Постанова № 43183161, 17.03.2015, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
17.03.2015
Номер справи
915/1643/14
Номер документу
43183161
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" березня 2015 р.Справа № 915/1643/14Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого Пироговського В.Т.

Суддів : Філінюка І.Г.

Лавриненко Л.В.

при секретарі Самарченко К.А.

за участю представників учасників процесу:

від ПАТ «Укрсоцбанк» - Бойко А.І.;

від ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" - не з'явився

від ДП "Укравтогаз" НАК "Нафтогаз України" в особі Регіонального виробничого управління "Харківавтогаз" - не з'явився;

від Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Миколаїв - не з'явився;

від ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області - не з'явився;

від ліквідатора Дубровного Михайла Олександровича - особисто

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк"

на ухвалу господарського суду Миколаївської області від 10.02.2015 р.

у справі №915/1643/14

за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ"

кредитори:

1) Дочірнє підприємство "Укравтогаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі Регіонального виробничого управління "Харківавтогаз" Дочірнього підприємства "Укравтогаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

2) Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Миколаїв

3) Публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк"

4) Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області

ліквідатор: Дубровний Михайло Олександрович

про банкрутство

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 03.03.2015р. прийнята до провадження та призначена до розгляду на 17.03.2015р. апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" на ухвалу господарського суду Миколаївської області від 10.02.2015р. у справі №915/1643/14.

Кредитори - ДП "Укравтогаз" НАК "Нафтогаз України" в особі Регіонального виробничого управління "Харківавтогаз", Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Миколаїв та ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області належним чином повідомлені про час і місце судового засідання, що підтверджується відповідними відмітками на рекомендованих повідомленнях про вручення поштових відправлень та реєстром вихідної кореспонденції Одеського апеляційного господарського суду, проте своїм правом на участь в судовому засіданні не скористались, про причини неявки своїх представників суд не повідомили.

Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку, визначеному ст.102 ГПК України.

Відповідно до ст.85 ГПК України в засіданні суду 17.03.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Згідно ст.44 ГПК України здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами.

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 20.10.2014р. за заявою ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" порушено провадження у справі про банкрутство товариства в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону №4212-VI від 22.12.2011р.).

Постановою господарського суду Миколаївської області від 03.01.2014 р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором призначено гр..Дубровного М.О., який виконував обов'язки ліквідатора боржника у досудовій процедурі ліквідації, якого зобов'язано провести ліквідаційні заходи, передбачені розділом ІІІ Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвалою суду від 16.12.2015р. затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" на загальну суму 4 359 185,01 грн. в наступних розмірах з вказівкою черговості їх задоволення: І черга: 1) ДП "Укравтогаз" НАК "Нафтогаз України" в особі РВУ "Харківавтогаз" ДП "Укравтогаз" НАК "Нафтогаз України" в сумі 1 218,00 грн.; 2) ПАТ "Укрсоцбанк" в сумі 1 218,00 грн.; ІІ черга: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Миколаїв в сумі 224 188,86 грн.; ІV черга: 1) ДП "Укравтогаз" НАК "Нафтогаз України" в особі РВУ "Харківавтогаз" ДП "Укравтогаз" НАК "Нафтогаз України" в сумі 48 073,29 грн.; 2) ПАТ "Укрсоцбанк" в сумі 3 706 223,63 грн.; VІ черга: ПАТ "Укрсоцбанк" в сумі 378 263,23 грн.

Ухвалою суду від 22.12.2014 р. визнано грошові вимоги ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області в загальному розмірі 102 668,94 грн. із задоволенням у VI чергу вимог кредиторів.

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 10.02.2015р. (суддя Адаховська В.С.) затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ"; ліквідовано підприємство - банкрута; вимоги, не задоволені за відсутності майна банкрута, а також вимоги кредиторів, які не були заявлені в установлений Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" строк, вирішено вважати погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами - такими, що не підлягають виконанню; повноваження ліквідатора банкрута - Дубровного Михайла Олександровича припинено з моменту внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення юридичної особи - банкрута у порядку ст. 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; припинено дію мораторію на задоволення вимог кредиторів; провадження у справі припинено на підставі п.6 ст.83 вказаного Закону.

Ухвала господарського суду мотивована тим, що ліквідатором у повній мірі проведено ліквідаційні заходи, передбачені ст..ст.41-45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в ході яких встановлено, що у банкрута відсутні будь-які майнові активи, за рахунок яких можливе погашення вимог кредиторів.

Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду, ПАТ «Укрсоцбанк» подало апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу від 10.02.2015р. скасувати, посилаючись на невідповідність висновків місцевого господарського суду обставинам справи, а також порушення норм процесуального і невірне застосування судом норм матеріального права, зокрема ст..ст.4-2, 4-3, 4-7, 22,32,34,36,43 ГПК України, ст..ст.11,95,114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

В обґрунтування своїх вимог банк вказує на те, що:

-в звіті ліквідатора не відображені дані щодо статутного фонду ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ", хоча, згідно п.1.5 Статуту товариства, його розмір становить 350 000грн., а відповідно до п.5 ст.41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою. У разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов'язкові для боржника вказівки чи мають можливість іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов'язаннями. Стягнені суми включаються до складу ліквідаційної маси і можуть бути використані тільки для задоволення вимог кредиторів у порядку черговості, встановленому цим Законом. Крім того, у звіті не відображені дані щодо резервного фонду банкрута, створення якого передбачалось п.5.8 Статуту у розмірі 25% статутного фонду за рахунок щорічних відрахувань - 5 % від чистого прибутку, за рахунок якого можливе хоча б часткове погашення кредиторських вимог;

- станом на 31.12.2012р. банкрут мав основні засоби, вартість яких на кінець звітного періоду складає 662,1тис.грн.(код рядка 030), виробничі запаси у сумі 1016,7грн. (рядок 100), а також дебіторську заборгованість у розмірі 2 211 000грн, що підтверджується фінансовим звітом ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" на вказану дату. Однак, у проміжних та ліквідаційному балансах у відповідних рядках проставлені прочерки, і ці обставини не були предметом дослідження судом першої інстанції. Враховуючи також, що до звіту не додано бухгалтерської документації за останній рік діяльності підприємства, висновок про відсутність у банкрута будь-яких активів та дебіторської заборгованості є передчасним;

- ліквідатором не було здійснено перевірку щодо наявності/відсутності факту укладених угод (правочинів, договорів) боржником за рік перед прийняттям рішення про ліквідацію;

- в матеріалах справи відсутні докази того, що ліквідатором здійснено запит до податкових органів про надання повної інформації щодо всіх зареєстрованих за боржником рахунків за весь період його діяльності, що дало б змогу шляхом запитів до відповідних банківських установ з'ясувати, чи не було в діях посадових осіб (засновників) боржника злочинних дій щодо приховування майна (у тому числі шляхом зняття коштів з рахунків перед їх закриттям) від кредиторів перед прийняттям рішення про ліквідацію ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ". Крім того, у боржника був відкритий рахунок у ПАТ «Златобанк», однак відомості щодо нього в матеріалах справи відсутні;

- матеріали справи не містять належної інформації щодо володіння ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" цінними паперами, оскільки згідно відповіді Південного територіального Управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №03/27/2736 від 18.11.2014р.відповідна інформація в управлінні відсутня, і ліквідатору необхідно звернутись до ПАТ «Національний депозитарій України». Однак, докази такого звернення ліквідатор не надав;

- в матеріалах справи відсутні належні докази, які підтверджують відсутність зареєстрованих за банкрутом земельних ділянок, оскільки з листа ГУ Держземагенства від 04.12.2014р. №33-14-0.3-8770/2-14 вбачається, що, за інформацією територіальних органів Держземагенства, за товариством не обліковуються земельні ділянки у районах та м.Южноукраїнськ Миколаївської області. Між тим, ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" зареєстровано у м.Миколаїв;

- згідно акту прийому-передачі від 25.11.2014р. учасник товариства ОСОБА_5 передав ліквідатору, серед іншого, податкові декларації по ПДВ за січень-серпень 2014р., фінансовий звіт Баланс (форма №1-м) за 1,2,3 квартал 2014р., Капітальні інвестиції (форма №2 - інвестиції ) за 1-2 квартал 2014р., звіт (форма №4 - МТП) за січень - серпень 2014р. Однак, ці документи до звіту ліквідатора не додані;

