Рішення № 43138817, 10.03.2015, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
10.03.2015
Номер справи
921/20/15-г/16
Номер документу
43138817
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" березня 2015 р.Справа № 921/20/15-г/16Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Хоми С.О.

Розглянув справу

за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль,

до відповідача: Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації в Тернопільській області, вул. М. Кривоноса, 14, м. Тернопіль.

За участю представників сторін:

позивача: Мелішкевич М.С. - юрисконсульт, довіреність №5651/25 від 15.12.2014 р.

відповідача: Переймибіда Н.Є. - начальник відділу, доручення №1/172/02/01-17/2 від 02.02.2015 р., Горбунова О.М. -юрисконсульт, доручення №1/172/02/01-17/2 від 02.02. 2015 р.

Суть справи.

Хід розгляду справи відображений у відповідних ухвалах суду та протоколах судових засідань, які знаходяться в матеріалах справи.

Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго", вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, звернулось до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації в Тернопільській області, вул. М. Кривоноса, 14, м. Тернопіль про:

- cтягнення 16205 грн. 99 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію (з врахуванням заяви №45 від 27.01.2015 р. про уточнення позовних вимог).

В судове засідання з'явився представник позивача, надав усні пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав повністю.

Представники відповідача в судове засідання з'явилися, надали усні пояснення по суті спору, просили суд в позові відмовити.

Від відповідача до матеріалів справи поступили Заперечення №1/171/02/01-17/2 від 02.02.2015 р., в яких відповідач заперечує проти позову.

В ході розгляду справи представникам сторін роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст.20,22,81-1 ГПК України; наслідки відмови позивача від позову та укладення мирової угоди.

Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідних клопотань представників сторін.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Як зазначає позивач в своїй позовній заяві, підставою для звернення до суду з позовом послужило те, що Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації в Тернопільській області не відшкодувало Відкритому акціонерному товариству "Тернопільобленерго" в особі Тернопільського сільського району електромереж витрати в сумі 17780 грн. 34 коп. за надані пільги по оплаті за електроенергію, спожиту споживачами по категорії "ветерани військової служби". Так, за період з 01.01.2012 року по 01.1.2014 року позивачем було нараховано 44147 грн 84 коп заборгованості за надані пільги. Протягом 2013-2014 років відповідачем була частково оплачена вказана заборгованість на суму 26367 грн 50 коп. Станом на 01.11.2014 року по обліку позивача значиться заборгованість по даній категорії пільговиків 17780 грн 34 коп, а відповідач вказує заборгованість в розмірі 1712 грн 22 коп.

Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації в Тернопільській області не погодилось із сумами вказаними позивачем в актах звіряння рахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, та не відшкодувало витрати по наданню пільг в розмірі 17780 грн. 34 коп. за зазначений вище період.

А відтак, Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" звернулось до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації в Тернопільській області про cтягнення 17780 грн 34 коп витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію.

28 січня 2015 року від позивача поступила Заява №45 від 27.01.2015 р. про уточнення позовних вимог, в якій зазначається про те, що після подання позову до господарського суду Тернопільської області з відповідачем було проведено акти звіряння по нарахуванню пільг ще за два місяці - листопад та грудень 2014 року, в результаті чого встановлено, що сума недоотриманих позивачем коштів за надані пільги станом на 01.01.2015 року становить 16205 грн 99 коп., які позивач просить суд стягнути з відповідача в судовому порядку.

На підтвердження своїх позовних вимог позивач до матеріалів справи надав:

-розрахунки витрат на відшкодування збитків, пов'язаних з наданням пільг;

-акти звіряння розрахунків за надані послуги, на які надаються пільги, між Тернопільським РЕМ та головним розпорядником коштів місцевого бюджету за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року включно;

-належним чином засвідчені копії пенсійних посвідчень пільговиків, які звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років;

-довідки про розмір грошового еквіваленту пільг за спожиту електроенергію по особам, які мають право на пільги;

-список осіб, що мають право на пільги в оплаті за спожиту електроенергію;

-розрахунки видатків на відшкодування витрат пов'язаних з наданням пільг за період з 1.01.2012 року по 31.12.2014 року включно;

-обґрунтований розрахунок боргу управління соціального захисту населення Тернопільської РДА перед ВАТ "Тернопільобленерго" (додано до Заяви №45 від 27.01.2015 р. про уточнення позовних вимог);

- інші матеріали.

