ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" березня 2015 р. Справа № 922/4586/14
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Тарасова І.В., суддя Горбачова Л.П., суддя Істоміна О.А.
при секретарі Острась Н.М.
за участю представників:
позивача - Берро Н.А., дов. №08-11/4704/2-14 від 24.12.2014
відповідача - Круль С.О., дов. №7 від 25.12.2014
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну Приватного акціонерного товариства "Юнікон", м. Дніпропетровськ (вх. № 180 Х/3)
на рішення господарського суду Харківської області від 15.12.14р. у справі № 922/4586/14
за позовом Харківської міської ради, м. Харків
до Приватного акціонерного товариства "Юнікон", м. Дніпропетровськ
про внесення змін до договору, -
ВСТАНОВИЛА:
У жовтні 2014 року позивач - Харківська міська рада, звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача - Приватного акціонерного товариства "Юнікон" про внесення змін до договору оренди № 214/01 від 11 вересня 2001 року, шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі у редакції позивача, а також просив суд покласти на відповідача судові витрати у розмірі 1218,00 грн.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що рішенням Харківської міської ради від 03 липня 2013 року № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року та встановлено, що плата за землю на підставі даних "технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року вводиться в дію з 01 січня 2014 року. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі. Ухилення відповідача від підписання додаткової угоди до договору оренди землі завдає значних збитків територіальній громаді міста Харкова у вигляді неодержаного доходу за користування земельною ділянкою комунальної власності.
Рішенням господарського суду Харківської області від 15.12.2014р. по справі № 922/4586/14 (суддя Калініченко Н.В.) позов задоволено частково. Внесено зміни до п. 2.1 договору оренди землі, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Гавриловою С.А. (реєстровий № 8744), зареєстрованого 11.09.2001 р. за № 214/01 та викладено пункт 2.1 в наступній редакції:
"Орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківська область. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 637/14 від 15.11.2013 на рік становить 3% від її нормативної грошової оцінки і складає 304 703,25 грн. (триста чотири тисячі сімсот три гривні двадцять п'ять копійок), або в місяць - 25 391,94 грн. (двадцять п'ять тисяч триста дев'яносто одна гривня дев'яносто чотири копійки)".
В решті позову відмовлено. Стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Юнікон" на користь Харківської міської ради 1218 грн. витрат на сплату судового збору.
Відповідач - Приватне акціонерне товариства "Юнікон", м. Дніпропетровськ з даним рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, а також неповне з'ясування судом обставин справи, просив рішення господарського суду Харківської області від 15.12.2014р. по справі № 922/4586/14 скасувати повністю та припинити провадження у даній справі. Судові витрати відповідач просив покласти на позивача.
З урахуванням наданих до суду пояснень до апеляційної скарги, відповідач зазначив, що судом першої інстанції не було враховано, що договір оренди землі №214/01 від 11.09.2001 року припинив свою дію, оскільки право власності на розташовані на орендованій земельній ділянці споруди перейшло до ТОВ "Ескаль" на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 24.04.2012 р. і договору №07/2/08/14 від 07.08.2014 р., а також до ТОВ "УПЕМ" на підставі договору купівлі-продажу майна № 31/07 від 31.07.2014 р. і договору № 07/1/08/14 від 07.08.2014 р. Також вважає, що місцевим господарським судом не було враховано того, що Порядок впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р., затверджений рішенням позивача № 1269/13 від 25.09.2013 р. та Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затверджений рішенням позивача № 960/12 від 29.12.2012 р. поширюються на ті правовідносини, які виникають після набрання чинності цими актами та не можуть вважатися підставою для внесення змін до договору оренди землі, укладеного 11.09.2001 року. До того ж, скаржник зауважує на тому, що нормами чинного законодавства не передбачено прямого припису про обов'язковість зміни умов договору оренди землі в частині розміру орендної плати в разі прийняття орендодавцем рішення про затвердження нової нормативної грошової оцінки переданих в оренду земель.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 16.01.2015 апеляційну скаргу відповідача було прийнято до провадження та призначено до розгляду на 09.02.2015 року.
29.01.2015 відповідач в порядку ст. 79 ГПК України звернувся до суду апеляційної інстанції з клопотанням про зупинення провадження у справі до вирішення господарським судом Харківської області справи №922/277/15 за позовом ПАТ «Юнікон» до Харківської міської ради про визнання договору оренди землі №214/01 від 11.09.2001 припиненим.
