У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 824/3216/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Брезіна Т.М.
Суддя-доповідач: Гонтарук В. М.
17 березня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гонтарука В. М.
суддів: Білої Л.М. Матохнюка Д.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Кіцманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом Кіцманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області до Громадської організації "Кіцманська районна організація Народного руху України за єдність" про припинення юридичної особи,
В С Т А Н О В И В :
Кіцманська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області звернулась з позовом до Громадської організації "Кіцманська районна організація Народного руху України за єдність" про припинення юридичної особи.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2015 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нове рішення, яким задоволити позовні вимоги повністю.
16 березня 2015 року на адресу суду надійшла заява (вх. 4170/15) від Кіцманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області про розгляд справи без їхньої участі, за матеріалами які знаходяться в справі.
Сторони в судове засідання не з'явилися. Про дату, час і місце судового засідання повідомлені завчасно і належним чином.
Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
За таких обставин, а також враховуючи, що судом участь сторін в судовому засіданні не визнавалась обов'язковою, колегія суддів прийшла до висновку щодо можливості апеляційного розгляду справи в порядку письмового провадження у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Згідно з частиною 6 статті 12, частиною 1 статті 41 КАС України у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
Як досліджено з матеріалів справи, Громадська організація "Кіцманська районна організація Народного руху України за єдність" є неприбутковою установою, ідентифікаційний код 25075269, адреса: 59300, Чернівецька область, Кіцманський район, м. Кіцмань, вул. Незалежності, 85 та взятий на облік, як платник податків 03.08.2001 р. №29 (а.с.4-6).
Згідно довідки від 20.11.2014 р. Кіцманської ОДПІ про нездачу податкової звітності, Громадська організація "Кіцманська районна організація Народного руху України за єдність" більше року не подає до Кіцманської ОДПІ податкові декларації та розрахунки по платежах до бюджету, згідно до норм чинного законодавства, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
Суд першої інстанції в задоволенні вказаного адміністративного позову відмовив повністю.
Колегія суддів апеляційної інстанції з такою позицією суду погоджується, з огляду на наступне.
Згідно до норм п.п. 37 п. 1 ст. 20, п.67.2 ст. 67 Податкового кодексу України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців. Частиною 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно до ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Частиною 1 ст. 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 р. № 755-ІV передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Як свідчать матеріали справи, Громадська організація "Кіцманська районна організація Народного руху України за єдність" є політичною партією (а.с.5).
Згідно довідки від 20.11.2014 р. Кіцманської ОДПІ про нездачу податкової звітності протягом року Кіцманської районної організації Народного Руху України за єдність, відповідач не звітує до Кіцманської ОДПІ більше року. Остання звітність подана 25.01.2013 р. Заборгованість зі сплати податків і зборів у відповідача відсутня. Відповідач відповідно до відомостей, що мітяться в податковій інспекції є неприбутковою організацією, керівником організації зазначено Лукаша Михайла Дмитровича, згідно класифікаційних даних організація є політичною партією. (а.с.7-8).
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що позивачем не взято до уваги того факту, що відповідач зареєстрований і здійснює свою діяльність як громадська організація.
Згідно до положень частини 7 ст. 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" від 05.04.2001 року № 2365-III реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, на місцевому рівні, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
Відповідно ст. 23 Закону України "Про політичні партії в Україні" політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
Способи припинення діяльності громадського об'єднання визначено у ст.25 Закону України "Про громадські об'єднання", що здійснюється:
1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, шляхом саморозпуску або реорганізації шляхом приєднання до іншого громадського об'єднання такого самого статусу;
2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.
Так, вищевказаним спеціальним законом не передбачена така підстава звернення щодо припинення громадської організації, як відсутність подачі податкових декларацій та звітів до органів доходів і зборів.
В призмі наведених норм колегія суддів апеляційної інстанції дійшла до твердження, що визначений перелік підстав припинення громадських організацій є вичерпний.
Також, згідно ст. 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
За статтею 11 Конвенції кожен має право на свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними у демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції чи адміністративних органів держави.
Колегія суддів апеляційної інстанції наголошує, що суб'єкт владних повноважень має діяти виключно в межах та у спосіб визначений чинним законодавством, а саме відповідно до норм Конституції України та Законів України.
На підставі вищевикладеного суд апеляційної інстанції дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову по припиненню юридичної особи - Громадської організації "Кіцманська районна організація народного руху України за єдність".
В силу вимог ст. 71 КАС України, позивачем не доведено, а в суді апеляційної інстанції не підтверджено обгрунтованості вимог органу доходів і зборів щодо припинення підприємницької діяльності Громадської організації "Кіцманська районна організація народного руху України за єдність", що стали підставою для звернення до суду.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги позивача не грунтуються на вимогах законодавства та не простовують висновків суду першої інстанції.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Кіцманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2015 року - без змін.
ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі протягом трьох днів з дня закінчення розгляду справи.
Головуючий Гонтарук В. М.
Судді Біла Л.М.
Матохнюк Д.Б.