ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/598/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - позивач, ДПІ у м. Херсоні) звернулася з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача податковий борг на загальну суму 152213,29 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що за результатами фінансово - господарської діяльності за відповідачем рахується заборгованість в сумі 152 213,29 грн., а саме: по податку на додану вартість у розмірі 150 326,01 грн. та по податку на доходи фізичних осіб - 1 887,28 грн.
Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідачем до суду подано заяву про розгляд справи без його участі. Проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідно до ч. 4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За таких обставин суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець Цюрупинською районною державною адміністрацією 25.09.2006 р. та як платник податків перебуває на обліку в ДПІ у Цюрупинському районі з 25.09.2006 р.
За наслідками фінансово-господарської діяльності за відповідачем рахується податковий борг в загальній сумі 152 213,29 грн., а саме: по податку на додану вартість у розмірі 150 326,01 грн. та по податку на доходи фізичних осіб у сумі 1 887,28 грн.
Податковим органом проведено планову виїзну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єкта підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 за період 01.01.2010 р. по 31.12.2012 р. За результатами перевірки сформовано акт від 20.09.2013 р. № 389/17-0/НОМЕР_1. Перевіркою встановлені такі порушення:
- п. 119 2 ст. 119 гл. 11 р. ІІ Податкового кодексу України в частині неподання податкових розрахунків (форма 1-ДФ) про доходи виплачені суб'єктами господарювання фізичним особам - за ознакою "157" за 2-4 кв. 2012 рік;
- п. 181.1 ст. 181, п. 183.2, п. 183.10, ст. 183, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, ФОП ОСОБА_1 занижено податок на додану вартість, який підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету в сумі 111 477, 29 грн., в т.ч. за листопад 2011 року на суму 12 200,00 грн.; за грудень 2011 року на суму 13 726,60 грн.; за січень 2012 року на суму 23 550,49 грн.; за лютий 2012 року на суму 20 762,24 грн.; за березень 2012 року на суму 23 885,13 грн.; за квітень 2012 року 3 739,32 грн.; за травень 2012 року на суму 9 199,14 грн.; за червень 2012 року на суму 1 332,85 грн.; за липень 2012 року на суму 1 251,72 грн.; за серпень 2012 року на суму 714,50 грн.; за вересень 2012 року на суму 331,28 грн.; за жовтень 2012 року на суму 287,20 грн.; за листопад 2012 року на суму 283,30 грн.; за грудень 2012 року на суму 213,52 грн.;
- пп.49.18.1 п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ, п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України відповідач не подав декларації з ПДВ до ДПІ у Цюрупинському районі за листопад-грудень 2011 року, січень-грудень 2012 року, чим порушив граничні строки подання податкових декларацій з ПДВ.
На підставі акту перевірки від 20.09.2013 р. № 389/17-0/НОМЕР_1 контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 08.10.2013 р. № 0001091700, яким відповідачу збільшено податкове зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 141726,61 грн., з яких за основним платежем - 111477, 29 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 30249,32 грн. та від 08.10.2013 р. № 0001081700 яким ФОП ОСОБА_1 збільшено грошове зобов'язання за штрафними санкціями з податку на доходи найманих працівників у розмірі 510,00 грн.
Відповідач, не погодившись із рішеннями контролюючого органу, звернувся із скаргою на наведені вище податкові повідомлення - рішення у адміністративному порядку до Головного управління Міндоходів в Херсонській області. За результатами розгляду скарги платника податків, рішенням від 13.01.2014 р. № 142/7/21-22-10-02-07 оскаржувані податкові повідомлення-рішення були залишені без змін, скарга без задоволення.
Після оскарження ППР ФОП ОСОБА_1 звернувся до Цюрупинської ОДПІ з заявою про надання розстрочки податкового зобов'язання по ПДВ у сумі 146788,64 грн. Цюрупинською ОДПІ надано розстрочку податкового боргу рішенням від 03.02.2014 р. № 2 з березня по грудень 2014 року. Проте платником податків було порушено умови договору, а саме: відповідач не сплачував розстрочену суму, в зв'язку з чим Цюрупинською ОДПІ рішенням від 05.05.2014 р. № 1 скасовано розстрочення податкового боргу.
Відповідно до п.100.1 ст.100 ПК України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Положеннями п.100.2 ст.100 ПК України передбачено, що платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 146 788,64 грн. є узгодженим.
