ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
12 березня 2015 рокусправа № 404/7460/14-а(2-а/404/550/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Нагорної Л.М.
суддів: Мельника В.В. Юхименка О.В.
за участю секретаря судового засідання: Лащенка Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційні скарги ОСОБА_1, Управління Міністерства внутрішніх справ в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 19 грудня 2014 року у справі № 404/7460/14-а( 2-а/404/550/14) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Управління Міністерства внутрішніх справ в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
01 вересня 2014 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Відповідач-1, Головне УПФУ), Управління Міністерства внутрішніх справ в Кіровоградській області (далі - Відповідач-2, УМВС), в якому просив визнати неправомірними дії УМВС в Кіровоградській області щодо несвоєчасного направлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2008 року з включенням до неї надбавки за оперативно-розшукову діяльність; зобов'язати Головне УПФУ в Кіровоградській області внести зміни до грошового забезпечення Позивача відповідно до наданої довідки від 08.04.2014 року № 483 станом на 01.01.2008 року з урахуванням надбавки за ОРД у розмірі 15 % посадового окладу та провести перерахунок призначеної пенсії, а також її виплату відповідно до вимог ст.ст. 63, 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».
Адміністративний позов обґрунтовував тим, що Відповідачем-2 при видачі довідки про грошове забезпечення протиправно не було включено надбавку за оперативно-розшукову діяльність відповідно до приписів постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», адже єдиною умовою для врахування такої надбавки є факт проходження служби у підрозділах середнього, старшого та начальницького складів органів внутрішніх справ, у зв'язку з чим вважає, що має повне право на врахування такої надбавки до грошового забезпечення для перерахунку пенсії за 2008 рік. При цьому зазначає, з органів МВС він звільнений у 1999 році. (а.с.3-8)
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 19 грудня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ в Кіровоградській області щодо несвоєчасного направлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2008 року з включенням до неї надбавки на оперативно-розшукову діяльність.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до вимог ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-12 від 09.04.1992 р. та постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р. на підставі довідки від 08.04.2014 р. № 483, тобто, з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність, та здійснити її виплату з 01.05.2013 року, з урахуванням сум, отриманих за цей час.
У рішенні зазначено, що з огляду на видання УМВС в Кіровоградській області довідки з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність лише 08.04.2014 року, суд прийшов до висновку про несвоєчасність направлення суб'єктом владних повноважень такої довідки та наявність достатніх підстав для задоволення адміністративного позову щодо визнання протиправними дій УМВС та зобов'язання пенсійного органу здійснити Позивачу перерахунок пенсії з урахуванням цієї надбавки. В той же час, відповідні виплати можуть здійснюватися у відповідності до приписів ст.. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» лише в межах року, у зв'язку з чим здійснення відповідних виплат має бути здійснене з 01.05.2013 року з огляду на звернення Позивача з довідкою про новий розмір грошового забезпечення лише у квітні 2014 року. (а.с.130-134)
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу на нього, в якій просив змінити постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 19 грудня 2014 року та зобов'язати здійснити відповідні виплати з 01 січня 2008 року.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначав, що про зміну розміру пенсії Позивачу стало відомо лише у квітні 2014 року, в той час як саме УМВС у Кіровоградській області не здійснило вчасного направлення до пенсійного органу довідки про зміну розміру грошового забезпечення у зв'язку із здійсненням оперативно-розшукової діяльності. З огляду на те, що відповідний перерахунок не був здійснений саме з вини Відповідача-2, вважає, що різниця в пенсії за минулий час має бути виплачена йому саме з 01.01.2008 року. (а.с.140-146)
Управління Міністерства внутрішніх справ в Кіровоградській області також не погодилось з рішенням суду першої інстанції та подало на нього апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 19 грудня 2014 року в частині визнання дій УМВС в Кіровоградській області протиправними щодо несвоєчасного направлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2008 року з включенням до неї надбавки за оперативно-розшукову діяльність.
