Постанова № 43164362, 12.03.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.03.2015
Номер справи
826/20899/14
Номер документу
43164362
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 березня 2015 року 15:40 № 826/20899/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., при секретарі судового засідання Шевченко М.В. вирішив адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства «Агросвіт-Поділля»

до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

Приватне акціонерне товариство «Агросвіт-Поділля» (далі - ПрАТ «Агросвіт-Поділля») звернулось до суду з позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про:

- визнання протиправними дій уповноваженої особи Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Жупенка В.М. щодо винесення постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 1759-ЦД-1-Е від 10.12.2014 року

- визнання протиправною та скасування постанови Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1759-ЦД-1-Е від 10.12.2014 року про накладення штрафної санкції у розмірі 17 000,00 грн..

Позовні вимоги мотивовано необґрунтованістю оскаржуваної постанови з огляду на те, що розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів було виконано, а штрафні санкції були накладені поза межами строків притягнення юридичних осіб до відповідальності встановлених Господарським кодексом України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав його необґрунтованості, посилаючи на правомірність винесеного рішення, з огляду на порушення позивачем граничних термінів встановлених для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Постановою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.12.2014 року № 1759-ЦД-1-Е за невиконання розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 28.11.2013 року № 2973-ЦД-1-Е на ПрАТ «Агросвіт-Поділля» накладено штрафну санкцію у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн.

Вказана постанова прийнята за результатами розгляду акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 27.11.2014 року №1718-ЦД-1-Е, яким встановлено порушення ПрАТ «Агросвіт-Поділля» вимог п. 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження від 28.11.2013 року № 2973-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, термін виконання якого встановлено до 04.03.2014.

Не погоджуючись з постановою від 10.12.2014 року № 1759-ЦД-1-Е, звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва за захистом своїх прав.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Положеннями статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно п. 10 та п. 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для винесення оскаржуваного рішення було несвоєчасне виконання позивачем розпорядження від 28.11.2013 року № 2973-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Вказаним розпорядженням ПрАТ «Агросвіт-Поділля» було зобов'язано до 04.03.2014 року усунути порушення п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: привести статути та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» та до 04.03.2014 року повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.

Так, відповідно до пункту 5 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:

1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або відкритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або відкритого акціонерного товариства на відкрите акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;

2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.

Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, ПрАТ «Агросвіт-Поділля» повідомило відповідача листом від 06.03.2014 року про виконання розпорядження від 28.11.2013 року № 2973-ЦД-1-Е шляхом подання відповідного письмового повідомлення через поштову скриньку, яка призначена для отримання поштової кореспонденції Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Таким чином, вказане повідомлення було надіслане з порушенням строків встановлених розпорядженням від 28.11.2013 року № 2973-ЦД-1-Е, що тягне за собою відповідальність юридичної особи.

Твердження позивача про те, що невчасне повідомлення відповідача про виконання розпорядження не завдало шкоди державі чи її державним органам, судом до уваги не приймаються, оскільки Закон України «Про акціонерні товариства» набрав чинності ще у квітні 2009 року, а тому у позивача було достатньо часу для приведення своєї діяльності та внутрішніх документів з вимогами цього закону без застосування заходів примусу зі сторони державних органів.

За таких обставин, суд вказує на обґрунтованість висновку Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо недотримання позивачем вимог Закону України «Про акціонерні товариства» та невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 28.11.2013 року № 2973-ЦД-1-Е та, відповідно, правомірність постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 10.12.2014 року № 1759-ЦД-1-Е.

Щодо порушення відповідачем строків застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання, встановлених ст. 250 Господарського кодексу України, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.4 ст.166 Господарського кодексу України форми державного регулювання ринку цінних паперів, порядок здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів суб'єктами господарювання та відповідальність цих суб'єктів за порушення правил зазначеної діяльності визначаються цим Кодексом та прийнятими відповідно до нього іншими законодавчими актами.

Статтею 239 Господарського кодексу України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції.

Порядок застосування санкцій до юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів регулюються ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», якою зокрема встановлено, що юридична особа може бути притягнута до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не пізніше трьох років з дня його вчинення незалежно від санкції.

Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» являється спеціальним у сфері регулювання ринку цінних паперів, а тому при обрахуванню строків притягнення суб'єкта господарювання до відповідальності за порушення законодавства про цінні папери є пріоритетним по відношенню до норм Господарського кодексу України.

Враховуючи, що строк притягнення ПрАТ «Агросвіт-Поділля» до відповідальності за порушення законодавства про цінні папери обчислюється з дня закінчення терміну виконання розпорядження від 28.11.2013 року № 2973-ЦД-1-Е, а саме з 04.03.2014 року, відповідач правомірно в межах строку виніс постанову про накладення штрафних санкцій.

Разом з тим, суд вважає зауважує, що у рішенні Вищого адміністративного суду України від 30.10.2014 року по справі №2а-6761/11/2670, на яке посилається позивач, спірні правовідносини виникли ще до прийняття змін та доповнень до ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а тому не можуть бути застосовані по аналогії до справи, що розглядається.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи, що відповідач довів правомірність прийнятого ним рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ПрАТ «Агросвіт-Поділля» є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Агросвіт-Поділля» відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій