КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/9525/14 Головуючий у 1-й інстанції: Маруліна Л.О. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
12 березня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,
за участю секретаря: Козлової І.І.
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 41 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Європейський лізинговий альянс» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.08.2014 у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Європейський лізинговий альянс» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И Л А:
ТОВ «Європейський лізинговий альянс» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови № 54/16/03/01-К від 22.04.2014 про накладення на позивача штрафу у розмірі 5100,00 грн за порушення законодавства про фінансові послуги.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.08.2014 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.
Апеляційну скаргу апелянт мотивує тим, що оскаржувану постанову прийнято відповідачем з порушенням чинного законодавства, яке визначає порядок застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, оскільки відповідачем складено акт про правопорушення після спливу майже трьох місяців з дня його виявлення, тобто після фактичного подання позивачем звітності, а не після спливу строку подання звітності. Відповідач до товариства застосував штраф у розмірі 5 100 грн за невчасну подачу звітності за четвертий квартал 2013 року. При застосуванні штрафу відповідач, маючи звітність позивача, знав про те, що позивач взагалі з моменту створення юридичної особи не здійснював діяльності та не має грошових коштів для виконання постанови та маючи можливість застосувати мінімальний штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1 700 грн) застосував штраф у розмірі 5 100 грн. Нацкомфінпослуг не направило позивачу в строки передбачені законодавством акт про правопорушення та повідомлення про дату та час розгляду справи, що позбавило позивача взяти участь у розгляді справи та подати письмові пояснення.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що доводи позивача про протиправність оскаржуваної постанови Нацкомфінпослуг не підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та фактичними обставинами справи.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Європейський лізинговий альянс» зареєстроване як юридична особа 30.05.2013, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації - 10721020000028925, присвоєно ідентифікаційний код 38760210, місцезнаходження: 03148, м. Київ, вул. Жмеринська, 22-Б, основний вид економічної діяльності - фінансовий лізинг, що підтверджується даними виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ №460281.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову № 54/16/03/01-К від 22.04.2014 про накладення на ТОВ «Європейський лізинговий альянс» штрафу в розмірі 5100,00 грн за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, яке полягало у наданні товариством до Нацкомфінпослуг звітних даних за 4 квартал 2013 року 13.03.2014, чим порушено вимоги статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та пункту 2.5 розділу 2 «Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу», затвердженого розпорядженням Держфінпослуг № 27 від 27.01.2004, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.04.2004 за № 431/9030, якими передбачено подання такої щоквартальної звітності не пізніше 20-го числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Позивачем оскаржено постанову до Нацкомфінпослуг як колегіального органу, про що подано відповідну скаргу № 1-07/05 від 07.05.2014.
Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1548 від 22.05.2014 скаргу ТОВ «Європейський лізинговий альянс» залишено без задоволення, а постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 54/16/03/01-К від 22.04.2014 без змін.
Правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг визначаються Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» № 2664-III від 12.07.2001.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.
Даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також Статутом ТОВ «Європейський лізинговий альянс» 2013 року підтверджується, що основним видом економічної діяльності підприємства є фінансовий лізинг, відтак в розумінні наведеної вище норми позивач належить до фінансових установ.
Згідно зі статтею 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Порядок надання такої звітності встановлений розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 27 від 27.01.2004 «Про затвердження Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.04.2004 за №431/9030 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2.5 Порядку встановлено, що лізингодавці подають квартальну звітність до Нацкомфінпослуг до 20 числа місяця включно, наступного за звітним кварталом.
Позивачем долучено до матеріалів справи лист від 13.03.2014 вих. № 1-13/03, згідно з яким ТОВ «Європейський лізинговий альянс» подало до Нацкомфінпослуг звітність лізингодавця за 4 квартал 2013 року, а саме: титульний аркуш, довідку про обсяг та кількість укладених та виконаних договорів з надання фінансових послуг, довідку про обсяги та кількість наданих фінансових послуг за договорами фінансового лізингу, електронні файли, структуру, формат та опис полів яких встановлені Нацкоміфінпослуг, а також надано копії відповідних додатків.
Вказаний лист з додатками отриманий Нацкомфінпослуг 13.03.2014 о 09:20 год, про що свідчить відмітка про прийняття на ньому.
