Постанова № 43149883, 17.03.2015, Дружківський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
17.03.2015
Номер справи
229/317/15-а
Номер документу
43149883
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а/229/9/2015

ЄУН 229/317/15-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2015 року Дружківський міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді Сєрікової О.О.

при секретарі Ракітіній Н.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ясинуватської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30 січня 2015 року позивач звернулась до суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Ясинуватської міської ради про визнання дій неправомірними, в якому зазначає, що вона має малолітнього сина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

З 06.08.2012 року вона перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Ясинуватської міської ради та отримує щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. на місяць, як особа, застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування. Вважає, що в серпні-грудні 2012, січні-грудні 2013 та в січні-квітні 2014 року відповідач невірно здійснив нарахування та виплату їй вищевказаної допомоги, чим порушив її право на соціальний захист та гарантовану державою матеріальну підтримку материнства. У зв'язку з чим просить визнати дії Управління соціального захисту населення Ясинуватської міської ради, щодо нарахування та виплати їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з порушенням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III за період з 06.08.2012 року по 28 квітня 2014 року; зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради здійснити перерахунок і виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" №2240-III за період з 06.08.2012 року по дату винесення рішення в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму з урахуванням фактично здійснених виплат. Стягнути на її користь судові витрати.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, надала заяву про підтримку позовних вимог та розгляд справи у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність та не визнання позову.

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину - ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1(а.с. 4).

Згідно відповіді Управління соціального захисту населення Ясинуватської міської ради від 08.05.2014 року, (а.с. 7) в період часу з 06.08.2012 року по 20.06.2015 року ОСОБА_1, як працюючій жінці була призначена та сплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень щомісячно.

До дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI, до 1 січня 2008 року - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами.

Зокрема, статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 3 та ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХІІ та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40- 44.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й підпункт 12 пункту 25 розділу II Закону № 107-VI від 28.12. 2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким виключено ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".

Виходячи з приписів ч.2ст.152 Конституції України, з дати ухвалення рішення Конституційним судом України про визнання неконституційними пункту 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 року №107-VI набула чинності ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" в редакції закону, що діяла до 01.01.2008 року.

Таким чином, позивач будучи застрахованою особою у 2012-2014 роках мала право на отримання матеріального забезпечення у вигляді допомоги по догляду за дитино. до досягнення нею трирічного віку відповідно до положень ст.34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".

Відповідно до ч.1ст.50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, тобто особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, призначаються та надаються за основаним місцем роботи (крім випадків матеріального забезпечення, передбачених пунктами 1,2 статті 34 цього закону, яке надається за основаним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.3 ст.50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі. організації. до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю чи састково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Отже, обов'язок щодо надання позивачу матеріального забезпечення відповідно до приписів Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" у вигляді допомоги при народженні дитини та по догляду за нею до досягнення трирічного віку покладено на роботодавця за основним місцем роботи, а не на відповідача по справі.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати позивачці ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми спеціального закону, яким є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», приписи якого є діючими та неконституційними не визнавались.

Суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі ст.ст. 3, 19 Конституції України, ст.43 Закону України«Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Закону України"Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, керуючись ст. ст.6, 86,94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ясинуватської міської ради про визання дій неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О. О. Сєрікова