За актом перевірки від 06.06.2014 р. № 182/К/НОМЕР_1 про результати перевірки повноти та своєчасності сплати до бюджету ПДФО ФОП ОСОБА_1 встановлено порушення п. 57.1 ст. 57 , пп. 177.5.1 п. 177.5 ст. 177 ПК України, а саме: ФОП ОСОБА_1 несвоєчасно сплачено суму самостійно визначеного грошового зобов'язання, зазначену у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2012 рік від 06.02.2013 р. № 9086753247 та авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 11 001,05 грн. за період з 21.06.2012 р. по 17.12.2013 р.
Позивачем у зв'язку з порушеннями, встановленими під час перевірки від 06.06.2014р. № 182/К/НОМЕР_1 на підставі статті 126 глави ІІ ПК України винесено податкове повідомлення - рішення від 20.06.2014 р. № 0001611700, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 20 % грошового зобов'язання погашеного з затримкою у сумі 1 381,61 грн.
До відповідача на підставі статті 126 глави ІІ ПК України застосовано штрафні санкції, нараховані податковими повідомленнями-рішеннями від 09.09.2014 р. № 00049001700 у сумі 40,20 грн. та від 26.12.2014 №0013831700 за несвоєчасну сплату ПДВ у сумі 45,00 грн. відповідно. Вказані податкові повідомлення-рішення відповідачем отримано особисто та не оскаржено.
Пунктом 126.1 ст.126 ПК України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
ФОП ОСОБА_1 подано до Цюрупинської ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість:
- за березень 2014 року в якій ним було самостійно визначено та задекларовано суму податку, яка підлягає сплаті до бюджету в розмірі 132,00 грн.,
- за квітень 2014 року відповідно до якої задекларовано суму податку, яка підлягає сплаті до бюджету в розмірі 112,00 грн.,
- за травень 2014 року відповідно до якої задекларовано суму податку, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 149,00 грн.,
- за червень 2014 року відповідно до якої задекларовано суму податку, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 56,00 грн.
- за липень 2014 року відповідно до якої задекларовано суму податку, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 9,00 грн.
- за серпень 2014 року відповідно до якої задекларовано суму податку, яка підлягає сплаті до бюджету в розмірі 138,00 грн.
- за вересень 2014 року відповідно до якої задекларовано суму податку, яка підлягає сплаті до бюджету в розмірі 61,00 грн.
- за грудень 2014 відповідно до якої задекларовано суму податку, яка підлягає сплаті до бюджету в розмірі 61,00 грн.
Крім того, у березні 2014 року відповідачем подано уточнюючі розрахунки по ПДВ за січень та лютий 2014 року відповідно до яких уточнено суму ПДВ до сплати, а саме 2,00 грн. та 8,00 грн. відповідно.
08.02.2014 р. ФОП ОСОБА_1 подано декларацію про майновий стан та доходи за 2013 рік та задекларовано авансові платежі щокварталу у сумі 568,89 грн., однак за III та IV квартали 2014 року авансові платежі у сумі 1 137,78 грн. підприємцем не сплачено.
Пунктом 49.1 статті 49 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно із п. 49.2 ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 54.1 ст. 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п.57.1 ст.57 ПК України).
Із матеріалів справи вбачається, що ФОП ОСОБА_1 не виконав обов'язку щодо сплати узгоджених грошових зобов'язань по податку на додану вартість в сумі 150 326,01 грн. та по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1 887,28 грн.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п.36.1 ст.36 ПК України).
Підпунктом 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України).
Згідно із п.16.1.4 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до абзацу 1 п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Положеннями п.116.1 ст.116 ПК України передбачено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.
Відповідно до пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (пп.129.1.2 п.129.1 ст.129 ПК України).
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
У зв'язку з наявністю податкового боргу ФОП ОСОБА_1 виставлено податкову вимогу від 06.05.2014 р. № 902-25 на суму 150497,59 грн. яка отримана ним особисто 06.05.2014 р.
Приписами п. 59.1 ст. 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п.59.5 ст.59 ПК України).
Приймаючи до уваги визнання відповідачем позовних вимог, враховуючи викладені обставини, а також те, що станом на час звернення до суду та судового розгляду справи заборгованість не сплачена, суд вважає вимоги ДПІ у м. Херсоні обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законодавством.
Таким чином, виходячи з аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог, а відтак - про задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позов Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) податковий борг на загальну суму 152213 (сто п'ятдесят дві тисячі двісті тринадцять грн.) 29 коп., з яких: по податку на додану вартість у розмірі 150326, 01 грн. на р/р 31119029700283, МФО 852010, одержувач УДКСУ у Цюрупинському районі код ЄДРПОУ 38045231, код платежу 14010100; по податку на доходи фізичних осіб у сумі 1887,28 грн. на р/р 31117341700284, МФО 852010, одержувач УДКСУ у Цюрупинському районі код ЄДРПОУ 38045231, код платежу 11010500.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 8.2.3