УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2015 р.Справа № 818/3070/14
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Чалого І.С.
Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2014р. по справі № 818/3070/14 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Роменського міськрайонного управління юстиці Обідейко Валентини Василівни, Державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Нілової Ангеліни Олександрівни, третя особа: Відкрите акціонерне товариство "Роменський завод АТС" про визнання дій протиправними та скасування рішення,-
ВСТАНОВИЛА:
Фізична-особа-підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту -позивач) звернувся із адміністративним позовом до Державної реєстраційної служби України (далі по тексту - відповідач 1), державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Роменського міськрайонного управління юстиції Обідейко Валентини Василівни (далі по тексту - відповідач 2), державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Нілової Ангеліни Олександрівни (далі по тексту - відповідач 3), в якому просить: визнати неправомірними дії відповідача 1 щодо відкриття у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно розділу на об'єкт нерухомого майна реєстраційний номер №450428059107 від 29.08.2014 року, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, зобов'язавши відповідача 1 скасувати розділ за вищевказаним об'єктом нерухомого майна; скасувати рішення №15699018 від 10.09.2014 року, винесене відповідачем 3, і запис №8952796 від 29.08.2014 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію права власності на нежиле приміщення загальною площею 3295,6кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1, за Відкритим акціонерним товариством «Роменський завод автоматичних телефонних станцій» (код ЄДРПОУ 14003002).
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2014р. було відмовлено у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Роменського міськрайонного управління юстиці Обідейко Валентини Василівни, Державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Нілової Ангеліни Олександрівни, третя особа: Відкрите акціонерне товариство "Роменський завод АТС" про визнання дій протиправними та скасування рішення.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2014р. та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Державна реєстраційна служба України надала заперечення на апеляційну скаргу, виклала свій погляд на обставини справи, зазначивши, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, в зв'язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2014р. без змін. Просить розглядати справу за їх відсутністю.
Реєстраційна служба Роменського міськрайонного управління юстиції надала заперечення на апеляційну скаргу, виклала свій погляд на обставини справи, зазначивши, що рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяження державний реєстратор не приймав, реєстраційна служба є неналежним відповідачем по справі, до повноважень реєстраційної служби не входять функції прийняття рішення про державну реєстрацію по даній справі. Просить розглядати справу за відсутністю свого представника.
Позивачем надане клопотання про зупинення провадження по даній справі до вирішення в касаційному порядку справи К/800/22/15 (справа № 818/1764/14), яка розглядається Вищим адміністративним судом України - до набрання законної сили судовим рішенням.
Колегія судів зазначає, що вказане клопотання не підлягає задоволенню, в зв'язку з тим, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2014 р. по справі № 818/1764/14, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду, набрала законної сили, ухвалами Вищого адміністративного суду України не було зупинено виконання вказаних рішень, а тому відсутні підстави для зупинення провадження по даній справі.
Сторони були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 10.09.2014 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Ніловою А.О. за наслідками розгляду заяви від 29.08.2014 року прийнято рішення №15699018 про державну реєстрацію права власності, форма власності: державна, на нежитлове приміщення, розташоване в АДРЕСА_1, за Відкритим акціонерним товариством «Роменський завод автоматичних телефонних станцій», податковий номер 14003002 (а.с.79).
10.09.2014 року державний реєстратор Роменського міськрайонного управління юстиції на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 10.09.2014 року №15699018 відкрив у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно розділ з присвоєнням об'єкту нерухомого майна реєстраційного номера 450428059107 та зареєстрував право власності за №6952796 (а.с.19-20,135).
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що відповідачі як суб'єкти владних повноважень довели правомірність своїх дій та рішень.
Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.
Спірні правовідносини врегульовані положеннями Конституції України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року № 1952-IV (далі по тексту - Закон № 1952-IV), Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації врегульовано нормами Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 1952-IV).
До повноважень органу державної реєстрації прав належить, зокрема: проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру прав (пункти 1, 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Згідно ч. 2 ст. 6 Закону держателем Державного реєстру прав є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав.
Відповідно до ст. 7-1 Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав, крім іншого, забезпечує створення та функціонування Державного реєстру прав; здійснює керівництво та контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації прав.
Ст.8 Закону визначені повноваження органу державної реєстрації прав, згідно з якою орган державної реєстрації прав: 1) проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; 2) забезпечує ведення Державного реєстру прав; 3) надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; 4) забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; 5) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Стаття 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» містить виключний перелік підстав, згідно з якими може бути відмовлено у державній реєстрації прав:
1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) об'єкт нерухомого майна, розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;
3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;
4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;
5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;
5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;
6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена (ч.2, ч.4 ст.24 Закону №1952-ІV).