Статтями 6 та 7 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" №203/98-ВР від 24.03.1998 р., з наступними змінами та доповненнями, передбачено, зокрема, 50-відсоткова знижка плати за користування житлом(квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги), користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членами їх сімей, які проживають разом з ними, в жилих будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавство; вдови (вдівці) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та члени їх сімей, які перебувають на їх утриманні, користуються пільгами, передбаченими пунктами 6 - 9 статті 6 цього Закону.

Згідно ст.12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 р., з наступними змінами та доповненнями, військовослужбовцям, а також звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби, та членам їх сімей, які перебувають на їх утриманні, батькам та членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) в жилих будинках усіх форм власності в межах встановлених норм, передбачених законодавством.

У відповідності до ст. 23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" №2713-ІV від 23.06.2005 р., із наступними змінами, на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію" ( 565-12 ), а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ. На працівників кримінально-виконавчої служби поширюються умови оплати праці, передбачені для працівників органів внутрішніх справ, які не мають спеціальних звань.

Згідно ст.120 Кодексу цивільного захисту України №5403-VІ від 02.10.2012 р., з наступними змінами, знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, надається особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членам їхніх сімей, які перебувають на їх утриманні; батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов'язків; особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей.

Відповідно до частини 4 статті 22 Закону України "Про міліцію" № 565-XII від 20 грудня 1990 року, з наступними змінами (частина 4 в редакції Закону N 1166-VII від 27.03.2014 року), працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо в межах норм, встановлених законодавством.

Відповідно до частини 6 статті 22 Закону України "Про міліцію" (частина 6 в редакції Закону N 1166-VII від 27.03.2014 року) за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом.

Відповідно до частини 7 статті 22 Закону України "Про міліцію" (частина 7 в редакції Закону N 1166-VII від 27.03.2014 року) пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Зміни внесені Законом N 1166-VII від 27.03.2014 року до Закону України "Про міліцію" набрали чинності з 1 квітня 2014 року.

До 1 квітня 2014 року:

- частина 4 статті 22 Закону України "Про міліцію" діяла в редакції " Працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством" (частина 4 статті 22 Закону із змінами, внесеними згідно із Законом №107-VI від 28.12.2007 р.-зміну до частини 4 статті 22 Закону України «Про міліцію» визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 року №10-рп/2008);

- частина 7 статті 22 Закону України "Про міліцію" діяла в редакції "За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України" (частина 7 статті 22 Закону із змінами, внесеними згідно із Законами №2484-12 від 19.06.1992 року, №107-VI від 28.12.2007 р. -зміну до частини 7 статті 22 Закону визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 року №10-рп/2008).

До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 року №10-рп/2008 неконституційними, частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені відповідно в наступній редакції: «працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом».

Із змісту зазначеної вище норми вбачається, що працівникам міліції звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 визнано неконституційними.

Питання пільгової оплати за спожиту електричну енергію врегульовано пунктом 31 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 № 1357, згідно якого споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Пільгова оплата електричної енергії здійснюється з дня подання споживачем заяви.

