Постанова № 43162972, 15.12.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.12.2014
Номер справи
808/8063/14
Номер документу
43162972
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2014 року Справа № 808/8063/14 ДО/808/1019/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Сіпаки А.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахта ім.. Д.С. Коротченка» до Красноармійської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

17 листопада 2014 року Державне підприємство «Шахта ім.. Д.С. Коротченка» звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Красноармійської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, в якому просило визнати таким, що не списання по ДП «Шахта ім.. Д.С. Коротченка» у сумі 24545945,12 грн., як бездіяльність органів державної податкової служби та їх посадових осіб та зобов'язати відповідача списати заборгованість по подаьках і зборах та інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України і внесків до державних цільових фондів, а також з нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкцій на цю заборгованість по ДП «Шахта ім.. Д.С. Коротченка» у сумі 24545945,12 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 09.08.2012 року № 600 « Про утворення ліквідаційної комісії та здійснення заходів і ліквідації ДП «Шахта ім. Д.С.Коротченка», утворена ліквідаційна комісія для здійснення ліквідації ДП «Шахта ім. Д.С.Коротченка». Щодо виконання п.3.4 Наказу для вжиття заходів списання заборгованості підприємства з податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України, інших обов'язкових платежів до Державного бюджету України і внесків до державних цільових фондів, а також з врахуванням відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкцій на цю заборгованість, позивач звернувся із заявою від 29.10.2014р. № 1-329 до Красноармійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області про списання заборгованості, яка станом на 31.10.2014 року становить 24545945,12 грн. У відповіді від 03.11.2014 року Красноармійська ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області повідомила, що на даний момент підстав для списання заборгованості по ДП «Шахта ім. Д.С.Коротченка» немає.

Вважають, що не списання заборгованості по ДП «Шахта ім. Д.С. Коротченка» розцінювати як бездіяльність органів Красноармійської ОДПІ Міндоходів у Донецькій області, оскільки згідно Закону України від 17 січня 1997року № 10/97 ВР «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств, які належать до сфери управління та реалізують державну політику у вугільно - промисловому комплексі, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України і місцевими бюджетними та державними цільовими фондами», заборгованість списується станом на дату прийняття КМУ рішення про ліквідацію. Просять позов задовольнити.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Проти позовних вимог заперечує із підстав, викладених у поданих письмових запереченнях.

Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Керуючись приписами статей 41, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вивчивши наявні матеріали та фактичні обставини справи, перевіривши їх наявними у справі доказами, суд з'ясував наступне.

В судовому засіданні встановлено, що 09.02.2012 Міністерством енергетики та вугільної промисловості України було видано наказ № 600 «Про утворення ліквідаційної комісії та здійснення заходів з ліквідації ДП «Шахта ім.. Д.С. Коротченка».

16.05.2014 Голові ліквідаційної комісії ДП «Шахта ім.. Д.С. Коротченка» було надіслано листа за № 2203/10/25 «Щодо приєднання кредиторських вимог», яким було повідомлено позивача, що станом на 15.05.2014 за ДП «Шахта ім.. Д.С. Коротченка», згідно карток особових рахунків, які ведуться в Селидівському відділенні Красноармійської ОДПІ, рахується заборгованість до бюджету у сумі 24515237,37 грн.

У відповідь на даний лист ДП «Шахта ім.. Д.С. Коротченка» повідомила 17.06.2014 Селидівське відділення Красноармійської ОДПІ, що заборгованість у сумі 24515237,37 грн., у тому числі розстрочені (відстрочені) суми, термін яких ще не настав - 17524536,37 грн. буде включена у ліквідаційний баланс у зв'язку з розпочатою ліквідаційною процедурою.

Відповідно до спеціальних норм права - ст. 1 Закону України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами" заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються, по податках, зборах та інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України та по внесках до державних цільових фондів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування" (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами" розроблено та затверджено Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств (Постанова КМУ від 27.08.1997 № 939). Тобто ліквідація, визначеного до ліквідації вугледобувного підприємства, виконується у відповідності до вищезгаданої Постанови КМУ від 27.08.1997 № 939.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 р. № 939 затверджений Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості. Зазначеним Порядком визначено особливості збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - гірниче підприємство). Ліквідації підлягає гірниче підприємство, яке не спроможне провадити передбачену статутом діяльність і подальша діяльність якого згідно з техніко-економічним обґрунтуванням визнана недоцільною. Ліквідація гірничого підприємства передбачає здійснення заходів щодо припинення господарської діяльності, приведення його виробничих фондів до стану, який гарантує безпеку людей, майна і довкілля, соціальний захист працівників, що вивільняються, а також вирішення інших соціально-економічних питань.

