Постанова № 43205598, 18.03.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2015
Номер справи
816/324/15-а
Номер документу
43205598
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

18 березня 2015 рокум. ПолтаваСправа №816/324/15-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кукоби О.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Кльопової І.Г.,

представника позивача - Козаченко О.Д.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_2 про стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області (надалі - позивач, Управління) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 (надалі - відповідач, ОСОБА_2) про стягнення коштів в розмірі 3120 грн 77 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач не мав права на отримання надбавки на догляд за дитиною-інвалідом відповідно до вимог Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", оскільки у період її виплати перебував на обліку в Полтавському районному центрі зайнятості як безробітний та отримував допомогу у зв'язку з безробіттям.

Відповідач позов не визнав. У письмових запереченнях посилався на те, що позивач не ознайомив його з правами та обов'язками, а відтак йому не було відомо про неможливість отримання надбавки на догляд за дитиною-інвалідом у разі перебування на обліку у центрі зайнятості. Зазначав, що розмір отриманих ним соціальних виплат сукупно був меншим за встановлений законом прожитковий мінімум.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Відповідач проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 14.01.2010 звернувся до Управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, а саме: допомоги на дітей-інвалідів віком до 18 років, надбавки на догляд за дитиною-інвалідом від 6 до 18 років /а.с. 5/.

Відповідача повідомлено про вимоги законодавства щодо підстав та умов призначення державної соціальної допомоги під підпис /а.с. 5 - зворот/.

Рішенням Управління від 29.01.2010 ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу на період з 14.01.2010 по 13.05.2012, а саме: надбавку на догляд за дитиною-інвалідом в розмірі 388,00 грн; державну соціальну допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" - 789,10 грн; підвищення - 28,40 грн /а.с. 6, 6 - зворот/.

Листом від 25.07.2014 вих. №3577/04-19 УПФ України в Полтавському районі Полтавської області повідомило позивача, що за змістом трудової книжки ОСОБА_2 останній у період з 25.11.2010 по 21.08.2011 отримував допомогу у зв'язку з безробіттям, у зв'язку з чим просило перевірити наявність підстав для виплати відповідачу державної соціальної допомоги /а.с. 9/.

За результатами такої перевірки позивач дійшов висновку, що ОСОБА_2 не мав права на отримання надбавки на догляд за дитиною-інвалідом у період з серпня 2010 року по серпень 2011 року.

16.10.2014 за вих. №08-5696 Управлінням сформовано претензію, в якій вимагалось від ОСОБА_2 повернути надміру виплачену суму коштів в розмірі 3120 грн 77 коп. /а.с. 13/.

Вказану претензію відповідач отримав 16.10.2014, що підтверджено підписом останнього на примірнику претензії та не спростовано ОСОБА_2 в ході розгляду справи судом.

Оскільки відповідач кошти добровільно не повернув, Управління звернулось до суду з позовом про їх стягнення.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Закон України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" гарантує інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України та їх соціальну захищеність шляхом встановлення державної соціальної допомоги на рівні прожиткового мінімуму.

Статтею 3 вказаного Закону, крім іншого, передбачено виплату надбавки на догляд за дитиною-інвалідом.

В силу частини п'ятої зазначеної статті надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом.

Відповідно до абзацу 2 пункту 3.9. Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України від 30.04.2002 № 226/293/169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.05.2002 за №466/6754, надбавка на догляд за дитиною-інвалідом призначається особі, яка не працює, не вчиться (окрім заочної форми навчання), не служить, не займає виборну посаду і яка фактично здійснює догляд за дитиною-інвалідом, на яку призначена державна соціальна допомога, незалежно від того, чиї дані вказані в третій графі (прізвище, ім'я, по батькові матері, батька, опікуна, піклувальника) медичного висновку про визнання дитини інвалідом, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу.

Разом з цим, пунктом 3.13 вказаного Порядку визначено, що у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати надбавки на догляд, одержувачі зобов'язані повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Зняття надбавки на догляд у таких випадках проводиться з місяця, наступного за тим, в якому виникли ці обставини.

Довідкою Полтавського районного центру зайнятості від 11.03.2015 №334 підтверджено, що відповідач у період з листопада 2010 року по серпень 2011 року отримував допомогу у зв'язку з безробіттям загалом в розмірі 4560 грн 26 коп. /а.с. 58/.

Про отримання вказаної допомоги ОСОБА_2 Управління не повідомив.

Пунктом 6.3 Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам суми державної соціальної допомоги та надбавки на догляд, якщо остання призначена, надміру виплачені одержувачу внаслідок зловживань з його боку (внаслідок подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо), стягуються на підставі рішення органу праці та соціального захисту населення.

Матеріалами справи підтверджено, що рішенням Управління від 06.08.2014 здійснено перерахунок розміру державної соціальної допомоги ОСОБА_2 з урахуванням факту перебування останнім на обліку в Полтавському районному центрі зайнятості у період з 27.08.2010 по 23.08.2011 /а.с. 12/.

Суд зазначає, що Закон України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" гарантує матеріальне забезпечення на рівні прожиткового мінімуму.

Законом України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати" від 20.10.2009 №1646-VI прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2010 року встановлено в розмірі 825 гривень, з 1 квітня - 839 гривень, з 1 липня - 843 гривень, з 1 жовтня - 861 гривні, з 1 грудня - 875 гривень.

Крім того, Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 №2857-VI у 2011 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня встановлено в розмірі 894 гривні, з 1 квітня - 911 гривень, з 1 жовтня - 934 гривні, з 1 грудня - 953 гривні.

Залученими до матеріалів справи довідками Управління та Полтавського районного центру зайнятості підтверджено, що з урахуванням отриманих відповідачем протягом листопада 2010 року - серпня 2011 року допомог та доплат їх сукупний розмір перевищував законодавчо визначений прожитковий мінімум /а.с. 11, 58, 60-61/.

За таких обставин, суд відхиляє, як необґрунтовані, посилання відповідача на те, що сукупний розмір отриманих ним допомог і доплат не перевищував прожиткового мінімуму.

Так само, необґрунтованими є посилання відповідача на те, що його не ознайомлено з обов'язками у зв'язку з призначенням державної соціальної допомоги, адже такі обов'язки наведено у тексті заяви про призначення соціальної допомоги, яку підписано відповідачем /а.с. 5 - зворот/.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як визначено частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У ході розгляду справи судом підтверджено, що ОСОБА_2 у період з листопада 2010 року по серпень 2011 року отримував допомогу у зв'язку з безробіттям /а.с. 58/, а тому не мав права на одержання надбавки по догляду за дитиною-інвалідом.

Разом з цим, доказів одержання ОСОБА_2 допомоги у зв'язку з безробіттям чи інших видів доходів протягом серпня-жовтня 2010 року суду не надано.

Враховуючи наведені обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову Управління в частині стягнення з ОСОБА_2 коштів в розмірі 2579 грн 40 коп., що виплачені останньому у якості надбавки по догляду за дитиною-інвалідом протягом листопада 2010 року - серпня 2011 року. У іншій частині позовні вимоги Управління є необґрунтованими, а тому в їх задоволенні необхідно відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 7-11, 69-71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_2 про стягнення коштів задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; АДРЕСА_1) на користь управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області (код ЄДРПОУ 05385890; вул. Короленко, 7, м. Полтава, Полтавська область, 36011) суму переплати надбавки на догляд за дитиною-інвалідом в розмірі 2579 (дві тисячі п'ятсот сімдесят дев'ять) гривень 40 (сорок) копійок.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 23 березня 2015 року.

Суддя О.О. Кукоба