ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" березня 2015 р.Справа № 922/715/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Макаренко О.В.
при секретарі судового засідання Кубах І.М.
розглянувши справу
за позовом Харківської міської ради, м. Харків до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Харків про внесення змін до договору оренди землі за участю представників сторін:
позивача - Маринушкіна Л.В., довіреність №08-11/4670/2-14 від 24.12.2014 р.
відповідача - не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Харківська міська рада (позивач) звернулася до господарського суду із позовною заявою до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (відповідача) про внесення змін до договору оренди землі від 08.08.2003 р. №8531/03 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди земельної ділянки укладеним у редакції, викладеній в позовній заяві. Позивач також просить суд стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 1 218,00 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить суд позов задовольнити.
Відповідач про дату, час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, в судове засідання свого повноважного представника не направив, про причини неявки суду не повідомив, витребуваних документів до суду не подав.
Враховуючи те, що судом вжито всіх передбачених законом заходів для належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до вимог ст. 75 ГПК України.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, вивчивши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані позивачем докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
На підставі рішення ХIII cесії Харківської міської ради ХХІV скликання від 30.04.2003 р. № 107/03 "Про припинення та в користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам", між Харківською міською радою (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 08.09.2003 р. Даний договір посвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_1 08.08.2003 р. в реєстрі за №6474, зареєстрованого 05.09.2003 р. за №8531/03 у Харківському регіональному центрі державного земельного кадастру (надалі - договір).
За умовами п.1.1. договору позивач надає, а відповідач приймає в оренду земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 0,0225 га.
За умовами п.1.2. договору земельна ділянка надається в оренду строком до 01.03.2028 року для експлуатації та обслуговування павільйону по продажу будівельних матеріалів.
Згідно з п.3.1.3. договору позивач зобов'язався передати по акту прийому-передачі у користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди та придатну для використання за цільовим призначенням.
Однак, передбачений пунктом 3.1.3. договору Акт прийому-передачі в оренду земельної ділянки за зазначеною адресою в матеріалах справи відсутній. При цьому за умовами п.7.6. договору акт прийому-передачі у користування земельної ділянки не є невід'ємною частиною договору.
Факт прийняття відповідачем в оренду земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 0,0225 га. та користування цією земельною ділянкою підтверджується листом Департаменту земельних відносин від 20.08.2014 р. №9646/0/225-14, листом Індустріальної ОДПІ м. Харкова від 17.09.2014 р. №5325/9/20-36-17-03-12 та довідкою Індустріальної ОДПІ м. Харкова від 01.09.2014 р. №10178/10/20-36-11-02-17 (а.с. 36- 38).
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 р. № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р." затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.
Згідно з п.1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01.01.2014 р.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" встановлено, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Пунктом 5 даного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Пунктом 16.4. Порядку оформлення договорів оренди землі у м. Харкові, який є додатком до рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про затвердження Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові" від 19.12.2012 р. № 960/12, що набирає чинності з 01.01.2013 р., визначено, що зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі в порядку, передбаченим цим підпунктом.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №258 від 08.11.2013 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 225 788,00 грн.
Департамент земельних відносин Харківської міської ради надіслав відповідачеві лист-пропозицію від 22.01.2014 р. №116/0/30-14 про зміну договору оренди земельної ділянки разом з проектом додаткової угоди до договору оренди землі та розрахунком орендної плати, а також надіслав лист пропозицію від 23.01.2014 р. №141/0/30-14 від 23.01.2014 р. про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки та додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки (а.с. 28-29). Але відповідач зміни до договору оренди земельної ділянки не погодив, додаткову угоду до договору не підписав.
Відповідно до п. 4.1. договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.
На підставі викладеного, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог посилається на норми ст. ст. 13, 144 Конституції України, ст. ст. 12, 93, 125, 126, 189 та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. ст. 15, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 5, 13, 15, 21 Закону України "Про оцінку земель", ст. ст. 629, 649, 651, 653, 654, 792 Цивільного кодексу України та ст. ст. 179, 188, 193 Господарського кодексу України.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи та спірним правовідносинам сторін, суд виходить з такого.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Відповідно до вимог ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
За умовами п. 2.2. договору орендна плата за землю збільшується при зміні земельного податку відповідно до законодавства України. При цьому сторони укладають додаткову угоду, яка є невід'ємною частиною цього договору оренди.
Судом встановлено, що відповідач зміни до договору не погодив, спірну додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки не підписав.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року за № 309-VI внесено зміни, зокрема, до ч. ч. 4, 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
У зв'язку із введенням в дію з 01 січня 2011 року Податкового кодексу України Закон України "Про плату за землю" втратив чинність (ч. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України).