28.01.2015 р. до матеріалів справи від позивача поступив Лист №47 від 28.01.2015 р. з додатковими матеріалами, в якому зазначено, зокрема, наступне:

- управління соціального захисту населення Тернопільської РДА щомісячно погоджує до відшкодування суми понесених позивачем витрат, які зазначені в актах звіряння розрахунків та надані населенню послуги, на які надаються пільги. Суми боргу, які зазначені в колонці №3 "всього" обґрунтованого розрахунку управління соціального захисту населення Тернопільської РДА перед ВАТ "Тернопільобленерго" погоджені відповідачем, що підтверджується сумами які вказані в актах звіряння розрахунків в колонці №3 "фактично спожито в межах норм за звітний місяць" та являється доказом понесення ВАТ "Тернопільобленерго" витрат, пов'язаних з наданням пільг по сплаті за електроенергію;

- управління соціального захисту населення Тернопільської РДА веде персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою згідно ПКМУ від 29.01.2003 р. "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" та видає відповідні довідки особам, які мають право на пільги, про внесення їх до ЄДАРП копії яких надаються позивачу та є підставою для надання пільг по оплаті за електроенергію. Відповідно до постанови КМ України від 04.03.2002 р. №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", відповідач здійснює розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих позивачем щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачем, які мають право на пільги. Зазначені звіти подаються у формі щомісячних актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги та щомісячних розрахунків витрат на відшкодування збитків, повязаних з наданням пільг.

Від відповідача до матеріалів справи надійшли Заперечення №1/171/02/01-17/2 від 02.02.2015 р., в яких відповідач проти позову заперечує, виходячи з наступного:

- на момент виникнення спірних відносин, а саме на період 01.01.2012 р. - 01.01.2015 р. відшкодування витрат за надані пільги позивачу управлінням соціального захисту населення відповідних коштів, положення Закону України "Про міліцію" були діючими, а відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- згідно листа ВАТ "Тернопільобленерго" від 27.03.2012 р. №1656/14 Тернопільському сільському РЕМу було роз'яснено, що "з 01.01.2012 р. необхідно провести перерахунок нарахувань за електроенергію в межах норм споживання, які мають пільги в оплаті за спожиту електроенергію згідно ст. 22 Закону України "Про міліцію";

- Тернопільський сільський РЕМ протягом 2012 року проводив нарахування пільг міліціонерам на пенсії, без обмежень нормами;

- передбачені законодавством пільги з оплати житлово-комунальних послуг надаються пенсіонерам органів МВС за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, згідно постанови КМУ від 04.03.2002 р. №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету";

- при проведені автоматизованої звірки інформації між базою ЄДАРП та базою пільговиків Тернопільського сільського РЕМ за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2014 р. виникла розбіжність в сумі 3829 грн. 45 коп., так як в програмі також не передбачено виключень для пенсіонерів органів МВС;

- тому заборгованість станом на 01.01.2015 р. згідно даних Тернопільського сільського РЕМу становить 16 205 грн. 99 коп., а управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації 12 376 грн. 54 коп., різниця - 3 829 грн. 45 коп.

Відповідачем до поданого заперечення №1/171/02/01-17/2 від 02.02.2015 р. долучено лист №1656/14 від 27.03.2012 р., який направлявся усім начальникам РЕМ, в якому зазначено наступне:

- 25.01.2012 р. по справі №1-11/2012 прийнято рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частини першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України.

-Конституційний Суд України зазначив, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України;

-З урахуванням винесеного Конституційним Судом України рішення - Управління соціальної політики Тернопільської міської ради листом від 16.03.2012 р. №542/13.2 повідомило ВАТ "Тернопільобленерго" про необхідність подання розрахунку для відшкодування пільг із врахуванням норм споживання електричної енергії для всіх категорій споживачів, визначеної в межах норм споживання згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. №879.

-У зв'язку з викладеним з 01.01.2012 р. необхідно провести перерахунок нарахувань за електроенергію в межах норм споживання споживачам, які мають пільги в оплаті за спожиту електроенергію згідно статті 22 Закону України "Про міліцію".

-З метою запобігання виникнення конфліктних ситуацій при проведенні перерахувань, слід проводити відповідну роз'яснювальну роботу зі споживачами та повідомляти, що органом, що відповідає за забезпечення надання пільг державою є відповідне регіональне відділення праці та соціального захисту населення.

Також відповідачем до поданого заперечення №1/171/02/01-17/2 від 02.02.2015 року долучено лист "Щодо надання пільг на електроенергію пенсіонерам з числа працівників міліції" №03-02/1000 від 10.04.2012 р., який направлявся Начальникам управлінь праці та соціального захисту населення, управління соціальної політики виконкому Тернопільської міської ради, та в якому зазначено наступне:

- згідно з листом ВАТ "Тернопільобленерго" від 27.03.2012 р. №1656/14, який надісланий на адресу начальників РЕМ, з 01.01.2012 р. необхідно провести перерахунок нарахувань за електроенергію в межах норм споживання споживачам, які мають право на пільги по оплаті за спожиту електроенергію згідно з статтею 22 Закону України "Про міліцію". Враховуючи вищенаведене, головному управлінню слід надати інформацію про проведення підрозділами ВАТ "Тернопільобленерго" перерахунків пільг на електроенергію пенсіонерам з числа працівників міліції з 01.01.2012 р.

Ухвалою суду від 02 лютого 20215 року судом було зобов'язано сторони зробити звірку взаєморозрахунків (станом на час розгляду справи в суді за період 2012, 2013, 2014 років); ініціативу проведення звірки взаєморозрахунків покладено на позивача; зобов'язано позивача подати акт взаємозвірки, підписаний повноважними представниками сторін та завірений фірмовими печатками сторін.

11.02.2015 року відповідачем до матеріалів справи надано оригінал Акту взаємозвірки розрахунків за надані населенню послуги за 2012р.-2014 р. З даного Акту вбачається, що заборгованість відповідача складає 16205 грн. 99 коп. Разом з тим, є різниця в сумі 3846 грн 25 коп між нарахованими пільгами РЕМ (17746 грн 83 коп) та нарахованими пільгами Управління (13900 грн 58 коп).

Як зазначили представники сторін, в судовому засіданні 11.02.2015 року в усному порядку, між сторонами виникли розбіжності щодо суми заборгованості за період 2012 року по категорії пенсіонери МВС (колонка 10) та пенсіонери МВС 50% (колонка 11) на суму

А тому, виникла необхідність в проведенні повторної звірки взаєморозрахунків. А відтак, ухвалою суду від 11 лютого 2015 року судом було зобов'язано сторони зробити звірку взаєморозрахунків (станом на час розгляду справи) за період 2012 року (пенсіонери МВС (колонка 10); пенсіонери МВС 50% (колонка 11); ініціативу проведення звірки взаєморозрахунків покладено на позивача; зобов'язано позивача подати акт взаємозвірки, підписаний повноважними представниками сторін та завірений фірмовими печатками сторін.

04.03.2015 року відповідачем до матеріалів справи надано Акт взаєморозрахунків за період 2012 р. (пенсіонери МВС, пенсіонери МВС 50%). З даного Акту вбачається, що відповідачем в колонках «грн» за період січень 2012 року та лютий 2012 року Управлінням проставлено « 0» грн. навпроти окремих прізвищ пільговиків. Тобто, не відображено взагалі нараховані суми пільг до відшкодування. Також, по окремих пільговиках відображено по даним Тернопільського сільського РЕМ суми пільг із знаком «мінус», а Управлінням проставлено суми нарахованих пільг в гривнях. Також відповідачем 04.03.2015 року подано Обгрунтований взаєморозрахунок по наданих пільгах за період 2012 р. по категорії «Міліціонер на пенсії» (супровідний лист №1/371/04/01-16 від 04.03.2015 року). З Обгрунтованого розрахунку вбачається, що відповідачем не проставлено за січень та лютий в колонках «прийнято УСНЗ» суми пільг навпроти більшості прізвищ пільговиків.

Таким чином, з огляду на наведене, мають місце розбіжності по нарахованих пільгах за період 2012 року.