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868.
Так, пунктами 20,22 Порядку №868 визначено, що за результатами розгляду заяви за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
Відповідно до пункту 28 Порядку №868 державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Зокрема, пунктом 37 Порядку №868 визначено перелік документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, до яких в тому числі належить і рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно (підпункт 10 пункту 37).
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ВАТ «Роменський завод АТС» надало заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяження щодо права власності на нежиле приміщення загальною площею 3295,6кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Разом з заявою про реєстрацію права власності були подані копії рішень судів, які набрали законної сили, а саме:
- копія рішення Господарського суду Сумської області від 10.10.2013 року у справі №920/1312/13, яким за ВАТ «Роменський завод АТС» визнано право власності на нежиле приміщення загальною площею 3295,6 кв.м.: літ. «А-2», кімнати з 1-1 по 1-20 площею 2782,3 кв.м., з 1-35 по 1-44 площею 369,6 кв.м., з 1-61 по 1-65 площею 143,8 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, та зобов'язано ФОП ОСОБА_1 передати вказане приміщення ВАТ «Роменський завод АТС» в триденний термін з моменту набуття судовим рішенням у цій справі законної сили а актом приймання - передачі з оригіналами технічної, дозвільної, проектної документації та ключами (а.с.90-94, 167-171);
- копія рішення Господарського суду Сумської області від 07.11.2008 року у справі №9/424-08, яким розірвано договір купівлі-продажу, укладений 11.06.2008 року між ВАТ «Роменський завод АТС» та ФОП ОСОБА_1, посвідчений приватним нотаріусом Роменського міського нотаріального округу ОСОБА_2(а.с.95-97);
- копія постанови Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2014 року у справі №818/1764/14, якою визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Дурицької М.Є. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №13263481 від 23.05.2014 року, та зобов'язано Державну реєстраційну службу України розглянути заяву щодо державної реєстрації права власності ВАТ «Роменський завод АТС» на нежиле приміщення, загальною площею 3295,6кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.98-100, 174-176);
- копія постанови Господарського суду Сумської області від 06.06.2013 року у справі №354-15/10, якою ВАТ «Роменський завод АТС» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців до 06.06.2014 року, а також призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Ховріна Ю.А. (а.с.101-104).
Відповідно до статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-ІУ (далі - Закон), державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації та встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства. У відповідності до Закону державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавстві і поданим документам.
На підставі вищезазначеного та проаналізувавши надані документи, колегія судів робить висновок, що разом з заявою ВАТ «Роменський завод АТС» від 29.08.2014 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1, заявником подано всі необхідні документи, що підтверджують перехід права власності на нежиле приміщення, загальною площею 3295,6кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а саме копію рішення Господарського суду Сумської області від 10.10.2013 року у справі №920/1312/13 за позовом ВАТ «Роменський завод АТС» до ФОП ОСОБА_1 про визнання права власності та витребування майна (а.с.90-94). Подане для проведення державної реєстрації прав рішення містило всі необхідні реквізити та відповідало вимогам встановленим законодавством, в ході розгляду заяви не було встановлено наявність обставин, що обумовлюють зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію, зупинення державної реєстрації, або відмову у державній реєстрації встановлених статтями 22, 23 та 24 Закону, а тому рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 10.09.2014 № 15699018 прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та не підлягає скасуванню.
Разом з цим, суд апеляційної інстанції не бере до уваги посилання апелянта на те, що відсутні судові рішення, які набрали законної сили, про визнання нечинним та скасування його свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 17.06.2008 року (а.с.23), а також про скасування рішення виконавчого комітету Роменської міської ради №151 від 12.06.2008 року щодо присвоєння окремої адреси приміщенню, загальною площею 3295,7кв.м., власником якого він був (а.с.22), та рішення державного реєстратора про реєстрацію за ним права власності на спірне приміщення, оскільки такі підстави для відмови у проведенні державної реєстрації прав на нерухоме майно не передбачені частиною 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно з ч.1 ст.20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав на кожний об'єкт нерухомого майна, право власності на який заявлено вперше, за рішенням державного реєстратора відкривається відповідний розділ та реєстраційна справа.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія судів зазначає, що внесення запису №8952796 від 29.08.2014 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію права власності на нежиле приміщення та відкриття відповідачем у ньому відповідного розділу відбулося у зв'язку з прийняттям рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №15699018 від 10.09.2014 року (а.с.19-20), правомірність якого було встановлено.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2014р. по справі № 818/3070/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.