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Судом встановлено, що Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" змінено нормативно грошову оцінку земель міста Харкова та затверджено нові ставки орендної плати. Зазначене рішення не оспорено відповідачем і не скасовано у встановленому законом порядку.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20.08.2013 р. у справі за позовом Запорізького міжрайонного екологічного прокурора в інтересах держави в особі Запорізької міської ради до ПАТ "Запорізький абразивний комбінат".
Щодо позовних вимог в частині доповнення договору оренди земельної ділянки, а саме пункту 1.3. кадастровий номер земельної ділянки - Кадастровий номер земельної ділянки 6310138500:11:020:0001", слід зазначити наступне.
Стаття 15 Закону України "Про оренду землі" визначає, що істотними умовами договору оренди землі є об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки).
Як вбачається із матеріалів справи, невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки від 08.08.2003 р. є кадастровий план земельної ділянки, про що зазначено у договорі оренди.
Позивачем надано до матеріалів справи план земельної ділянки, в якому зазначено кадастровий номер земельної ділянки - 6310138500:11:020:0001 та площа - 0,0225 га.
З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 08.08.2003 р. в частині зазначення в пункті 1.3. додаткової угоди кадастрового номеру земельної ділянки -6310138500:11:020:0001.
Згідно з ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Частиною 1 ст. 651 ЦК України також встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Аналогічні правила щодо зміни умов договору оренди землі за взаємною згодою сторін містить і стаття 30 Закону України "Про оренду землі", якою встановлено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у правовідносинах, що розглядаються судом.
Згідно зі ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на викладені обставини і приписи закону, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині внесення змін до пунктів 1.3., 1.4. та 2.1. договору оренди землі (в частині кадастрового номеру земельної ділянки, визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати за користування земельною ділянкою) є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
З приводу решти вимог позивача про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 08.08.2004 р. суд вважає за необхідне відмовити в їх задоволенні з таких підстав.
Позивач у поданій редакції додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки просить суд змінити також пункти 1.2., 2.2.-2.6., 3.1.-3.5., 4.1.-4.4., 5.1.-5.2., 6.1.-6.5., 7.1. договору, виклавши умови додаткової угоди у редакції, яка відрізняється від умов спірного договору оренди земельної ділянки.
Посилаючись на вищевказані норми законів, рішення органу місцевого самоврядування та на витяг про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, визначаючи їх як підставу позову, позивач просить не лише про внесення змін до пунктів 1.3., 1.4., 2.1. договору оренди землі (в частині кадастрового номеру земельної ділянки, визначення нормативно грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати за земельну ділянку, з чим погодився суд, визнаючи позовні вимоги в цій частині обґрунтованими), а й про зміну решти умов договору. При цьому позивачем не доведено, як саме співвідноситься зміна нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з пунктами додаткової угоди до договору (за виключенням пунктів 1.3., 1.4. та 2.1. договору), які позивач просить суд визнати укладеними і чи є її зміна нормативно-грошової оцінки підставою для укладення додаткової угоди в новій редакції.
Відповідно до приписів частини другої статті 14 Цивільного кодексу України особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
З огляду на вище викладені обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині внесення змін до пунктів 1.2., 2.2.-2.6., 3.1.-3.5., 4.1.-4.4., 5.1.-5.2., 6.1.-6.5., 7.1. договору є безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню.
Підсумовуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 49 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.
Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
Беручи до уваги ту обставину, що даний спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд керуючись ч. 2 ст. 49 ГПК України, покладає судовий збір на відповідача в повному обсязі (в розмірі 1 827,00 грн.).
На підставі викладеного, керуючись ст. 144 Конституції України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 14, 377, 632, 651 Цивільного кодексу України, ст. 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 15, 21, 30, 31, 34 Закону України "Про оренду землі", ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст. ст. 1, 4, 4-3, 12, 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Внести зміни до пунктів 1.3., 1.4. та 2.1. договору оренди земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 "08" серпня 2003 року в реєстрі за №6474, зареєстрованого "05" вересня 2003 року за №8531/03 у Харківському регіональному центрі державного земельного кадастру, виклавши пункти 1.3., 1.4. та 2.1. в наступній редакції:
"1.3. Кадастровий номер земельної ділянки 6310138500:11:020:0001".
"1.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 258 від 08.11.2013 становить 225788 грн. (двісті двадцять п'ять тисяч сімсот вісімдесят вісім гривень). При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки".
"2.1. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 1125/14 від 06.12.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 12644,13 грн. (дванадцять тисяч шістсот сорок чотири гривні 13 копійок), або в місяць - 1053,68 грн. (одна тисяча п'ятдесят три гривні 68 копійок)".
В решті позову відмовити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (61176, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, пл. Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) 1 218,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 20.03.2015 р.
Суддя О.В. Макаренко