Розглянувши вказане клопотання, колегія суддів приходить до висновку про відмову у його задоволенні, виходячи з наступного.
Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено вичерпний перелік підстав зупинення провадження у справі.
Як зазначено в п. 3.16 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18, відповідно до частини першої статті 79 ГПК господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини друга - четверта статті 35 ГПК).
Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що набрання законної сили рішенням по справі №922/277/14 від 05.02.2015 не впливатиме на встановлення фактів та оцінку доказів по справі, що розглядається.
Враховуючи викладене, колегія суддів відмовляє у задоволенні клопотання ПАТ «Юнікон» про зупинення провадження у справі.
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 09.02.2015 по 11.03.2015 року.
В судовому засіданні 11.03.2015 представник відповідача вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі, просив скасувати рішення господарського суду Харківської області від 15.12.14р. у справі № 922/4586/14 та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.
Представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував, з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, просив суд апеляційної інстанції залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Обговоривши доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, перевіривши наявні у справі матеріали на предмет їх юридичної оцінки судом першої інстанції, проаналізувавши правильність застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права при винесенні оскарженого рішення, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів дійшла висновку про залишення без задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступних обставин.
Як свідчать матеріали справи, рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.06.2001 року №1089 ТОВ «Юнікон ЛТД» надано в оренду земельну ділянку по вул. Довгалевського, 7 у м. Харкові загальною площею 2,0680 кв. м.
На підставі вказаного рішення 07.09.2001 року між Харківською міською радою та ТОВ «Юнікон ЛТД» укладено договір оренди землі №214/01, який 07.09.2001 р., який було посвідчено приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Гавриловою С.А. (реєстровий № 8744) та зареєстровано 11.09.2001 р. за № 214/01 у Виконавчому комітеті Харківської міської ради в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі; факт державної реєстрації засвідчено начальником Харківського міського управління земельних ресурсів.
Відповідно до п. 1.2. договору, земельна ділянка надається у тимчасове платне користування на умовах оренди строком до 13.06.2026 року для експлуатації та обслуговування промислової будівлі складського призначення, допоміжної споруди(естакади) та під'їзної внутрішньозаводської залізничної колії.
Відповідно до п. 2.1. договору, плата за землю орендарем вноситься щомісячно у вигляді орендної плати у грошовій формі у розмірі 2412,67 грн. - до 31.12.2001, а з 01.01.2002 року - 3550,07 грн.
За умовами п. 2.2. розділу 2 договору, орендна плата за землю змінюється при зміні розміру земельного податку відповідно до законів України, про що сторони складають додаткову угоди , яка є невід'ємною частиною цього договору оренди.
Орендодавець має право вносити зміни в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків внесення плати за землю в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013р. №1209/13 було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.
Згідно з п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01 січня 2014 року.
Попередня вартість 1 квадратного метру землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007р. на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007р. №335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008р.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013р. №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013 р." встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р." вводиться в дію з 01.01.2014 р. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Пунктом 4.1. договору сторони узгодили можливість зміни умов договору за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
З метою приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства, Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було одержано витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку, розташовану по вул. Довгалевського, 7 у м. Харкові; виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності станом на 01.01.2013 р.; одержано витяг №40 від 04.11.2013 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки по вул. Довгалевського, 7 у м. Харкові загальною площею 2,0680 кв. м.; підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди землі від 26.03.2014 р., який разом із листами-пропозиціями від 10.12.2013р. № 4645/0/225-13 рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу Відповідача. Отримання відповідачем вказаних документів підтверджується рекомендованим поштовим відправленням, які містяться у матеріалах справи. (а.с. 30-37)
Відповідач, в свою чергу, підписаний примірник додаткового договору до договору оренди від 11.09.2001р. №214/01 на адресу позивача не повернув.
З урахуванням наведених обставин позивач, посилаючись на норми на 142, 144 Конституції України, ст.ст. 632, 651, 652 ЦК України, ст. 188 ГК України, ст. 274, 288.1, 288.5 Податкового кодексу України, ст.ст. 18, 20 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 10, 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", звернувся до суду із даним позовом про внесення змін до договору оренди землі від 11.09.2001р. №214/01 в редакції, викладеній у позовній заяві.
Вирішуючи даний господарський спір, суд першої інстанції виходив із обставин, за якими встановив, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок є основною для визначення розміру орендної плати, вона не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами плати за користування землею. В зв'язку з чим, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 13, 15, 18 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст. 15, 30 Закону України "Про оренду землі", а також зважаючи на те, що рішення Харківської міської ради від 03 липня 2013 року №1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року" та від 25 вересня 2013 року №1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова" станом на 01 січня 2013 є чинними на момент розгляду справи та обов'язковим в силу закону, суд першої інстанції визнав позовні вимоги в частині внесення змін до договору (п. 2.1.) що стосується визначення розміру нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати, обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Разом з цим, місцевий господарський суд дійшов висновку, що позивач у наданій редакції додаткової угоди до договору оренди землі, безпідставно просив суд змінити пункт 1 (із підпунктами 1.2-1.4), пункт 2 (із підпунктами 2.2-2.6), пункт 3 (із підпунктами 3.1-3.5), пункт 4 (із підпунктами 4.1-4.4), пункт 5 (із підпунктами 5.1, 5.2), пункт 6 (із підпунктами6.1-6.5), пункт 7 (підпункт 7.1) договору, додавши кадастровий номер земельної ділянки та виклавши умови додаткової угоди в редакції яка відрізняється від умов договору оренди від 11.09.2001р. №214/01 у зв'язку з чим відмовив у задоволенні позову в цій частині.
Надаючи в процесі апеляційного перегляду оцінку обставинам справи з урахуванням підстав та предмету позову, колегія суддів погоджується з висновком господарського суду про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з частиною 1 статті 628 вказаного Кодексу зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 654 Цивільного кодексу України унормовано, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами статей 126, 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним, оренда землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Як визначено статтею 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата. За приписами статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі статтею 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 03.06.08р. внесені зміни до частин 4, 5 статті 21 Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим законом.
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування 04.06.08р.
У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.11р. Закон України "Про плату за землю" втратив чинність, а питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно цим Кодексом.
Відповідно до ст. 274.1 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Таким чином, збільшення нормативної грошової оцінки землі, яка перебуває у користуванні відповідача призводить до збільшення розміру земельного податку, який складає 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За приписами статей 13, 15 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Конституція України (ст.144) встановлює, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Положеннями ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно із п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. 2 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у господарських судах, що виникають із земельних відносин", у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Пунктом 5 даного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012р. № 960/12, яке прийнято Харківською міською радою в межах наданих їй повноважень та є обов'язковими в силу закону, затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Відповідно до пункту 16.4 вказаного Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі.
Оскільки, як зазначалось вище укладений між сторонами договір передбачає можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, отже законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору.
Рішення Харківської міської ради від 03 липня 2013 року №1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року" та від 25 вересня 2013 року №1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова" станом на 01 січня 2013 є чинними на момент розгляду справи. Доказів їх скасування матеріали справи не містять. В Зв'язку з чим, в силу положень ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" вказані рішення є обов'язковими для відповідача.
На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що зміна умов договору оренди землі в частині розміру орендної плати в разі прийняття рішення про затвердження нової нормативної грошової оцінки землі, є обов'язковими, що прямо випливає із норм податкового законодавства та умов договору оренди землі від 11.09.2001.
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на порушення позивачем порядку внесення змін до договору, в зв'язку з тим, що відповідно до п. 29 Порядку оформлення договорів оренди землі у м. Харкові від 19.12.2012 № 960/12 даний Порядок не поширюється на договори оренди землі, які були підписані міським головою до набрання чинності даним порядком, колегія суддів вважає безпідставними.
Вказаний пункт 29 Порядку необхідно розуміти так, що договори оренди землі (додаткові угоди) та угоди про розірвання договорів оренди землі, які були підписані міським головою до набрання чинності даним Порядком немає необхідності приводити у відповідність зі змістом нової форми типового договору оренди землі, або надавати додаткові документи передбачені Порядком. Тобто мова йде про договори, як документи які були підписані на момент набрання чинності цим порядком, а не правовідносини які виникають у майбутньому з інших юридичних фактів (розірвання договору, внесення до нього змін). Отже, вказаний порядок стосується питань, пов'язаних з регулюванням договірних відносин, які виникли на підставі договорів, що були укладені до набрання ним чинності, у випадках внесенням змін до договорів оренди землі або його припинення.
Крім цього, слід зазначити, що дія зазначеного Порядку на правовідносини пов'язані із внесенням змін до договорів оренди землі була прямо розповсюджена рішенням пунктом 3 рішення сесії Харківської міської ради від 25.09.2013 № 1269/13, відповідно до якого зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові від 19.12.2012 № 960/12.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, заявник вважає позовні вимоги безпідставними, посилаючись на те, що договір оренди землі від 11.09.2001р. №214/01 є припиненим у зв'язку з укладенням між ПАТ «ЮНІКОН» та ТОВ „Ескаль" договорів купівлі-продажу нерухомого майна від 24.04.2012 р. та 07.08.2014, що розташовані на орендованій відповідачем земельній ділянці по вул. Довгалевського, 7 у м. Харкові.
У зв'язку з цим, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 4.2. договору оренди від 11.09.2001р. №214/01, договір оренди землі припиняється у разі: закінчення терміну, на який було укладено договір; розірвання договору у встановленому порядку; одержання орендарем земельної ділянки у власність у порядку, встановленому Земельним кодексом; примусового вилучення земельної ділянки.
Пунктом 4.5. договору також встановлено, що при переході права власності або права користування на будівлі і споруди, які розташовані на орендованій земельній ділянці до іншої юридичної чи фізичної особи, а також при реорганізації юридичної особи - орендаря, права і обов'язки сторін діють в повному обсязі, згідно цього договору до припинення його дії.
Пунктами "а", "е" частини 1 статті 141 Земельного кодексу України визначено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є, між іншим, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою та набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Відповідно до ст. 31 Закону України "Про оренду землі" набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій інший особою земельній ділянці є підставою для припинення договору оренди землі.
Згідно з ч.1 ст. 377 Цивільного кодексу України, яка кореспондується із ч.ч.1, 2 ст.120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Вищевказані приписи законодавства, введені в дію після укладення спірного договору, дійсно встановлюють правові підстави для припинення правовідносин сторін за договором оренди землі внаслідок переходу права власності на об'єкт нерухомості, розміщений на земельній ділянці, яка перебуває в оренді, втім, не визначають ні способу, ані порядку такого припинення.
Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження доводів щодо припинення дії договору оренди від 11.09.2001р. №214/01 у зв'язку із переходом права власності на нежитлові будівлі, розташовані на орендованій земельній ділянці до іншої особи, відповідачем надано копію договору купівлі-продажу нерухомого майна від 24.04.2012, укладеного між ПАТ «Юнікон» та ТОВ „Ескаль", посвідченого 24.04.2012 року приватним нотаріусом Остапенко Є.М., витяг з Державного реєстру правочинів від 24.04.2012, а також акт приймання передачі нерухомого майна згідно основного договору №788 від 24.04.2012 року купівлі-продажу нерухомого майна; копію договору купівлі-продажу майна №07/г/08/14 від 07.08.2014 року, укладеного між ПАТ «Юнікон» та ТОВ „Ескаль"; копію договору купівлі-продажу майна №31/07 від 31.07.2014 року, укладеного між ПАТ «Юнікон» та ТОВ „УПЕМ"; копію договору купівлі-продажу майна №07/1/08/14 від 07.08.2014 року, укладеного між ПАТ «Юнікон» та ТОВ „УПЕМ" (разом з актами приймання передачі нерухомого майна). (а.с. 68-98)
Відповідно до ч.5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
За приписами ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин належить до виключної компетенції міської ради та проходить на її пленарних засіданнях.
Отже, згідно з вимогами законодавства необхідною умовою отримання у користування земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування, а відтак, необхідною умовою для відмови від такого користування земельної ділянки, також є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування.
Як свідчать матеріали справи рішення про надання відповідачу в оренду земельної ділянки приймалось рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.06.2001 року . Відповідно, питання про припинення договору оренди від 11.09.2001р. №214/01, повинно прийматися виключно рішенням сесії Харківської міської ради як єдиним уповноваженим Державою органом з цих питань.
Як вже зазначалось, рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012 р. № 960/12 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Так, зазначений Порядок визначає єдині умови оформлення договорів оренди землі у м. Харкові, розроблений з метою удосконалення порядку оформлення договорів оренди землі з урахуванням змін діючого законодавства та збільшення надходжень до бюджетів від орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Харкова.
Вказаним Порядком, зокрема, встановлено, що дострокове розірвання договору оренди землі за взаємною згодою сторін, як за ініціативою орендаря, так і за ініціативою орендодавця, оформлюється на підставі відповідного рішення Харківської міської ради угодою про розірвання договору оренди землі згідно із затвердженою формою.
Порядком передбачено, у разі якщо орендар має намір достроково розірвати договір за взаємною згодою сторін, він повинен звернутися із заявою на ім'я міського голови про дострокове розірвання договору оренди землі.
До того ж, відповідно п. 23 Порядку, підставою для припинення договору оренди землі є, зокрема, набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Згідно п. 25 Порядку, рішення про дострокове розірвання договору оренди землі за взаємною згоду приймається на відповідній сесії міської ради.
Відповідно до п. 25.1., в разі, якщо орендар має намір достроково розторгнути договір за взаємною згодою сторін, він повинен звернутись із заявою на ім'я міського голови про дострокове припинення договору оренди землі. До заяви орендар повинен надати необхідні документи.
Таким чином, вказаним Порядком передбачено чіткий механізм припинення договору оренди у зв'язку із набуттям іншою особою права власності на житловий будинок, будівлю або споруду.
Як свідчать матеріали справи, з відповідним листом, яким відповідач повідомляв Харківську міську раду про припинення договору оренди землі від 11.09.2001р. №214/01 у зв'язку із укладенням ПАТ «Юнікон» з ТОВ «Єскаль» та ТОВ «УПЕМ» договорів купівлі - продажу нерухомого майна від 24.04.2012 року та від 07.08.2014 року, відповідач звернувся до міського голови Харківської міської ради лише 26.12.2014, тобто після прийняття рішення судом першої інстанції по даній справі. (а.с. 171)
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції, представник відповідача зазначив, що на даний час відповідь на вказаний лист на адресу ПАТ «Юнікон» не надходила.
Проте, дослідженням наданих відповідачем договорів купівлі-продажу нерухомого майна №07/г/08/14 від 07.08.2014 року, №31/07 від 31.07.2014 року, №07/1/08/14 від 07.08.2014 року встановлено, що відповідачем не надано доказів належного нотаріального посвідчення наданих договорів, а також не надано доказів їх державної реєстрації.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи та підтверджено представником відповідача в судовому засіданні 11.03.2015, на даний час ПАТ «Юнікон» є власником частки об'єктів нерухомості, які розташовані на земельній ділянці, наданої йому в оренду відповідно до договору №214/01 від 11.09.2001р.
У зв'язку з цим, колегія суддів приходить до висновку, що договір оренди від 11.09.2001р. №214/01 на даний час є чинним, у встановленому законом порядку не розірваним, а тому у позивача є всі правові підстави для звернення з позовом до суду з відповідним позовом.
З урахуванням вищевказаних обставин справи та норм чинного законодавства, колегія суддів вважає, що позовні вимоги про внесення змін до договору оренди землі №214/01 від 11.09.2001р. в редакції позивача щодо визначення нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати є обґрунтованими та такими, що правомірно задоволені судом першої інстанції.
Що стосується внесення змін до пунктів 1 (із підпунктами 1.2-1.4), пункт 2 (із підпунктами 2.2-2.6), пункт 3 (із підпунктами 3.1-3.5), пункт 4 (із підпунктами 4.1-4.4), пункт 5 (із підпунктами 5.1, 5.2), пункт 6 (із підпунктами6.1-6.5), пункт 7 (підпункт 7.1) договору, колегія суддів вважає, що зазначені пункти не регулюють питання розміру орендної плати, а обов'язковість їх внесення в судовому порядку позивачем не доведено, в зв'язку з чим позовні вимоги в зазначеній частині задоволенню не підлягають.
Приймаючи до уваги вищезазначене, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що обставини справи були всебічно і повно досліджені господарським судом, а тому рішення господарського суду господарського суду Харківської області від 15.12.14р. у справі № 922/4586/14 відповідає чинному законодавству та фактичним обставинам справи, а доводи відповідача, з яких подана апеляційна скарга не можуть бути підставою для його зміни чи скасування.
Таким чином, враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 33, 43, 99, 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів апеляційного господарського суду, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Юнікон", м. Дніпропетровськ залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 15.12.14р. у справі № 922/4586/14 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України в двадцятиденний термін.
Повний текст постанови складено 13.03.2015 року.
Головуючий суддя Тарасова І. В.
Суддя Горбачова Л.П.
Суддя Істоміна О.А.