Рішення про ліквідацію гірничого підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за пропозицією Мінвуглепрому, погодженою в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з відповідними облдержадміністраціями, пропозицій щодо ліквідації підприємств.

Відповідно до п. 9 даного Порядку Мінвуглепром створює ліквідаційну комісію, яка здійснює заходи щодо ліквідації гірничого підприємства, погашення кредиторської заборгованості, стягнення дебіторської заборгованості, скорочення чисельності працівників, а також готує і подає для затвердження Мінвуглепрому розподільний баланс з переліком основних виробничих фондів, які підлягають ліквідації та можуть бути використані для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства, та пропозиції щодо встановлення правонаступників майна, яке не підлягає фізичній ліквідації. Акт приймання-передачі погоджується з головою ліквідаційної комісії та керівником замовника і затверджується Мінвуглепромом. Після затвердження акта ліквідаційна комісія гірничого підприємства вживає заходів для завершення ліквідаційної процедури відповідно до законодавства з виключенням його з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Відповідно до п. 17 Постанови КМУ від 27.08.1997 № 939 Підсумки фактичного виконання робіт з фізичної ліквідації гірничого підприємства та їх відповідність передбаченим у затвердженому проекті заходам розглядаються комісією, що утворюється замовником даного проекту ліквідації. Датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження замовником проекту ліквідації актів прийняття відповідних робіт. Після фізичної ліквідації гірничого підприємства визначається в установленому порядку правонаступник щодо соціального захисту категорій осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України . Підсумки фактичного виконання робіт і заходів з ліквідації гірничого підприємства, у тому числі робіт з охорони довкілля та їх відповідність передбаченим у затвердженому проекті заходам, розглядаються комісією, що утворюється Міненерговугіллям. Датою виконання у повному обсязі робіт, передбачених проектом ліквідації, вважається дата затвердження Міненерговугіллям актів прийняття таких робіт, складених зазначеною комісією, та передачі в установленому порядку об'єктів, у тому числі відбудованих у процесі ліквідації гірничого підприємства, на підставі яких складаються та затверджуються ліквідаційні баланси і закриваються кошториси.

Як зазначалося вище, наказом Міністерства енергетики вугільної промисловості України від 09.02.2012 року № 600 вирішено ліквідувати ДП «Шахта ім.. Д.С. Коротченка» та створено ліквідаційну комісію.

Згідно п. 3.1 цього Наказу голові ліквідаційної комісії Мегельберей С.А. доручено забезпечити розміщення, відповідно до чинного законодавства, в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про ліквідацію ДП «Шахта ім.. Д.С. Коротченка», порядок і строки заяви, претензій кредиторами, а явних кредиторів повідомити персонально у письмовій формі.

Згідно із п. 3.4 цього наказу голові ліквідаційної комісії Мегельберей С.А. доручено відповідно до чинного законодавства вжити заходів для списання заборгованості підприємства з податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України, інших обов'язкових платежів до Державного бюджету України і внесків до державних цільових фондів (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також з нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкцій на цю заборгованість.

За таких обставин суд дійшов до висновку, що після виконання ліквідаційною комісією у повному обсязі робіт, передбачених проектом ліквідації, згідно Постанови КМУ від 27.08.1997 № 939, та затвердження Міненерговугіллям актів прийняття таких робіт та ліквідаційних балансів, КМ України буле прийнято рішення про ліквідацію ДП «Шахта ім.. Д.С. Коротченка» у податкового органу будуть підстави для списання заборгованості підприємства.

Крім того, за відсутністю факту виключення з ЄДРПОУ шляхом внесення до державного реєстру запису про припинення суб'єкта господарювання, позивач має цивільну правоздатність, може відповідати за своїми зобов'язаннями до моменту виключення підприємства з ЄДР та не звільнений від покладених на нього обов'язків, в тому числі і зі сплати податкових зобовязань.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 159-163, 186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.В. Сіпака