- на момент затвердження господарським судом звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ", так і не була проведена перевірка банкрута органом доходів та зборів, незважаючи на неодноразові вимоги податкової інспекції;

- Дубровний М.О. є зацікавленою та необ'єктивною особою стосовно ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ", в розумінні ст.114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», оскільки виконував обов'язки ліквідатора товариства в досудовій процедурі і не подав заяву, що він не відноситься до категорії зацікавлених осіб , як передбачено п.2 ч.2 ст.114 Закону. Господарський суд на зазначені обставини не звернув уваги та не відсторонив ОСОБА_6 від виконання відповідних обов'язків в ліквідаційній процедурі.

Ліквідатор ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" Дубровний М.О. проти доводів та вимог апеляційної скарги заперечує та просить залишити її без задоволення, а оскаржену ухвалу - без змін, наполягаючи на тому, що:

-у даній справі факту доведення боржника до банкрутства третіми особами або вини засновників (учасників, акціонерів) ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" у банкрутстві товариства не встановлено, отже посилання банку на п.5 ст.41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» є безпідставними;

-посилання скаржника на статутний фонд товариства є припущенням, оскільки він формується за рахунок майнових вкладів засновників. Згідно інвентаризаційного опису товарно-матеріальних цінностей та інвентаризаційного опису основних засобів, які були складені ліквідатором, будь-якого майна, в т.ч. яке входило до статутного фонду, не виявлено;

- посилання банку на баланс ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" станом на 31.12.2012р. є неприпустимим, оскільки з часу складення балансу до порушення провадження у цій справі пройшло майже 2 роки, і дані бухгалтерського обліку, відображені у балансі, підлягали коригуванню. Більш того, згідно останнього балансу, який надавався до органів статистики станом на 30.09.2014р., на кінець звітного періоду будь-які активи відсутні;

- згідно даних підприємства, будь-які правочини боржником не укладались, і відповідно до балансу станом на 30.09.2014р. та акту інвентаризації, розрахунки з покупцями, постачальниками та іншими дебіторами і кредиторами (форма №інв.17) від 23.07.2014р., не здійснювались, дебіторська заборгованість відсутня;

-ліквідатором вчинені належні дії щодо отримання даних про рахунки банкрута, відсутність у банкрута цінних паперів та земельних ділянок;

- перевірка банкрута органом доходів та зборів не була проведена з вини саме податкової інспекції , яка, в порушення вимог ст..ст.78,82,86 ПК України, починаючи з 19.08.2014р. (дати направлення листа про прийняття рішення про ліквідацію ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ"), не вчинила ніяких дій для проведення такої перевірки.

Відзиви на апеляційну скаргу від інших учасників провадження у даній справі до Одеського апеляційного господарського суду не надходили.

Заслухавши пояснення представників учасників процесу, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, повноту та об'єктивність дослідження обставин справи, колегія суддів зазначає.

Відповідно до приписів ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Згідно ч. 1 ст. 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства відповідну інформацію для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство; у разі провадження банкрутом діяльності, пов'язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу. Для цього за погодженням із Службою безпеки України визначає склад ліквідаційної комісії режимно-секретного органу, яка формується в установленому законодавством порядку; веде реєстр вимог кредиторів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, після визнання ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" банкрутом та відкриття стосовно нього ліквідаційної процедури ліквідатор:

звернувся до учасника ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" ОСОБА_5 з проханням про передачу ліквідатору банкрута бухгалтерської та іншої документації банкрута, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей банкрута, які були передані ліквідатору відповідно до акту б/н від 25.11.2014р.;

склав інвентаризаційний опис № 2/1 товаро-матеріальних цінностей від 27.11.2014 р., інвентаризаційний опис основних засобів станом на 27.11.2014 р., акт формування ліквідаційної маси № 1 ЛМ від 12.01.2015 р., відповідно до яких встановлено відсутність залишків на підприємстві, які могли б бути виявлені та включені до ліквідаційної маси;

