ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2015 року Житомир справа № 806/5228/14
категорія 8.2.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Токаревої М.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області до Овруцького житлово-будівельного кооперативу №1 про накладення арешту на кошти
встановив:
Овруцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить накласти арешт на кошти, що знаходяться на розрахункових рахунках у банках обслуговуючих Овруцький житлово-будівельний кооператив №1. В обґрунтовування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується податковий борг перед бюджетом у сумі 79597,07 грн., що виник в результаті несплати самостійно визначених та донархованих контролюючим органом грошових зобов’язань, який на теперішній час відповідачем не сплачений та є узгодженим. У зв'язку з наведеним, позивач просить суд позов задовольнити та накласти арешт на кошти що знаходяться на розрахункових рахунках у банках обслуговуючих відповідача.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином. На адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без представника позивача .
Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи, відповідно до статей 35-36 Кодексу адміністративного судочинства України, вважається повідомленим належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, письмових заперечень проти позову не надав.
Суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні, відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на наступне.
Овруцький житлово-будівельний кооператив №1 знаходиться на обліку в Овруцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області.
Встановлено, що Овруцький житлово-будівельний кооператив №1 має податковий борг перед бюджетом з податку на прибуток, орендної плати за землю, комунального податку у сумі 79597,07 грн., що виник в результаті донарахованих контролюючим органом грошових зобов’язань на підставі податкового повідомлення-рішення від 23.05.2013 року №0000531500 та судових рішень про стягнення податкового боргу.
Наведені обставини свідчать про невиконання відповідачем свого податкового обов'язку щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України (підпункт 16.1.4 пункт16.1 статті 16, стаття 36 Податкового кодексу України).
Суд зазначає, що відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Овруцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області була сформована та направлена на податкову адресу відповідача перша податкова вимога № 1/83 від 06.08.2008 року на суму 940,24 грн. та друга податкова вимога №2/102 від 10.09.2008 року на суму 1886,53 грн.
Відповідно до положень пунктів 41.1, 41.2 статті 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи. Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно із пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Підпунктом 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органам передбачено право контролюючих органів звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
Як слідує з наведеної норми, право звертатися до суду з позовом про накладення арешту на кошти, виникає у контролюючого органу в разі одночасної наявності двох умов: наявність у платника податків податкового боргу та відсутність майна для його погашення.
Як свідчать матеріали справи, за Овруцьким житлово-будівельним кооперативом №1 обліковується податковий борг та відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу, що підтверджується наявними у матеріалах справи:
- копією інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 24746320 від 25.07.2014 про відсутність записів про зареєстроване право власності;
- довідкою центру надання послуг, пов’язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування Овруцького та Народицького районів підпорядкованого УДАІ МВС України про відсутність зареєстрованих транспортних засобів за відповідачем.
З огляду на викладене, суд вважає, що позивачем було вжито заходи, спрямовані на розшук майна відповідача для опису в податкову заставу, проте такого майна не знайдено, у відповідача є лише відкриті на його ім'я розрахункові рахунки у банківських установах, у зв'язку з чим у Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області є усі законні підстави для звернення до суду з позовом щодо накладення арешту на кошти у розмірі 79597,07 грн., що знаходяться на розрахункових рахунках у банках обслуговуючих Овруцький житлово-будівельний кооператив №1.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 71, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Накласти арешт на кошти Овруцького житлово-будівельного кооперативу №1, що знаходяться на розрахункових рахунках у банках, а саме: р/р 26004030043417, українська гривня, Ф Житомирське обласне АТ Ощад м. Житомир, МФО 311647; р/р 26047031043142, українська гривня, Ф Житомирське обласне АТ Ощад м. Житомир, МФО 311647; р/р 260480130043142, українська гривня, Ф Житомирське обласне АТ Ощад м. Житомир, МФО 311647 в межах суми податкового боргу у розмірі 79597,07 грн.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.С. Токарева