Постанова № 43158895, 10.03.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.03.2015
Номер справи
826/4996/14
Номер документу
43158895
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 березня 2015 року № 826/4996/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мазур А.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомЛьвівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фондудо Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України»простягнення заборгованості,В С Т А Н О В И В:

Львівське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності коштів у розмірі 5 124,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» в добровільному порядку не перерахував кошти на загальнообов'язкове соціальне страхування у розмірі 5 124,00грн.

Представник позивача у судове засідання 12.02.2015 року не з'явився, про дату, час й місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав письмові пояснення у яких зазначив що вважає цей спір таким, що не належить розгляди у порядку адміністративного судочинства

Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» (код ЄДРПОУ 00032129) є юридичною особою, зареєстроване в Печерській районній в місті Києві Державній адміністрації.

У Дрогобицькій районній виконавчий дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до поданої заяви від 06.12.2001 року перебувало на обліку як страхувальник Дрогобицьке відділення Ощадного банку №6307.

Уповноваженими особами виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування проведено документальну перевірку Дрогобицького відділення №6307 ВАТ «Ощадбанк» за період з 01.01.2008 року по 01.04.2010 року, з питань правильності нарахування, сплати, використання та обліку коштів Фонду соціального страхування.

За результатами перевірки позивачем було складено відповідний акт від 02.06.2010 року. Виявлено порушення п.4.7 Інструкції «Про порядок забезпечення застрахованих осіб та членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані за рахунок коштів Фонду ССТВП», затвердженої постановою правління ФСС з ТВП від 02.06.2005 р. №55 із змінами та доповненнями внесеними постановою правління Фонду від 14.10.2005 р. №203, від 18.06.2006 року №45, від 26.10.2006 року №194.

18.06.2010 року директором виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з ТВП ОСОБА_1. винесено рішення № 571 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф-4-ФССТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у відповідності до якого відповідачем не прийнято до заліку витрати у розмірі 5 124,00 грн. та накладено штраф за порушення порядку витрачання страхових коштів у розмірі 2 562,00 грн.

У загальній сукупності неправомірні витрати відповідача за рахунок коштів Фонду склали 7 686,00 грн.

Як зазначає позивач у своїй позовній заяві ВАТ «Ощадбанк» сплатив штраф за порушення порядку витрачання страхових коштів у розмірі 2 562,00 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи карткою організації за період з 01.06.2010 року по 01.07.2010 року.

Вищезазначене рішення № 571 від 18.06.2010 року Відкритим акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» було частково оскаржене до Львівського окружного адміністративного суду.

Постановою суду від 29.10.2010 року по справі № 2а-5850/10/1370 в задоволенні позову Відкритому акціонерному товариству «Державний ощадний банк України» в особі філії Дрогобицького відділення Ощадбанку №6307 було відмовлено повністю, відповідачем була подана апеляційна скарга на дану постанову. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2013 року по справі № 36535/10/9105, апеляційну скаргу було залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду без змін. Не погоджуючись з рішенням попередніх інстанцій відповідачем подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України. Ухвалою від 11.11.2014 року касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Дрогобицького відділення Ощадбанку №6307 залишено без задоволення.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 7 абзц. 5 прикінцевих положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

Згідно ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України №2240-ІІІ) Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Інформаційним листом від 07.02.2006 р. N 01-8/301 «Про деякі питання, пов'язані із розмежуванням компетенції господарських і адміністративних судів» передбачено, що у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фондів соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з п.5 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України

У п. 3 ст. 2 Закону України №2240-ІІІ зазначено, що страхувальник відповідно до цього Закону - це:

-роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону;

-особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону.

За визначенням п.4 ст. 2 Закону України №2240-ІІІ страховик - це Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

Страхові внески - кошти відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, сплачені згідно із законодавством, що діяло до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", кошти, що надходять від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які спрямовуються на страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; (п.10 ст. 2 Закону України №2240-ІІІ).

Відповідно до п. 11 ст. 2 Закону України №2240-ІІІ страхові кошти - акумульовані страхові внески, суми від фінансових санкцій та інші надходження відповідно до законодавства для здійснення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг за цим Законом.

Згідно з п. 3 ч. 1 Закону України №2240-ІІІ страховик має право: проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Частиною 1 ст.30 Закону України №2240-ІІІ передбачено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Беручи до уваги те, що суму страхових внесків до Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду у повному розмірі відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується наявними у матеріалах справи документами, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості у повному розмірі станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (код ЄДРПОУ 00032129, 01001, м. Київ, вул.Госпітальна, 12-Г) на користь Львівського обласного відділення Фонду (79015, м. Львів, вул. Героїв УПА, буд. 73, корп. 8 р/р 37176600900001 в ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 25249982) кошти у розмірі 5 124,00 грн. (п'ять тисяч сто двадцять чотири грн. 00 коп.).

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Мазур