отримав листи від Відділу технічного нагляду Управління технічного нагляду, ОП та ПБ Державної інспекції сільського господарства у Миколаївській області б/н та б/д, Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (№ 03/27/2736 від 18.11.2014 р.), Територіального управління Держгірпромнагляду у Миколаївській області (№ 01-08.02/1969 від 21.11.2014 р.), УДАІ УМВС України в Миколаївській області (№ 9/2-2321 від 25.11.2014 р.), Департаменту льотної придатності Державної авіаційної служби України (№ 20.1.19-12879 від 28.11.2014 р.), Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті (№ 2336-05/1/1-14 від 02.12.2014 р.), Головного управління Держземагентства у Миколаївській області (№ 33-14-0.3-8770/2-14 від 04.12.2014 р.), а також Витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 45648935 від 19.11.2014 р., Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 29692847 від 19.11.2014 р., з яких вбачається, що будь-яке майно за банкрутом не зареєстровано;

отримав лист від Ленінського відділу державної виконавчої служби Миколаївського міського управління юстиції, який повідомив, що станом на 21.11.2014 р. згідно відомостей ЄДРВП відкритих виконавчих проваджень у відношенні ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" на виконанні не перебуває;

отримав повідомлення Миколаївської митниці Міндоходів (лист № 509/10/14-70-10-26 від 16.12.2014 р.) про те, що фактів щодо здійснення ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" експортно-імпортних операцій в зоні діяльності Миколаївської митниці в Базі даних не було;

отримав довідку Архівного відділу Миколаївської міської ради від 18.12.2014 р. № 19.02.01-22/198про те, що за актом від 18.12.2014 р. № 37 сектором інформації та використання документів ліквідованих установ прийняті на зберігання архівні документи з особового складу ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" за 2008-2014 рр. у кількості 1 справа.

склав акт знищення печатки ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ» б/н від 08.12.2014 р.;

склав ліквідаційний баланс станом на 12.01.2015 р., з якого вбачається наявність у банкрута лише пасиву та відсутність даних у розділі «Актив».

Місцевий господарський суд дійшов висновку, що ліквідатором у повному обсязі проведені ліквідаційні заходи щодо пошуку та виявленню можливих майнових активів банкрута, та, враховуючи відсутність майна або дебіторської заборгованості, затвердив звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ".

Судова колегія вважає такий висновок суду передчасним з огляду на таке.

Відповідно до ч.2 ст.11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» фінансова звітність підприємства (крім бюджетних установ, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності та суб'єктів малого підприємництва, визнаних такими відповідно до чинного законодавства) включає: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів.

Згідно ч.1 ст.14 цього Закону підприємства зобов'язані подавати квартальну та річну фінансову звітність органам, до сфери управління яких вони належать, трудовим колективам на їх вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів, якщо інше не передбачено цим Законом.

Як вбачається з проміжного ліквідаційного балансу станом на 01.10.2014р., який доданий до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ", у розділі «Актив» відсутні будь-які дані щодо оборотних або необоротних активів, належних товариству (т.1 а.с.28).

Водночас, зі змісту наданого ліквідатором фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва (баланс на 30.09.2014р.), який 07.10.2014р. в електронному вигляді відправлений до Центру обробки електронних звітів Держастату України і перевірений на відповідність визначеному Держстатом України формату та правильність електронних цифрових підписів, вбачається, що станом на початок звітного періоду ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" мало необоротні активи основні засоби залишкової вартістю 411,3тис.грн. (код рядка 1010) та оборотні активи - запаси вартістю 606,6тис.грн. (код рядка 1100), дебіторську заборгованість за продукцію, товари, роботи,послуги у розмірі 1255,2 тис.грн. (код рядка 1125), дебіторську заборгованість за розрахунками з бюджетом у розмірі 0,4тис.грн. (код рядка 1135), іншу поточну кредиторську заборгованість у сумі 1250,7тис. грн.. (код рядка 1155), гроші та їх еквіваленти у розмірі 17,9тис.грн. (код рядка 1165), інші оборотні активи вартістю 358,4тис.грн. (код рядка1190). Тобто, всього по розділу активи баланс становив 3 900,5 тис. грн. (3 900 500грн.). Таку ж саму суму складає і пасив товариства (код рядку 1900).

Однак, незважаючи на те, що різниця в датах складання вказаного проміжного ліквідаційного балансу та фінансового звіту становить фактично один день, документи містять різні відомості щодо активів ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ", станом на початок звітного періоду дані фінансового звіту не знайшли свого відображення ні в заяві про порушення провадження у справі, ні в проміжному звіті ліквідатора від 09.12.2014р., ні в звіті та ліквідаційному балансі, які затверджені судом першої інстанції, тобто не були предметом судового дослідження. Крім того, в матеріалах справи відсутні докази, що ліквідатором з'ясовувались причини таких розбіжностей.

Доказів того, що ліквідатором вживались будь-які дії щодо пошуку первинної документації та інших даних, на підставі яких можливо встановити склад цих активів, виявити боржників за дебіторською заборгованістю та правові підстави такої заборгованості, а також факти можливого відчуження майна товариства (у тому числі шляхом укладення договорів), в порушення вимог ст..41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», матеріали справи не містять.

Посилання ліквідатора в судовому засіданні апеляційної інстанції на те, що вказані документи не передавались йому керівництвом боржника, судовою колегією не приймаються до уваги, оскільки ліквідатор, виконуючи обов'язки керівника боржника та маючи дані щодо існування значної суми майнових активів банкрута на початок звітного періоду до прийняття рішення щодо ліквідації підприємства та до звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ", мав усі можливості для відновлення у встановленому порядку первинної документації боржника за увесь період його діяльності, у тому числі шляхом звернення до контролюючих органів (зокрема, податкових), які в силу своїх повноважень мають первинну документацію боржника.

При цьому слід відзначити, що вищезазначений фінансовий звіт, в числі інших документів, переданий ліквідатору згідно акту прийому-передачі від 25.11.2014р. учасником товариства ОСОБА_5 (т.1 а.с.122). Проте, до матеріалів справи в процесі розгляду справи в суді першої інстанції ліквідатором не надавався.

За таких обставин, висновок місцевого господарського суду про відсутність у ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" майнових активів або дебіторської заборгованості є таким, що зроблений без дослідження всіх обставин, що мають значення для справи. Отже, висновок суду щодо повноти здійснення ліквідатором всіх ліквідаційних заходів, передбачених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» судова колегія вважає передчасним.

Щодо інших доводів апеляційної скарги ПАТ «Укрсоцбанк», судова колегія відзначає наступне.

Посилання банку на неврахування судом вимог п.5 ст.41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», якою передбачено, що під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства, а у разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов'язкові для боржника вказівки чи мають можливість іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов'язаннями, судова колегія вважає необґрунтованими, оскільки статутний фонд формується для початку діяльності товариства и може витрачатися на розсуд його власників.

Матеріали справи, а саме інвентаризаційний опис товарно-матеріальних цінностей №2/1 від 27.11.2014р. свідчать, що майно, яке входило до статутного фонду банкрута, не виявлено. При цьому, докази протилежного в матеріалах справи відсутні.

Посилання банку на резервний статутний фонд ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ", за рахунок якого можливе часткове погашення вимог кредиторів, розцінюються судовою колегією як припущення, оскільки матеріали справи не містять доказів того, що такий фонд формувався.

Крім того, за відсутності встановленого факту доведення ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" до банкрутства третіми особами або безпосередньо засновниками (учасниками, керівництвом товариства), покладення на них матеріальної субсидіарної відповідальності для погашення кредиторських вимог є безпідставним.

Твердження банку щодо нездійснення ліквідатором запитів до податкових органів щодо всіх рахунків боржника за весь період діяльності ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" не ґрунтуються на вимогах закону та не відповідають фактичним обставинам, оскільки Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» не містить таких застережень, обов'язком ліквідатора є закриття відкритих рахунків банкрута в процесі ліквідаційної процедури. З матеріалів справи вбачається, що ліквідатор звертався до ДПІ у Ленінському районі м.Миколаєва із запитами (вих..№19-08/10 від 19.08.2014р., вих..№01-10/1 від 01.10.2014р.) про надання інформації щодо відкритих або закритих розрахункових рахунків товариства, і отримав відповідь (№9445/10/14-02-18-02-234 від 14.11.2014р.) щодо наявності відкритого рахунку у ПАТ «Укрсоцбанк», який закритий 18.12.2014р.. Крім того, ліквідатором отримані довідки від ПАТ КБ «Надра» (№10011 від 06.10.2014р.) та Відділення «Миколаївська регіональна дирекція АТ «Златобанк» (№334 від 08.10.2014р) про закриття відповідних рахунків ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ".

Оцінюючи доводи банку про те, що розшук належних банкруту земельних ділянок формальний, судова колегія відзначає, що у запиті до Головного управління Держземагентства у Миколаївській області №12-11/3 від 12.11.2014р. щодо зареєстрованих за ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" земельних ділянок ліквідатор вказав необхідні реквізити, які ідентифікують банкрута - адресу (54028, м.Миколаїв, вул..12 Повздовжня, 53) та код ЄДРПОУ (34852229). Відтак, зазначення у відповіді управління (№33-14-0.3-8770/2-14 від 04.12.2014р.), що за товариством не обліковуються ділянки «у районах та м.Южноукраїнськ» не свідчить про формальність дій ліквідатора та не дає підстави вважати, що за ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" зареєстровані земельні ділянки в інших районах або м.Миколаєві.

Що стосується доводів апеляційної скарги про необгрунтованість врахування судом відповіді Південно-Українського територіального Управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, слід зазначити, що вказана відповідь від №03/27/2736 від 18.11.2014р. свідчить про відсутність інформації щодо володіння ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" цінними паперами. При цьому, із ч.2 ст.7 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" вбачається, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку діє відповідно до покладених на неї завдань. У відповідності до Положення про Південно - Українське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, одним із основних завдань є забезпечення в Кіровоградській, Миколаївській, Одеській та Херсонській областях державного регулювання та контролю за емісією і обігом цінних паперів та похідних (деривативів), додержання вимог законодавства в цій сфері. В межах своїх повноважень Територіальне управління здійснює реєстрацію випуску цінних паперів та проспектів емісії цінних паперів (інформації про їх випуск), перевіряє під час реєстрації відповідність поданих для реєстрації документів вимогам законодавства України, зупиняє та відновлює обіг цінних паперів та скасовує випуск цінних паперів у межах повноважень, наданих Комісією.

Відтак, відповідне звернення ліквідатора саме до Південно-Українського територіального Управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є правомірним та відповідає приписам законодавства.

Разом з тим, ліквідатор не позбавлений можливості для отримання більш повної та додаткової інформації звернутися і до ПАТ «Національний депозитарій України», який, відповідно до 6 Закону України "Про депозитарну систему України", здійснює, зокрема, облік прав власності на цінні папери конкретного власника.

Щодо посилань ПАТ «Укрсоцбанк» на незаконність призначення ліквідатором ТОВ "ПАН МОНТАЖСПЕЦСТРОЙ" Дубровного М.О. , судова колегія відзначає, що ч.2 ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» надає господарському суду право покласти обов'язки ліквідатора банкрута на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.

Доводи банку про непроведення органом доходів та зборів перевірки банкрута не можуть бути прийняті до уваги, оскільки повноваження податкової інспекції щодо проведення позапланової документальної перевірки платника податків, який заходиться в процедурі ліквідації, визначені положеннями ст..ст.78,79 ПК України, Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1588, якими вона керується у своїй діяльності.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що ухвала господарського суду Миколаївської області від 10.02.2015р. винесена з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та порушенням норм матеріального права, в зв'язку з чим підлягає скасуванню, з передачею справи для розгляду до місцевого господарського суду на стадію ліквідаційної процедури.

Керуючись ст.ст. 85, 99, 101-106 ГПК України колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк» задовольнити.

Ухвалу господарського суду Миколаївської області від 10.02.2015р. зі справи № 915/1643/14 скасувати.

Справу повернути до господарського суду першої інстанції для подальшого розгляду.

Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови складено 20.03.2015р.

Головуючий суддя В.Т.Пироговський

Суддя Л.В.Лавриненко

Суддя І.Г.Філінюк