Постанова № 43168706, 17.03.2015, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.03.2015
Номер справи
760/3370/15-а
Номер документу
43168706
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження №2-а-180/15

в справі №760/3370/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2015 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді - Шереметьєвої Л. А.

при секретарі - Боровик О. О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському р-ні м. Києва про зобов'язання вчинити дії, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача і просить зобов'язати його провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги, грошової винагороди, різниці в окладах за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16 грудня 2012 року у редакції, що діяла станом на 19 січня 2011 року, в установленому при виході на пенсію в розмірі 90 % від сум заробітної плати.

Посилається на те, що з 19 січня 2011 року перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує державну пенсію за віком.

Обчислення розміру призначеної пенсії було здійснено на підставі поданих відповідачу довідки № 28 від 14 січня 2011 року «Про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», та довідок № 29 та № 30 від 14 січня 2014 року «Про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», виданих Міністерством природного середовища України.

Проте, під час призначення зазначеної пенсії за віком, в розрахунок не було враховано суми виплат, зазначених в графах «матеріальна допомога», «грошова винагорода», «різниця в окладах за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника» у розмірі - 31420 грн. 98 коп.

15 січня 2015 року, дізнавшись про неправильність розрахунку пенсії, звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, однак листом №1765/09/Г-99 від 10 лютого 2015 року в перерахунку пенсії їй було відмовлено.

Вважає таку відмову неправомірною та просить задовольнити позов.

Ухвалою судді від 18 лютого 2015 року в справі було відкрито скорочене провадження.

В запереченнях, які надійшли на адресу суду 13 березня 2015 року, представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на наступне.

Вважає, що ЗУ «Про оплату праці», в якому визначається структура заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати та носить разовий характер, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Також вважає, що оскільки позивачка звернулася за перерахунком пенсії 10 лютого 2015 року, її пенсія має бути перерахована у відповідності до норм законодавства, які діють на момент її звернення до суду, тобто в розмірі 60% заробітної плати.

Вважає вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії з включенням усіх виплат з 13 серпня 2014 року з відсотковим рахунком 90 % безпідставними та необґрунтованими, так як станом на цю дату в законодавстві були внесені зміни, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 % суми заробітної плати.

Враховуючи викладене вище, в задоволенні позову просить відмовити.

Дослідивши матеріали адміністративного позову, суд вважає його таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 19 січня 2011 року позивачка перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує державну пенсію за віком.

Листом відповідача №1765/09/Г-99 від 10 лютого 2015 року в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, грошової винагороди, різниці в окладах за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника їй було відмовлено.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожен рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Пунктом четвертим Постанови Кабінету Міністрів України передбачено, що сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Згідно пп. 3 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» керівникам надається право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при надані щорічної відпустки, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, грошова винагорода, різниця в окладах за виконання обов'язків тимчасового працівника входили до системи оплати праці державного службовця, що також підтверджується довідками про складові заробітної плати № 29 від 14 січня 2011 року та № 30 від 14 січня 2011 року.

/а. с. 13-14/

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З довідок про складові заробітної плати № 28, 29, та 30 від 14 січня 2015 року також вбачається, що на всі виплати, включені в неї, в тому числі матеріальну допомогу, грошову винагороду та різницю в окладах за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В своїх запереченнях відповідач посилається також на те, що оскільки позивачка звернулася за перерахунком пенсії 10 лютого 2015 року, пенсія підлягає перерахунку з 01 лютого 2015 року, а отже, враховуючи зміни в законодавстві, має обчислюватись в розмірі 60 % заробітної плати.

Проте, з позовної заяви вбачається, що вимоги позивача стосуються розміру грошового забезпечення, який обчислюється при призначенні пенсії, а не перерахунку розміру вже призначеної пенсії.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд не приймає до уваги заперечення відповідача та вважає позов в частині перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги, грошової винагороди та різниці в окладах за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника таким, що підлягає задоволенню.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України № 21-430а11 від 20 лютого 2012 року, яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх судів України.

Враховуючи викладене вище, керуючись ст. ст. 2, 5-11, 19, 69-72, 94, 158-163 КАС України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суддя

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському р-ні м. Києва про зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, починаючи з 14 січня 2011 року, з урахуванням до складових заробітної плати, які враховуються при призначення пенсії, матеріальної допомоги, грошової винагороди та різниці в окладах за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника.

Стягнути з Державного бюджету України га користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані з розглядом справи, а саме: судовий збір у розмірі 73 грн. 08 коп..

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення або отримання до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд.

Суддя: