Постанова № 43184746, 17.03.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2015
Номер справи
813/243/15
Номер документу
43184746
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 березня 2015 року № 813/243/15

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Потабенко В.А.,

за участю секретаря судового засідання - Бігуна Н.Т.,

за участю представників:

від позивача - Зачек Г.М., згідно довіреності,

від відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова до публічного акціонерного товариства «Мікроприлад» про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова (далі - УПФ в Личаківському районі м. Львова, позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до публічного акціонерного товариства «Мікроприлад» (далі - ПАТ «Мікроприлад», відповідач) про стягнення заборгованості по витратах на фінансування різниці суми наукових пенсій в розмірі 12901,44 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівникам відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за період роботи у публічному акціонерному товаристві «Мікроприлад» призначено пенсії як науковим працівникам. Проте, всупереч вимогам статті 24 Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» ПАТ «Мікроприлад» за період з липня по грудень 2014 року не сплачувало УПФ в Личаківському районі м. Львова різницю між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники. У зв'язку з цим позивач звернувся з даним позовом до суду про стягнення з відповідача заборгованості по витратах на фінансування різниці між сумою пенсій.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві та додаткових поясненнях від 17.03.2015 року, просила позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, причин неявки суду не повідомив. Належним чином повідомлявся про дату, час та місце проведення судового засідання, про що особисто розписався в судовій розписці на попередньому судовому засіданні. Свою позицію щодо позову виклав у письмових запереченнях, які скерував на адресу суду 16.02.2015 року, та в додаткових поясненнях до заперечень від 16.03.2015 року, суть яких зводиться до наступного. ПАТ "Мікроприлад" не є науковою установою, що пройшла державну атестацію згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", не є установою, що внесена, чи претендувала на внесення до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, не користується і ніколи не користувалось жодними податковими пільгами, а також не отримує і ніколи не отримувало жодної іншої державної підтримки, з числа тих, які надаються науковим установам, і за рахунок яких атестовані наукові установи мають можливість виплачувати додаткові суми наукових пенсій. А, тому, на нього не поширюється дія ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність". Відтак, позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими.

Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши подані докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

ПАТ «Мікроприлад», код ЄДРПОУ 23887224, знаходиться за адресою: 79014, м. Львів, вул. Ніщинського, 35.

Відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» за період роботи у відповідача Пенсійним органом призначена пенсія науковим працівникам ПАТ «Мікроприлад» ОСОБА_3 та ОСОБА_4

На виконання вимог ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та пункту 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково - технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372, відповідачу направлені повідомлення та повідомлення - уточнення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за липень - грудень 2014 року.

На підставі вказаних повідомлень підприємство самостійно визначає суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа повинно перерахувати дану суму органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням.

Сума боргу ПАТ "Мікроприлад" для покриття суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за липень - грудень 2014 року становить 12901,44 грн.

Кошти згідно надісланих повідомлень на рахунок управління не надходили, відтак, борг за період з липня по грудень 2014 року станом на дату розгляду справи не погашений та становить 12901,44 грн.

При вирішенні даної справи, суд керувався наступним.

Відповідно до ст. 24 України «Про наукову та науково - технічну діяльність», різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

На виконання наведеної норми зазначеного Закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1826 від 13.12.2000 року «Про затвердження Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсій, призначених науковим (науково - педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково - педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України «Про наукову та науково - технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», яка втратила чинність 09.04.2004 року одночасно з набранням чинності постановою № 372 від 24.03.2004 року.

Названі Порядки визначають механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної, зокрема, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.

Згідно з п. 4 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову та науково - технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року, у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Пунктом 2 цього Порядку визначено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Також аналіз зазначених норм права дає підстави вважати, що у випадках, коли відбувається перетворення в процесі приватизації державного підприємства у відкрите акціонерне товариство, до правонаступника переходять права і обов'язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов'язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Закон України «Про наукову та науково - технічну діяльність» передбачає лише обов'язок підприємства сплатити різницю між сумою пенсії, призначеної за цим Законом та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник за рахунок коштів підприємства. При цьому, у цьому Законі відсутнє покликання на джерело сплати такої різниці. Відсутність прибутку або планування прибутку і відрахувань на виплату різниці у розмірі пенсій наукових працівників не позбавляє підприємство обов'язку по сплаті суми. Це є обов'язком підприємства і не може здійснюватися на добровільних засадах.

Окрім цього, Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств, установ, організацій, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплати грошової допомоги в разі виходу на пенсію відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність», затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1571 від 22.11.2001 року.

Згідно з пунктом 4 вказаного Переліку до стажу наукової роботи зараховується час роботи на державних підприємствах, інших установах на посадах керівника (начальника, завідуючого тощо), головного інженера (конструктора, технолога, іншого фахівця), провідного інженера (конструктора, технолога, іншого фахівця) структурного підрозділу (відділення, відділу, лабораторії сектора, бюро, групи тощо) з наукового напряму діяльності організації; головного інженера (конструктора, технолога, іншого фахівця) наукового напряму, наукового проекту. Час роботи на зазначених посадах зараховується до наукового стажу незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання.

У цьому пункті перелічено підприємства, виробничі об'єднання, заклади охорони здоров'я, інші установи, організації, не зазначені в пунктах 1-3 зазначеного Переліку.

