Постанова № 43158584, 12.03.2015, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2015
Номер справи
819/384/15-а
Номер документу
43158584
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/384/15-a

12 березня 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі

головуючої судді Ходачкевич Н.І.

розглянувши у письмовому провадженні в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю, -

ВСТАНОВИВ:

Тернопільський міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості сумі 6033,49 грн.

Представник позивача подав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився , про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв чи клопотань про розгляд справи за його відсутності заперечень проти позову суду не надав. За таких обставин, на підставі ч.4 ст.128 КАСУ, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

ОСОБА_1 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Тернопільського міськрайонного центру зайнятості 22.10.2010 року, статус безробітного йому надано 29.10.2010 року.

У період перебування в центрі зайнятості зі статусом безробітного з 29.10.2010 року по 12.07.2011 року відповідач отримав допомогу по безробіттю в сумі 6 033,49 грн.

В ході виконання Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за № 232/16248 в результаті обміну інформацією між Державною службою зайнятості України та Пенсійним фондом України, виявлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та одночасно зареєстрована в центрі, зайнятості як безробітний, якому призначено та виплачено допомогу по безробіттю.

На засіданні комісії з розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття Тернопільського міськрайонного центру зайнятості, яка відбулася 01 грудня 2014 р., вирішено провести звірку інформації щодо підтвердження факту реєстрації як фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 у Державній реєстраційній службі України.

02 грудня 2014 року директором центру зайнятості видано наказ за № 323 "Д" "Про розслідування страхових випадків" з метою забезпечення перевірки розбіжностей, які виявлені між даними Пенсійного фонду України та даними, пред'явленими (прихованими) безробітними.

Розслідуванням встановлено, що відповідачем приховано відомості про те, що він зареєстрований як фізична особа-підприємець з 07.11.1994 р., що підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 11.12.2014 року за № б/н.

Відповідно до п.п. б п.3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. №803-ХІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльність, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких з дійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".

Відповідно до п.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно п.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-ІП сума виплаченого забезпечення та вартості наданих послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 14 грудня 2000 року за № 915/5136 якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Право на отримання допомоги по безробіттю мають лише незайняті (безробітні) особи, тому допомога по безробіттю отримана внаслідок обману або зловживання особою своїми правами, підлягає поверненню до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

28 січня 2015 року центром зайнятості видано наказ № 8 "Д" про повернення коштів ОСОБА_1 у встановленому порядку відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307 та на підставі акту розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 11.12.2014 р.

- в сумі 6033,49 грн. за період перебування в центрі зайнятості зі статусом безробітного з 29.10.2010р. по 12.07.2011 р.

У заяві про надання статусу безробітного від 29.10.2010 р. ОСОБА_1 зазначив, що: "як суб'єкт підприємницької діяльності не зареєстрований", "З відповідальністю за недостовірність внесених у заяву особистих даних, невиконання обов'язків як безробітного ознайомлений", про що засвідчив своїм підписом.

Відомості, що зазначаються особою при зверненні із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю є обставинами, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Тому, через подання ОСОБА_1 недостовірних даних та неповідомлення центр зайнятості нро реєстрацію його як фізичної особи-підприємця, відповідач неправомірно набув статус безробітного та отримав допомогу по безробіттю.

Відповідачу надіслано лист від 12.12.2014 р. за № 03-6741 рекомендованим листом з актом розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 11.12.2014 р. за №б/н.

29.01.2015 року ОСОБА_1 надіслано рекомендованим листом повідомлення про повернення коштів у сумі 6 033,49 грн.

Станом на день розгляду справи в суді, відомості щодо надходження коштів на рахунок центру зайнятості відсутні.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Згідно ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо стягнення допомоги по безробіттю в розмірі 6033,49 грн., суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задоволити повністю.

2.Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) на користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості (вул. Текстильна, 1Б м. Тернопіль) допомогу по безробіттю в сумі 6 033.49 грн. (шість тисяч тридцять три грн. 49 коп.) на р/р № 37171300901002, МФО 838012, Банк ГУДКСУ у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 14029303 одержувача - Тернопільського міськрайонного центру зайнятості.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.

копія вірна

Суддя Ходачкевич Н.І.