Апеляційну скаргу обґрунтовували тим, що на день звільнення ОСОБА_1 надбавку за ОРД встановлено не було. В той же час, після її введення з 01.01.2008 року потребувався час для визначення списку посад, за якими вона виплачується. Просили розглядати справу без їх участі. (а.с.162-164)
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області також подало апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 19 грудня 2014 року та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог до ГУПФУ в Кіровоградській області.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилались на те, що Позивачем було пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України, адже пенсійні виплати ним отримувались щомісячно, тому йому було відомо і про розмір пенсії, і про складові, які входили до розрахунку грошового забезпечення. Вважають, що оскільки посада, з якої звільнився Позивач, була відсутня у списках посад, по яких співробітникам УМВС у Кіровоградській області фактично проведена виплата надбавки у січні 2008 року, то підстави для врахування такої надбавки при перерахунку пенсії відсутні. Зазначали, що подібної правової позиції дотримується і Вищий адміністративний суд України. (а.с.154-155)
Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надало заперечення на апеляційну скаргу ОСОБА_1, в яких зазначали, що не погоджують з доводами апеляційної скарги з підстав, аналогічних, викладеними у поданій пенсійним органом апеляційній скарзі. (а.с.182-183)
Сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явились, про причини неявки не повідомили, а тому, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги ОСОБА_1, УМВС у Кіровоградській області та Головного УПФУ у Кіровоградській області задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що наказом №312 о/с від 05 листопада 1999 року «По особовому складу», полковника міліції ОСОБА_1 було звільнено за п. 64»Б» (через хворобу) з районного відділу УМВС України в області, з 10 листопада 1999 року. Вислуга років в ОВС складає: 24 роки 01 місяців 06 днів. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні складає: 26 років 01 місяців 16 днів (а.с.10).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні з 01.01.2007 року
(пенсія призначена з 10.11.1999 року) і одержує пенсію за вислугу років по лінії Міністерства внутрішніх справ України відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". (а.с.14)
Відповідно до довідки від 08.04.2014 р. № 483, виданої Позивачу Департаментом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України у Кіровоградській області, грошове забезпечення станом на 01 січня 2008 року складає 4542,61 грн., в тому числі, надбавка за ОРД у розмірі 15 % (187,50 грн.), а грошове забезпечення станом на 01.04.2014 року становить 6684,08 грн., в тому числі надбавка за ОРД - 50% (562,50 грн.) (а.с.13)
На звернення ОСОБА_1 про перерахунок йому пенсії з урахуванням вказаної довідки Головним управлінням Пенсійного України в Кіровоградській області листом від 08.04.2014 року № 195/03-19 повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 01.07.2012 року перерахунок пенсії проведено. Постановою передбачено межа поетапного підвищення військових пенсій: з 01.07.2012 року на 11%, з 01.09.року це підвищення збільшилося до 23 %, з 01.01.2013 року до 35 %. Водночас проінформовано, що колишнім співробітникам МВС України в Кіровоградської області, які на день звільнення зі служби обіймали посади, за якими станом 01.04.2012 року надбавка ОРД була фактично встановлена, ця надбавка з 1 липня 2012 року вже врахована до грошового забезпечення для визначення розміру підвищення пенсії з 1 липня та з 1 вересня 2012 року і з 1 січня 2013 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в
тому числі і ОСОБА_1 (а.с.11).
Незгода Позивача з несвоєчасним направленням УМВС в Кіровоградській області довідки про грошове забезпечення за станом на 01 січня 2008 року з включенням до неї надбавки за оперативно-розшукову діяльність, та зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії Позивача з 01.01.2008 року на підставі такої довідки і було предметом судового розгляду.
Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що з огляду на видання УМВС в Кіровоградській області довідки з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність лише 03.12.2012 року та нової від 08.04.2014 року, суд прийшов до висновку про несвоєчасність направлення суб'єктом владних повноважень такої довідки та наявність достатніх підстав для задоволення адміністративного позову щодо визнання протиправними дій УМВС та зобов'язання пенсійного органу здійснити Позивачу перерахунок пенсії з урахуванням цієї надбавки. В той же час, відповідні виплати можуть здійснюватися у відповідності до приписів ст.. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» лише в межах року, у зв'язку з чим здійснення відповідних виплат має бути здійснене з 01.05.2013 року з огляду на звернення Позивача з довідкою про новий розмір грошового забезпечення у квітні 2014 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 23-1 Закону України "Про міліцію", здійснення пенсійного забезпечення працівників міліції після звільнення з органів внутрішніх справ регулюється Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З метою сприяння упорядкуванню та впровадженню єдиних норм і стандартів грошового забезпечення, підвищенню стимулюючої ролі посадового окладу в системі грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу, була прийнята постанова КМУ № 1294 від 07.11.2007 року, якою з 01.01.2008 року встановлені нові розміри посадових окладів та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати доплати, надбавки, премії і визначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового в начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується, зокрема Міністерством внутрішніх справ України.
Пунктом 1 вказаної Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 9 Постанови передбачено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.
Як вбачається з матеріалів справи, Відповідачем-2 лише 08.04.2014 року видано нову довідку про грошове забезпечення Позивача з включенням до неї надбавки за ОРД у розмірі 15% посадового окладу станом на 01 січня 2008 року, та надбавки за ОРД у розмірі 45% посадового окладу станом на 01 квітня 2014 року, що слугує підтвердженням протиправності дій УМВС у Кіровоградській області щодо несвоєчасного направлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2008 року , а тому підстави для скасування постанови суду в цій частині відсутні.
Як і відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги УМВС в Кіровоградській області, адже, видавши вказану довідку лише через п'ять років, Відповідач фактично визнав безпідставне не включення ними станом на 01 січня 2008 року у довідку про грошове забезпечення Позивача надбавки за ОРД у розмірі 15 % посадового окладу, що суперечить п.5 постанови №45 та вказівці Міністерства Внутрішніх справ України від 06.03.2008 року № 15/5-809/кв.
Щодо вимог про зобов'язання Головного УПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок і виплату пенсії Позивачу відповідно до вимог ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-12 від 09.04.1992 р. на підставі постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р. з 01.01.2008 року, колегія суддів вважає за необхідне зазначити.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Порядок перерахунку пенсій з 01 січня 2008 року регулюється Порядком № 45 від 13.02.2008 року, згідно з п. 1 якого перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України № 2262 проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Закону.
Також слід зазначити, що відповідно до порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.
З огляду на дату подання довідки про новий розмір грошового забезпечення Позивача - 08 квітня 2014 року, та враховуючи приписи частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців, колегія суддів приходить до висновку, що хоча Позивач і набув право на перерахунок пенсії з 01.01.2008 року, однак виплата недоотриманої суми може йому бути виплачена лише з травня 2013 року, з урахуванням сум, ним отриманих за вказаний період..
У межах доводів апеляційних скарги підстави для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п. 1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
ухвалив :
Апеляційні скарги ОСОБА_1, Управління Міністерства внутрішніх справ в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 19 грудня 2014 року у справі № 404/7460/14-а( 2-а/404/550/14) - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: Л.М. Нагорна
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: О.В. Юхименко