ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 667/9952/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Майдан С.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 20 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
21.11.2014р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 20 січня 2015 року позов задоволений; визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу; скасовано рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначення та виплатою пенсій, управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні №64 від 11.11.2014 року щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати №139 від 17.06.2014 року; зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні з 22.05.2014 року здійснити перерахунок пенсії позивачу згідно довідки №139 від 17.06.2014року, яка видана ДПІ у м.Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області, з урахуванням усіх складових заробітної плати, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язано Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області стягнути на користь позивача з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунку управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 73,08грн., та судових витрат за надання правової допомоги в розмірі 2000грн., а всього 2073,08грн.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачі подали апеляційні скарги. Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог. Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області просить постанову суду змінити в частині стягнення судових витрат на правову допомогу.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що вони не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Херсоні та з 06.01.2005 року отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу».
При нарахуванні пенсії позивачу не було враховано низку виплат, тому вона звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії із врахуванням усіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Проте, відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно із ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст.37-1 вказаного Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Також, відповідно до ч.6 ст.33 вказаного Закону, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно із ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
У відповідності до ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 вказаної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вищенаведена правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 14 травня 2013 року № 21-125а13, від 28 травня 2013 року № 21-97а13.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, з таких виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки, нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Отже, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Щодо витрат на правову допомогу, які відповідно до п.1 ч.3 ст.87 КАС України, є складовою судових витрат, то вони визначені та розподілені судом правильно, з урахуванням вимог ч.3 ст.90 КАС України та граничного розміру компенсації витрат, встановленого Законом України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» від 20 грудня 2011 року №4191-VI, а тому доводи Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області у цій частині - необґрунтовані.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального, процесуального права та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційні скарги - залишенню без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області - залишити без задоволення, а постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 20 січня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: О.І. Шляхтицький