Позивачем подано до матеріалів справи Лист №110 від 02.03.2015 р., в якому позивач надає наступні пояснення:

- за період з січня по грудень 2012 року ВАТ "Тернопільобленерго" було понесено 17746,83 грн. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію . У 2013 році відповідачем було частково погашена заборгованість за 2012 рік на суму 6300 грн. (в березні 2013 р. - 4000 грн., в травні 2013 р. 2300 грн.) і станом на 01.01.2015 р. борг за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2012 р. становить 11 446,83 грн.;

- за період з січня по грудень 2013 року ВАТ "Тернопільобленерго" було понесено 14 217,99 грн. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію. Протягом 2013 року відповідачем по справі частково проведено відшкодування за надані пільги на суму 9500 грн. (в жовтні 2013 р. - 8000 грн., в грудні 2013 р. - 1500 грн.) та станом на 31.12.2013 р. борг управління соціального захисту населення Тернопільської РДА становив 4771,99 грн. У січні 2014 року відповідач оплатив 167,5 грн. боргу за 2013 рік. Станом на 01.01.2015 р. заборгованість управління соціального захисту населення Тернопільської РДА за період 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р. становить 4604,49 грн.;

- за період з січня по грудень 2014 року ВАТ "Тернопільобленерго" було понесено 15854,67 грн. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію. Протягом 2014 року відповідачем по справі частково проведено відшкодування за надані пільги на суму 15700 грн. (лютий 2014 р. - 1000 грн., березень 2014 р. - 2000 грн., квітень 2014 р. - 1000 грн., травень 2014 р. - 1000 грн., червень 2014 р. - 1000 грн., липень 2014 р. - 1000 грн., серпень 2014 р. - 1000 грн., жовтень 2014 р. - 2400 грн., листопад 2014 р. - 2000 грн., грудень 2014 р. - 3300 грн.) та станом на 01.01.2015 р. борг управління соціального захисту населення Тернопільської РДА за період 01.01.2014 р. по 31.12.2014 р. становить 154,67 грн.;

- отже, на час розгляду справи в суді борг управління соціального захисту населення Тернопільської РДА за 2012 рік становить 11448 грн. 83 коп., за 2013 рік - 4604 грн. 49 коп., за 2014 рік - 154 грн. 67 коп. Загальна сума заборгованості відповідача становить 16205 грн. 99 коп.

У відповідності до пункту 1 Положення про Управління соціального захисту населення Тернопільскої районної державної адміністрації, затвердженого Розпорядженням голови Тернопільської районної державної адміністрації від 15.02.2013 року №37-од, Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації утворюється головою районної адміністрації, входить до її складу і в межах району забезпечує виконання покладених на управління завдань. Управління підпорядковане голові районної державної адміністрації, а також підзвітне і підконтрольне Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації.

Згідно пункту 4 Положення основним завданням Управління є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території району у сфері соціального захисту населення, що включає,зокрема, забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, виконання програм і здійснення заходів у цій сфері; призначення та виплату соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно п.5 Положення Управління відповідно до визначених повноважень виконує функції, зокрема, з питань реалізації заходів соціальної підтримки населення: організовує в межах своєї компетенції роботу щодо надання населенню, зокрема, пільг з оплати житлово-комунальних послуг, послуг зв'язку, пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу та пільгового проїзду окремим категоріям громадян, інших пільг, передбачених законодавством; проводить електронні звірки інформації від організацій-надавачів послуг щодо витрат, пов'язаних з наданням пільг окремим категоріям громадян, з відомостями, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги; здійснює розрахунки з організаціями-надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян та призначені житлові субсидії населенню; здійснює контроль відповідно до чинного законодавства за цільовим використанням коштів, спрямованих на надання державних соціальних допомог та інших видів соціальної підтримки, передбачених законодавством України; забезпечує ведення, зокрема, Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП).

У відповідності до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" № 256 від 04.03.2002 року з наступними змінами головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років, зокрема, працівникам міліції, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Згідно пункту 1 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо пільг, зокрема, працівникам міліції, звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років, шляхом надання субсидій населенню на оплату зокрема електроенергії, за рахунок субвенцій з державного бюджету.

У відповідності до пункту 2 зазначеного Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.

У відповідності до пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Відтак, на Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації в Тернопільській області покладено завдання по фінансуванню заходів, передбачених відповідним бюджетом, надання пільг, встановлених законодавством України та цільове використання бюджетних асигнувань.

Відповідно до пункту 48 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України № 2542-III від 21 червня 2001 року, з наступними змінами (зі змінами станом на 06.10.2011) під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

У Державному бюджеті України можуть передбачатися трансферти місцевим бюджетам, зокрема, субвенція на здійснення програм соціального захисту.

Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється уповноваженим органом, яким є зокрема Управління праці та соціального захисту населення за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117.

Згідно а.1 п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга".

Згідно п.11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги уповноважений орган щомісяця звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей , до уточнення цієї інформації; після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга" до 15 числа подає фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад.

Згідно п.23 Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 191 від 22.02.2006 року за результатами встановлення (уточнення) суми заборгованості з пільг та субсидій ініціатор подає відповідному головному розпоряднику бюджетних коштів два примірники складеного ним акта про наявність та розмір заборгованості з пільг та субсидій; розрахунок встановленої (уточненої) суми заборгованості з пільг та субсидій, підписаний керівником або іншою уповноваженою особою ініціатора та скріплений печаткою. Головний розпорядник бюджетних коштів у семиденний строк після надходження зазначених документів повертає ініціатору погоджений ним один примірник акта про наявність та розмір заборгованості з пільг та субсидій або надсилає відмову в його погодженні із зазначенням причин.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем з дотриманням п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та п.23 Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, подавалися до уповноваженого органу (відповідача) розрахунки щодо вартості послуг наданих пільговикам та по два примірника актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між Тернопільським сільським РЕМ та головним розпорядником коштів за кожний місяць про наявність та розмір заборгованості з пільг з оплати за спожиту електроенергію, наданих особам, які мають право на пільги, в тому числі звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівниками міліції.

Однак, відповідач свої завдання, покладені на нього нормами чинного законодавства не виконав та не повернув позивачу кошти у зв'язку з наданням пільг по оплаті за спожиту електроенергію. Внаслідок чого за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2014 року утворилась заборгованість в сумі 16205 грн. 99 коп. з відшкодування витрат позивача за надані пільги по оплаті за електроенергію, в тому числі: 11 446 грн 83 коп за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2012 р.; 4604 грн 49 коп за період 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р; 154 грн 67 коп за період 01.01.2014 р. по 31.12.2014 р.

Заборгованість в сумі 16205 грн 99 коп з відшкодування витрат позивача за надані пільги по оплаті за електроенергію підтверджується Актом взаємозвірки розрахунків за надані послуги, на які надаються пільги між ВАТ «Тернопільобленерго» Тернопільським РЕМ та Управлінням соціального захисту населення Тернопільської РДА 2012 р.-2014 р., який підписаний повноважними представниками Тернопільського сільського РЕМ і Управління соціального захисту населення Тернопільської РДА та засвідчений печатками; обґрунтованими розрахунками боргу Управління соціального захисту населення Тернопільської РДА перед ВАТ «Тернопільобленерго» за 2012, 2013,2014 р.р.; Актами звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між Тернопільським РЕМ та головним розпорядником коштів місцевого бюджету станом на 01 січня 2013 року, станом на 01 січня 2014 року, станом на 01 січня 2015 року, підписаних повноважними представниками Тернопільського сільського РЕМ і Управління соціального захисту населення Тернопільської РДА та засвідчених печатками; Обґрунтованим розрахунком боргу Управління соціального захисту населення Тернопільської РДА перед ВАТ «Тернопільобленерго» (сума 16205 грн 99 коп), який доданий до Заяви про уточнення позовних вимог №45 від 27.01.2015 року та іншими матеріалами справи.

Доводи відповідача, викладені у Запереченні на позовну заяву № 1/171/02/01-17/2 від 02.02.2015 року, щодо того, що Управління відшкодовує витрати організаціям-надавачам послуг за надані пільги громадянам, в межах норм, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року № 879 (чинна до 01.10.2014 року) в період 2012 року оцінюються судом критично з огляду на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.96 року №879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами,які мають пільги щодо їх оплати", яка була чинна до 30.09.2014 року, а з 01.10.2014 року постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст.102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" п.4 ч.1 ст. 89 цього Кодексу (зокрема, видатки на державні програми соціального захисту) фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.1 ст.19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" №2017-ІІІ від 05.10.2000 року з наступними змінами виключно законами України визначаються, зокрема, пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання.

Згідно ч.2 ст.19 цього Закону державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи те, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання (ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"), посилання відповідача на те, що обсяг спожитої електроенергії, на який надається 50% знижка в оплаті, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 в період 2012 року повинен бути обмежений нормами, є безпідставним.

Отже, обсяг пільгового споживання житлово-комунальних послуг для працівників міліції та пенсіонерів МВС після 22.05.2008 р. не може бути обмежений нормами користування, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати".

Окрім того, судом враховано, що згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" саме Державному комітетові по житлово-комунальному господарству, Міністерству палива та енергетики надано право давати в межах своєї компетенції роз'яснення щодо реалізації пільг на житлово-комунальні послуги.

Згідно роз'яснення департаменту електроенергетики Міністерства палива та енергетики України (лист №32-01/6-2934 від 17.12.2009 року) постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" (із змінами і доповненнями) є підзаконним нормативно-правовим актом, нею керуються відповідні органи, установи та організації у разі, коли на це є пряме посилання в відповідних законах України, відповідно до яких споживачам надаються пільги на користування житлово-комунальними послугами. А також, зазначено, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або слугою років згідно з чинним законодавством надається 50% знижка по оплаті за всю спожиту електроенергію за місяць.

Відповідачем не представлено суду жодних роз'яснень, які видані компетентними органами щодо застосування в період 2012-2014 р.р. постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879, а з 01.10.2014 року постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №409.

Відповідач посилається на Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII "Прикінцеві Положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік". Разом з тим, по даній справі борг відповідача виник за період 01.01.2012 по 31.12.2014 р.р.

Також відповідач посилається на Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 р. №3-рп/2012 р. у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2,3,6 статті 16, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України.

Суд зауважує, що дане Рішення набрало законної сили 25.01.2012 року. В зазначеному Рішенні Конституційний Суд України у відповідному аспекті конституційного подання визначив, зокрема, що:

- однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги -принципам пропорційності і справедливості (п.1);

-Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції України та законів України (п.2);

-суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України (п.3).

Суд вважає за необхідне зазначити, що постанова від 01.08.1996 р. № 879 не видана Кабінетом Міністрів України на виконання Бюджетного кодексу України в редакції, яка діяла на 2012 рік та на виконання закону про Державний бюджет України на 2012 рік.

Так, пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» установлено, що у 2012 році норми і положення, зокрема, статті 22 Закону України "Про міліцію" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем не підтверджено письмовими доказами відсутність (обмеженість) фінансових ресурсів Державного бюджету на 2012 рік та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік та необхідність застосування обмеження нормами споживання, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 пільг встановлених ст.22 Закону України "Про міліцію" в період з 1.01.2012 року по 31.12.2012 року.

Згідно ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази згідно з ч. 2 цієї статті подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно ч.1 та ч.2 ст.43 ГПК України відповідно господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом; ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про електроенергетику" збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електроенергію повинні бути відшкодовані.

Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення 16205 грн. 99 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені та підтверджені матеріалами справи.

Судовий збір у відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача. Звільнення відповідача від сплати судового збору по причині неприбутковості установи та у зв'язку з відсутністю кошторисних призначень на 2015 рік не передбачено нормами чинного законодавства.

Керуючись ст.ст. 43,49,84,85 Господарського процесуального кодексу України, суд:

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації в Тернопільській області, вул. М. Кривоноса, 14, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 03195518, на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 25701181

-16205 грн. 99 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію,

- 1827 грн. судового збору в повернення сплачених судових витрат.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України, через місцевий господарський суд.

Повне рішення складено: 16 березня 2015 року

Суддя С.О. Хома