Постанова № 43162064, 02.02.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.02.2015
Номер справи
826/18923/14
Номер документу
43162064
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

02 лютого 2015 року 10:17 № 826/18923/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шулежка В.П.,

за участю секретаря судового засідання Пасічнюк С.В.,

за участю сторін:

представника позивача - Ониська М.М.,

представника відповідача - Української Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось публічне акціонерне товариство «Кредитпромбанк» (далі - позивач, ПАТ «Кредитпромбанк») до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії щодо зарахування існуючого надмірно сплаченого зобов'язання з податку на прибуток (код бюджетної класифікації 11020600) у розмірі 2 021 780,00 грн. в рахунок зобов'язань з податку на додану вартість (код бюджетної класифікації 14010100).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення вимог податкового законодавства безпідставно не зараховано надмірно сплачені податкові зобов'язання з податку на прибуток в рахунок зобов'язань з податку на додану вартість, наявність яких підтверджується документально, що призвело до порушення прав та законних інтересів позивача.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити.

В судовому засіданні судом за клопотанням представника відповідача допущено заміну неналежного відповідача на належного, а саме на Міжрегіональне головне управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що позивачем подано заяву про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань у сумі 2 021 780,00 грн. після закінчення терміну на подання такої заяви, тому позов є безпідставним та задоволенню не підлягає.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ПАТ «Кредитпромбанк» зареєстроване 20.05.1997 року за № 1070 120 0000 002930, код ЄДРПОУ - 21666051, за місцезнаходженням 01014, м. Київ, бул. Дружби Народів, буд.38.

ПАТ «Кредитпромбанк» перебуває на обліку у Міжрегіональному головному управлінні ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників з 03.06.1997 року за №16069/115/291, що підтверджується довідкою форми №4-ОПП від 18.02.2013 року.

У зв'язку з накопиченням значної суми з надмірно сплаченого податку на прибуток, позивач звернувся із заявою від 23.05.2014 року № 3215/11-3348-02 до відповідача про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань.

Відповідач листом від 02.06.2014 року повідомив, що позивачу відмовлено у задоволенні його заяви, оскільки заява подана після закінчення терміну на подання такої заяви.

Позивач, вважаючи безпідставною відмову у поверненні надміру сплачених грошових зобов'язань, що суперечать нормам чинного законодавства та порушує права останнього, звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Платники податку на прибуток підприємств, об'єкта, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначаються розділом ІІІ Податкового кодексу України.

Підпунктом 17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Тобто, положення п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України передбачають виконання грошових зобов'язань як за рахунок грошових коштів платника податку, так і за рахунок наявних у платника податків переплат з платежів по податкам.

При цьому, зарахування наявних у платника податків переплат в рахунок сплати податкових зобов'язань з таких самих податків відбувається в автоматичному режимі (без подання заяви), а зарахування переплат в рахунок інших податкових платежів відбувається на підставі подання платником податків відповідної заяви.

Порядок зарахування наявних у платника податків переплат в рахунок інших платежів встановлений у п.43.1 ст.43 Податкового кодексу України, у якому зазначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно з п.43.3 ст.43 Податкового кодексу України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (п.43.4 ст.43 Податкового кодексу України).

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України).

Отже, вказана норма права дійсно надає позивачу право спрямувати переплату з податку на прибуток підприємств на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, в тому числі, й з податку на додану вартість.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався, зокрема, із заявою від 23.05.2014 року № 3215/11-3348-02 до відповідача про перерахування коштів надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток на податок на додану вартість.

Натомість, відповідачем відмовлено у перерахуванні коштів за рахунок надмірно сплаченого податку на прибуток в погашення грошового зобов'язання, мотивуючи тим, що заява від 23.05.2014 року № 3215/11-3348-02 подана після спливу передбаченого терміну.

Як наслідок, відповідачем повідомлено, що вказана сума переплати контролюючим органом буде зарахована в рахунок майбутніх платежів з податку на прибуток банківських організацій.

В той час, щодо спливу терміну подачі заяви на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань суд зазначає наступне.

З досліджених судом доказів та пояснень уповноважених представників в судовому засіданні, судом встановлено, що позивачем неодноразово подавались заяви на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток банку на погашення грошових зобов'язань по авансовим внескам з податку на прибуток.

Так, зокрема, ПАТ «Кредитпромбанк» звернувся до відповідача з заявою від 06.03.2014 року №1595/11-2234-02 про зарахування суми надміру сплачених коштів з податку на прибуток банківських організацій (код платежу 11020600) у розмірі 637 195 грн. на погашення грошових зобов'язань по авансовим внескам з податку на прибуток за січень, лютий 2014 року. Крім того, позивач надсилав заяву від 24.03.2014 року до Міністерства доходів та зборів України.

