ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
______________
У Х В А Л А
"19" березня 2015 р. Справа № 923/152/15
Господарський суд Херсонської області у складі судді Остапенко Т.А. при секретарі Івлевій В.О., розглянувши справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Дім марочних коньяків "Таврія", місцезнаходження: 74905, Херсонська область, м. Нова Каховка, просп. Дніпровський, 299, ідентифікаційний код 00413475
до: Управління Державної казначейської служби України у м. Новій Каховці Херсонської області, місцезнаходження: 74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, просп. Дніпровський, 23, ідентифікаційний код 38053504
про зобов'язання щодо повернення помилково перерахованих коштів у сумі 2040 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - Дутчак П.В. № 1 від 03.03.2015 р.
в с т а н о в и в:
Публічне акціонерне товариство "Дім марочних коньяків "Таврія", Херсонська область, м. Нова Каховка (далі-позивач) звернулось з позовом до Управління Державної казначейської служби України у м. Новій Каховці Херсонської області про зобов'язання щодо повернення помилково перерахованих коштів у сумі 2040 грн. За платіжними дорученнями до Державного бюджету сплачене державне мито за державну реєстрацію іншого речового права, обтяження права на нерухоме майно (КБКД 22090200) на загальну суму 2040 грн.
У судове засідання позивачем подано клопотання про залучення документів до матеріалів справи та розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
До суду від відповідача надійшло клопотання про припинення провадження у справі, в зв'язку з тим, що даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав заявлене клопотання та просив його задовольнити.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника відповідача, суд задовольняє клопотання про припинення провадження у справі виходячи з такого.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі ? КАС) визначено, що справа адміністративної юрисдикції ? переданий на вирішення адміністративного суду публічно -правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, зокрема, на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень ? орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, зокрема, на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.3 КАС України).
Суд звертає увагу, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Підстави, межі та спосіб здійснення повноважень органів державної влади щодо повернення помилково перерахованих до Державного бюджету коштів передбачені Положенням про Державну казначейську службу України, затверджену Указом Президента України від 13.04.2011 №460/2011, Бюджетним кодексом України, Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року № 106.
Відповідно до Положення про Державну казначейську службу України, затверджену Указом Президента України від 13.04.2011 №460/2011 Державна казначейська служба входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Управління Казначейства відповідно до Положення про управління Державної казначейської служби України у м. Нова Каховка Херсонської області є територіальним органом Державної казначейської служби України.
Частиною 2 статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Згідно з пунктом 2 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року № 106 (зі змінами від 13.04.2012 р.) Державна виконавча служба контролює справляння надходжень бюджету за ККДБ 22090200.
Відповідно до пунктів 1 та 2 частини першої статті 112 Бюджетного кодексу України до повноважень з контролю за дотриманням бюджетного законодавства центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, належить здійснення контролю за: веденням бухгалтерського обліку всіх надходжень і витрат державного бюджету та місцевих бюджетів, складанням та поданням фінансової і бюджетної звітності; бюджетними повноваженнями при зарахуванні надходжень бюджету.
Таким чином, спірні відносини виникли із контролю за дотриманням бюджетного законодавства щодо обліку всіх надходжень до державного бюджету. Природа цих правовідносин, їх особливості і правове регулювання свідчать про їх належність до сфери регулювання бюджетного права.
У цих відносинах Управління державної казначейської служби України у м. Новій Каховці Херсонської області діє як орган державної влади при здійсненні ним владних управлінських функцій ? контролю за веденням бухгалтерського обліку всіх надходжень і витрат державного бюджету.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
На ці правовідносини, відповідно до ст. 17 КАС України поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Згідно ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім, зокрема, справ, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції адміністративних судів.
Заявлений позов, за яким порушено провадження у справі, належить до юрисдикції адміністративного суду, підсудність визначається за ст. 18, 19 КАС України.
Цей спір не підлягає вирішенню в господарських судах України. В зв'язку з чим, провадження у справі припиняється на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України.
у х в а л и в:
1. Провадження у справі припинити.
Суддя Т.А. Остапенко