднього власника такого об'єкта, заявникові не повертаються.
Пунктом 42 Порядку встановлено, що для проведення державної реєстрації речових прав на об'єкт нерухомого майна в разі, коли в документах, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на такий об'єкт, відсутні відомості про його технічні характеристики, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна.
Копією довідки комунального підприємства «Кролевецьке районне бюро технічної інвентаризації» від 06.02.2014 року №42 підтверджується, що право власності на квартиру АДРЕСА_1 не зареєстровано.
Крім того, реєстраційне посвідчення на житловий будинок по вул. Спортивна в м.Кролевець також не є підставою для державної реєстрації права власності на вищевказану квартиру так як право власності на квартиру в цьому будинку може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності на житловий будинок.
Кролевецькою міською радою 23.06.2010 року було прийнято рішення про затвердження ідеальних часток та оформлення права власності на квартири на підставі якого на всі квартири крім квартири №23 було оформлено право власності. Тобто, з липня 2010 року до проведення реорганізації підприємства райспоживспілки Кролевецький плодоовочевий консервний завод у 2013 році право власності на квартиру №23 не було оформлено (а.с.44).
Окрім того, в рішенні Господарського суду Сумської області від 10.11.2014 р. по справі № 920/1636/14 за позовом Кролевецької районної спілки споживчих товариств до Підприємства райспоживспілки Кролевецький плодоовочевий консервний завод про визнання права власності зазначено, що з матеріалів справи вбачається відсутність в будь-який час документів, належним чином оформлених, які б підтверджували право власності позивача на спірне майно.
Відповідно до частини 4 статті 15 Закону, державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Таким чином, позивачем не було надано документу, який підтверджує виникнення права власності на квартиру АДРЕСА_1.
Також суд зазначає, що лист реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області від 27.01.2015 року № 03.2-13/12 не є рішенням державного реєстратора про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень, яке відповідно до частини 4 статті 9 Закону державний реєстратор приймає самостійно, а тому судом не встановлено за відповідачем протиправної бездіяльності чи порушень прав позивача на державну реєстрацію.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо зобов'язання реєстраційну службу Кролевецького районного управління юстиції Головного управління юстиції у Сумської області зареєструвати за Кролевецькою районною спілкою споживчих товариств право власності на квартиру АДРЕСА_1, є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Кролевецької районної спілки споживчих товариств до Реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області, третя особа - підприємство райспоживспілки Кролевецький плодоовочевий консервний завод, про зобов'язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови складений 17 березня 2015 року.