При цьому, заяви ПАТ «Кредитпромбанк» від 06.03.2014 року та від 24.03.2014 року залишені без задоволення.

Пізніше, позивач звернувся із заявою до Міністерства доходів та зборів України та Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників з заявою від 01.04.2014 року №2350/11-2241-02 про зарахування суми надміру сплачених коштів з податку на прибуток банківських організацій (код платежу 11020600) у розмірі 318 597,0 грн. на погашення грошових зобов'язань по авансовим внескам з податку на прибуток за березень 2014 року.

Вказана заява також не була задоволена податковим органом, у зв'язку з чим позивач сплатив суму авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 955 792,0 грн., незважаючи на наявність переплати по податку на прибуток.

Окрім того, у 2012 році позивач також звертався із відповідними заявами, зокрема, позивач подав заяву від 23.02.2012 року до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків № 4182/11.8.2-5434-05 про зарахування надмірно сплаченого зобов'язання з податку на прибуток (код податку 11020600) в сумі 3 687 001 грн. на погашення зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб (код податку 11010100).

В свою чергу, податковий орган розглянув вказану заяву та надав відповідь листом № 5979/10/20-268 від 12.03.2012 року про те, що з даного питання направлено запит до ДПА у м. Києві і після отримання відповіді ПАТ «Кредитпромбанк» буде повідомлено додатково.

Не отримавши від Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків повідомлення про результати розгляду заяви від 23.02.2012 року, ПАТ «Кредитпромбанк» повторно звернулося з заявою від 18.11.2013 року № 19823/11.8-81-02, в якій крім іншого, просило зарахувати 788 000,00 грн. зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб за рахунок надмірно сплаченого зобов'язання з податку на прибуток в сумі 3 687 001,0 грн.

Контролюючий орган за результатом розгляду вищевказаної заяви листом від 09.12.2013 року № 13959/10/20-337 повідомив, що у зв'язку з великою кількістю соціально важливих соціальних програм, що потребують фінансування за рахунок дохідної частини бюджету, зумовлюють напруженість в реалізації виконання планових завдань зі збору платежів до загального фонду бюджету, тому на даний час розглядається можливість перерахування.

В подальшому, у зв'язку зі збільшенням переплати, ПАТ «Кредитпромбанк» звернувся з заявою від 22.01.2014 року № 424/11.8-1291-01 про повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань.

Вказану заяву частково задоволено та зараховано надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 788 000,00 грн. в рахунок погашення зобов'язань ПАТ «Кредитпромбанк» з податку на додану вартість.

Також, протягом 2014 року, ПАТ «Кредитпромбанк» подавались відповідні заяви (від 06.03.2014 р. №1595/11-2234-02, від 24.03.2014 р. №1910/11-2238-02, від 01.04.2014 р. №2350/11-2241-01), однак були залишені без виконання.

Отже, з урахуванням наведеного вбачається, що ПАТ «Кредитпромбанк» неодноразово на підставі вимог п 43.3. ст. 43 Податкового кодексу України зверталось із заявами про повернення надмірно сплачених податків та, як наслідок, відповідачем були залишені без виконання.

При цьому, єдиним твердженням, на який посилався представник відповідача, як на підставу відмови у задоволенні позовних вимог, є лише те, що платник податків звернувся із заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань із пропущеними строками. Однак, такі твердження не відповідають дійсності та спростовуються вище наведеними письмовими доказами у справі, отже до уваги судом не беруться.

Окрім того, слід зазначити, що у ході судового розгляду справи представник відповідача не заперечував факт наявності у позивача переплати з податку на прибуток. Зокрема, в матеріалах справи містяться акти звірок від 30.10.2012 року та від 14.05.2014 року, складених між позивачем та відповідачем.

За таких обставин, встановлено, що відповідач у межах встановленого строку не вчинив дії, передбачені п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, тому суд вважає за необхідне з метою захисту порушеного права ПАТ «Кредитпромбанк» визнати протиправними дії Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників та зобов'язання відповідача зарахувати існуючі надміру сплачені зобов'язання з податку на прибуток (код бюджетної класифікації 11020600) у розмірі 2 021 780,00 грн. в рахунок зобов'язань з податку на додану вартість (код бюджетної класифікації 14010100).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведена правомірність та обґрунтованість вчинення ним дій.

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників та зобов'язати вчинити дії щодо зарахування існуючого надмірно сплаченого зобов'язання з податку на прибуток (код бюджетної класифікації 11020600) у розмірі 2 021 780,00 грн. в рахунок зобов'язань з податку на додану вартість (код бюджетної класифікації 14010100).

Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань на користь публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» (код ЄДРПОУ 21666051) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 487,20 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений та підписаний 06.02.2015 року.

Суддя В.П. Шулежко