Справа № 185/8515/14-а
Провадження № 2-а/185/37/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2015 року м. Павлоград
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Бондаренко В.М.,
за участю секретаря: Данильченко Ю.О.,
позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: Краснікової Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, суд -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, в якому просить суд визнати дії відповідача протиправними; скасувати постанову серії РМ № 361158 від 27 травня 2014 року про притягнення її до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн. та закрити справу.
В обґрунтування позову позивачка посилалася на те, що 27 травня 2015 року стосовно неї було винесено постанову про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 165-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн. Із зазначеною постановою вона не погоджується, оскільки вона винесена з порушенням норм права, є незаконною, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з наступних підстав. Так, у постанові зазначено, що нею, як головним бухгалтером Підприємства "Робітнича солідарність" ЕДРПОУ 32581692, було несвоєчасно сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 10 907,10 грн. за період з 21.02.2014 року по 14.03.2014 року. Однак, заступник начальника ЗД ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області Попач Ю.А., незважаючи на те, що вона була не згодна з вищевказаним правопорушенням, притягнув її до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 165-1 КУпАП та наклав на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу, не надавши жодного доказу, передбаченого законодавством, для визнання її винною у вчиненні адміністративного правопорушення.
Позивачка в судовому засіданні позивні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити, в своїх поясненнях спиралася на доводи, викладені в позові. Також додала, що право розпорядження рахунком і підписування розрахункових документів має тільки директор Підприємства "Робітнича солідарність" Зберовський Володимир Владиславович, а її посадовими обов'язками це не передбачено.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала в повному обсязі, надала суду заперечення на позов, відповідно до змісту яких просила суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, у зв'язку з тим, що постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є правомірною.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд, заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, а саме: копію постанови по справі про адміністративне правопорушення серії РМ № 361158 від 27 травня 2014 року (а.с. 10), копію протоколу № 165-1/326/17/2 про адміністративне правопорушення серії АХ № 331179 від 27 травня 2014 року (а.с. 11), враховуючи вимоги ч. 2 ст. 71 КАС України, а також, виходячи з засад розумності, виваженості та справедливості, суд вважає за необхідне відмовити позивачці в задоволенні позовних вимог за наступних підстав.
Відповідно до ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Відповідно до ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
У судовому засіданні встановлено, що заступником начальника ЗД ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області Попач Ю.А. 27 травня 2014 року було складено протокол № 165-1/326/17/2 про адміністративне правопорушення серії АХ № 331179 за порушення вимог п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 8 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", розділу IV Наказу Міндоходів України від 09.09.2013 року № 455 "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". В той же день складена постанова серії РМ № 361158 про притягнення останньої до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 165-1 КУпАП і накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн.
Відповідно до зазначеної постанови, ОСОБА_1, як головним бухгалтером Підприємства "Робітнича солідарність" ЕДРПОУ 32581692, було несвоєчасно сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 10 907,10 грн. за період з 21.02.2014 року по 14.03.2014 року. Правопорушення встановлено актом перевірки № 96/17/2-32581692 від 27.05.2014 року. Місце вчинення порушення: м. Павлоград, вул. Верстатобудівників, 14а.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Відповідно до п. 11 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Наказом Мінпраці від 29.12.2004 року № 336 "Про затвердження Випуску 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників" визначено завдання та обов'язки головного бухгалтера, зокрема, головний бухгалтер: забезпечує ведення бухгалтерського обліку, дотримуючись єдиних методологічних засад, встановлених Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних; організовує роботу бухгалтерської служби, контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; вимагає від підрозділів, служб та працівників забезпечення неухильного дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів; вживає всіх необхідних заходів для запобігання несанкціонованому та непомітному виправленню записів у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку та збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну; забезпечує складання на основі даних бухгалтерського обліку фінансової звітності підприємства, підписання її та подання в установлені строки користувачам; здійснює заходи щодо надання повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух коштів підприємства; бере участь у підготовці та поданні інших видів періодичної звітності, які передбачають підпис головного бухгалтера, до органів вищого рівня у відповідності до нормативних актів, затвердженими формами та інструкціями; за погодженням з власником (керівником) підприємства забезпечує перерахування податків та зборів, передбачених законодавством, проводить розрахунки з іншими кредиторами відповідно до договірних зобов'язань; здійснює контроль за веденням касових операцій, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів; бере участь у проведенні інвентаризаційної роботи на підприємстві, оформленні матеріалів, пов'язаних із нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства; забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах.
Отже, з наведеного вбачається, що головний бухгалтер підприємства є посадовою особою та є відповідальною за ведення бухгалтерського та податкового обліку, в тому числі за перерахування податків і зборів до бюджету.
Таким чином, суд вважає, що заступником начальника ЗД ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області Попач Ю.А. правомірно було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення серії РМ № 361158 від 27 травня 2014 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 165-1 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 7-9, 11, 71, 159, 160, 162, 163, 167, 171-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення місцевого загального суду як адміністративного суду у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності є остаточним і оскарженню не підлягає.
Суддя: В.М. Бондаренко