Зазначеними доказами підтверджується, що позивач подав до Нацкомфінпослуг звітність лізингодавця за 4 квартал 2013 року із порушенням встановленого терміну її подання, оскільки мав подати таку звітність до 20.01.2014 включно.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок застосування штрафних санкцій за порушення учасниками ринків фінансових послуг правил діяльності визначений статтею 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 №2319 «Про затвердження Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за №2112/22424 (далі - Положення).
Відповідно до статті 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41 цього Закону, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи чи фізичної особи-підприємця та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати штраф (частина друга). Посадові особи національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, визначені у частині першій цієї статті, приймають рішення про накладення штрафу протягом 30 днів після надходження документів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається учаснику ринків фінансових послуг (частина шоста).
Крім того, Положенням встановлено, що виявлені посадовими особами Нацкомфінпослуг факти порушення законодавства про фінансові послуги викладаються в акті про правопорушення із зазначенням доказів (документів, даних та інформації), що підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги, та з посиланням на відповідну норму закону та/або іншого нормативно-правового акта (пункт 4.2). Днем початку провадження у справі про правопорушення є дата складання посадовою особою Нацкомфінпослуг акта про правопорушення. Акт про правопорушення складається та підписується в двох примірниках не пізніше 15 робочих днів з дати виявлення порушення законодавства про фінансові послуги (пункт 4.3). Примірник акта про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п'яти днів з дати його складання з повідомленням про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення (пункт 4.9).
Відповідачем надано копію акта № 54/16/03-ЛК від 02.04.2014 про правопорушення законодавства про фінансові послуги зі змісту якого вбачається, що його складено за результатами перевірки звітних даних ТОВ «Європейський лізинговий альянс» за 4 квартал 2013 року, що надійшли до Нацкомфінпослуг 13.03.2014 за вх. №1394, якою встановлено порушення товариством терміну подання квартальної звітності. В акті зазначено, що його складено на одному аркуші у двох примірниках, один з яких надіслано поштою на адресу товариства рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відповідачем надано копію листа № 2775/16-8 від 03.04.2014 щодо направлення акта про правопорушення та повідомлення про розгляд справи на адресу ТОВ «Європейський лізинговий альянс»: 03148, м. Київ, вул. Жмеринська, буд. 22-Б, та копію рекомендованого поштового відправлення № 0100115530067 з довідкою поштового відділення про повернення поштового відправлення в зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання.
Відтак, зважаючи, що акт №54/16/03-ЛК від 02.04.2014 був складений протягом 15-ти робочих днів після виявлення Нацкомфінпослуг правопорушення, оскільки про порушення позивачем термінів подання звітності за 4 квартал 2013 року відповідач дізнався саме 13.03.2014, тобто безпосередньо після фактичного подання позивачем такої звітності, а не після спливу строку її подання, як стверджує апелянт, беручи до уваги ту обставину, що примірник акта надісланий за місцезнаходженням позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення у п'ятиденний термін з дати його складання, а саме: 04.04.2014, про що свідчить відбиток штемпеля поштового відділення на конверті, в якому надсилався акт, проте не був вручений з незалежних від відповідача причин, Нацкомфінпослуг дотримано встановленого статтею 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та Положенням порядку застосування до позивача штрафних санкцій за порушення учасниками ринків фінансових послуг правил діяльності щодо терміну складання акта про правопорушення та його направлення позивачу.
Твердження апелянта про невідповідність постанови Нацкомфінпослуг № 54/16/03/01-К від 22.04.2014 положенням пунктів 3, 5-9 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є безпідставними, оскільки Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг під час прийняття рішень про застосування до учасників ринків фінансових послуг заходів впливу не керується зазначеною нормою, а зобов'язана діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормативними актами, які визначають, в даному випадку, порядок застосування заходів впливу до учасників ринків фінансових послуг.
Розмір штрафних санкцій відповідає розміру, визначеному Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», тому твердження апелянта про те, що Національна комісія маючи можливість застосувати мінімальний штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1 700 грн) неправомірно застосував штраф у розмірі 5 100 грн є безпідставним.
Щодо строку звернення позивача з позовом до суду, то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем пропущено встановлений частиною п'ятою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України місячний строк звернення до суду з поважних причин.
З урахуванням вище викладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Європейський лізинговий альянс» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.08.2014 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено: 17.03.2015.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Аліменко В.О.
Безименна Н.В.