Тобто, наукова діяльність у них не є основною діяльністю. Науковою діяльністю займаються лише в структурних підрозділах (відділенні, відділі, лабораторії, секторі, бюро, групі тощо). Час роботи на зазначених посадах зараховується до наукового стажу незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання.

Згідно Прикінцевих положень Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» норми цього Закону, що стосуються наукових (науково-педагогічних) працівників, які не мають наукового ступеня або вченого звання, набрали чинності після набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2002 рік». Тобто, періоди роботи осіб на посадах, зазначених у Переліку, без наявності наукового ступеня або вченого звання, зараховуються до наукового стажу, що дає право на пенсійне забезпечення за нормами вказаного Закону. Науковий стаж в даному випадку підтверджується довідками.

Під час судового розгляду встановлено, що на час набуття працівниками відповідача стажу наукової роботи, останній перебував у державній власності, мав найменування Львівський завод електровимірювальних приладів та був реорганізований наказом Міністерства приладобудування, засобів автоматизації та систем управління СРСР (Мінприлад СРСР) № 197 від 18.07.1976 року у Львівське ВО «Мікроприлад»; починаючи з 1998 року ВО «Мікроприлад» зареєстровано як ВАТ «Мікроприлад».

Також слід зазначити, що ПАТ «Мікроприлад» видав відповідні довідки про підтвердження наукового стажу роботи своїм працівникам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у 2002 році, зазначивши, що обсяг наукових робіт склав 70% і 75% відповідно та те, що вказані особи мають право на призначення пенсій та виплати грошової допомоги у разі виходу на пенсію у відповідності до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність».

Як вже було зазначено вище, позивач скеровував на адресу відповідача повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову та науково - технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за липень - грудень 2014 року.

Скеровані розрахунки-повідомлення складені за формою додатку, затвердженого п. 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову та науково - технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року.

Позивачем протягом липня - грудня 2014 року була виплачена вказана у повідомленнях наукова пенсія, понесення витрат, які документально обґрунтовано органом Пенсійного фонду та підтверджено розрахунками боргу.

Під час розгляду справи доказів сплати заборгованості по сумі витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, відповідачем не надано.

Оцінюючи в сукупності наведені обставини, суд вважає, що пенсійним органом обґрунтовано заявлено позов до відповідача з приводу відшкодування суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, оскільки.

Дійсно, згідно матеріалів справи ПАТ «Мікроприлад» не належить до наукових установ, однак, згідно чинного законодавства це не позбавляло його працівників права на призначення наукових пенсій, адже стаж наукової роботи вони набули, перебуваючи на посадах, передбачених п. 4 Переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств, установ, організацій, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплати грошової допомоги в разі виходу на пенсію відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність».

Як вбачається з матеріалів справи і доведено під час судового розгляду справи, УПФ в Личаківському районі м. Львова відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» призначено наукові пенсії ОСОБА_3 за період роботи з 10.02.1970 року по 01.04.1991 року та ОСОБА_4 за період роботи з 01.09.1992 року по 01.08.1994 року і з 01.04.1995 року по 01.07.1997 року, які працювали на ПАТ «Мікроприлад» на посадах, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність».

Науковий стаж вищезазначених осіб набуто у період до 1997 року на державному підприємстві, яким був Львівський завод електровимірювальних приладів у складі ВО «Мікроприлад», надалі з 13.01.1998 року останній перетворений у ВАТ «Мікроприлад», яке є його правонаступником.

Статтею 12 Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» передбачено, що для надання державної підтримки науковим установам усіх форм власності, діяльність яких має важливе значення для науки, економіки та виробництва, створюється Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави. Наукові установи включаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері наукової та науково-технічної діяльності до Державного реєстру наукових установ за умови проходження державної атестації.

Наукові установи, включені до Державного реєстру наукових установ, користуються податковими пільгами відповідно до законодавства України; не можуть змінювати наукову і науково-технічну діяльність на інші види діяльності; зобов'язані не менш як 50 відсотків доходу від своєї діяльності спрямовувати на проведення ініціативних науково-дослідних робіт та розвиток дослідницької матеріально-технічної бази. Наукові установи, включені до Державного реєстру наукових установ, виключаються з нього у разі недодержання ними вимог, передбачених цим Законом.

Тобто, цим Законом передбачено лише надання держаної допомоги, а не встановлення статусу чи належить установи до наукової.

Виходячи з вищевказаних положень нормативно-правових актів, обставин справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі з вищевикладених мотивів, оскільки відповідач у добровільному порядку суму заборгованості по невідшкодованих коштах для покриття витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність», і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, не сплатив, його обов'язок по сплаті такої різниці встановлено чинним законодавством, як і право УПФ в Личаківському районі м. Львова на звернення з відповідним позовом до суду, а тому заявлена сума підлягає до стягнення в повному обсязі.

Аналогічна позиція відповідає судовій практиці Верховного Суду України по вирішенню наведених питань (постанова Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 05.06.2012 року в справі № 21-78а12).

Спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, відтак, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

позов задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Мікроприлад», код ЄДРПОУ 23887224, що знаходиться за адресою: 79014, м. Львів, вул. Ніщинського, 35, на користь управління Пенсійного фонду в Личаківському районі м. Львова, код ЄДРПОУ 20847514, що знаходиться за адресою: 79024, м. Львів, вул. Б. Хмельницького, 116, заборгованість по витратах на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність», і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, в розмірі 12901 (дванадцять тисяч дев'ятсот одна) гривня 44 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 20.03.2015 року

Суддя Потабенко В.А.