Постанова № 43136501, 25.02.2015, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
25.02.2015
Номер справи
583/4415/14-а
Номер документу
43136501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№ 583/4415/14-а

2-а/583/7/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2015 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді - Сидоренка Р.В.,

при секретарі - Зубатовій І.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

його представника - ОСОБА_2,

представника третьої особи - Тодорюк О.Г.,

розглянувши у судовому засіданні в місті Охтирці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській обл. про визнання дій протиправними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, третя особа: Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській обл. -

установив:

Позивач 23.12.2014 р. звернувся до суду з позовом прохаючи:

усунути дискримінаційний прояв з боку УДВС ГУЮ в Сумській обл., проявлений стосовно ОСОБА_1, як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, інваліда 1 гр., закінченням виконавчого провадження по примусовому виконанню постанови Охтирського міськрайонного суду від 31.12.2010 р. №2-а-3814/10, яким зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Сумській обл. здійснити перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру пенсії за віком, визначеному ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати із 01.04.2009 р. з урахуванням зазначених коштів;

поновити строк звернення до суду із адміністративним позовом про усунення дискримінаційного прояву шляхом визнання дій протиправними, скасування постанови про закінчення виконавчого провадження №24751320 постановою від 20.06.2011 р., з 15.12.2014 р. - дня отримання інформації про прийняття рішення про закінчення виконавчого провадження та винесення постанови про закінчення виконавчого провадження з підстав нібито повного виконання судового рішення на підставі п. 8, ч. 1, ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження»;

визнати протиправними дії управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській обл. по прийняттю 20.06.2011 р. рішення про закінчення виконавчого провадження №24751320 без фактичного виконання постанови Охтирського міськрайонного суду від 31.12.2010 р. №2-а-3814/10 про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Сумській обл. здійснити перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру пенсії за віком, визначеному ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати із 01.04.2009 р. з урахуванням зазначених коштів;

визнати незаконною та скасувати постанову управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській обл. від 20.06.2011 р. про закінчення виконавчого провадження №24751320 по примусовому виконанню постанови Охтирського міськрайонного суду від 31.12.2010 р. №2-а-3814/10 про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Сумській обл. здійснити перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру пенсії за віком, визначеному ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати із 01.04.2009 р. з урахуванням зазначених коштів;

зобов'язати управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській обл. застосувати належні заходи по виконанню постанови Охтирського міськрайонного суду від 31.12.2010 р. №2-а-3814/10 про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Сумській обл. здійснити перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру пенсії за віком, визначеному ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати із 01.04.2009 р. з урахуванням зазначених коштів, відповідно до вимог і положень Закону України «Про виконавче провадження» та Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 р. №512/5.

Свої вимоги мотивує тим, що постановою Охтирського міськрайонного суду, Сумської обл. від 31.12.2010 р. за №2-а-3814/10 було зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Сумській обл. здійснити перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру пенсії за віком, визначеному ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати із 01.04.2009 р. з урахуванням зазначених коштів. При цьому рішенням суду не було визначено кінцевого терміну виконання вимог, тобто нарахування та виплата мали проводитись на постійній основі. Після набрання рішенням суду законної сили позивачем 15.02.2011 р. був отриманий виконавчий лист та згодом він був пред'явлений до виконання. Пенсія позивачеві у 2010-2012 роки нараховувалась та виплачувалась. Однак постанову про відкриття виконавчого провадження він не отримував. В подальшому і на даний час рішення суду також не виконується в обсязі прийнятого чинного законодавства та змісту його застосування.

Позивач та його представник у судовому засіданні вимоги підтримали повністю з підстав викладених у позові. Пояснили, що хоча й не мають претензій щодо сум нарахованих та виплачених на виконання судового рішення, які зазначені у письмовому запереченні відповідачем та третьою особою, проте, ці виплати мають проводитись на постійній основі й на протязі усього часу, оскільки судове рішення не містить кінцевої дати нарахування та проведення оплати зазначених виплат.

Представник відповідача Головного управління юстиції у Сумській обл., у судове засідання не з'явився, від зазначеної установи надійшло письмове заперечення, згідно якого 20.06.2011 року державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 20.06.2011 року, в зв'язку з повним виконанням. Була проведена доплата на суму 10774,40 грн., яка була перерахована на особистий рахунок ОСОБА_1 В зв'язку з чим просить в задоволенні позову відмовити, а справу розглянути без їх участі.

Представник третьої особи Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала зазначивши, що управління здійснило виконання рішення суду, про що повідомило державного виконавця та, як наслідок, державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 20.06.2011 року з дотриманням та на виконання положень Закону України „Про виконавче провадження", просила в задоволенні позову відмовити надавши письмове заперечення.

Суд, вислухавши пояснення позивача та його представника, представника третьої особи, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що постановою Охтирського міськрайонного суду, Сумської області від 31.12.2010 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеному ч. 1, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати з 01.04.2009 р. з урахуванням виплачених коштів.

Ухвалою колегії судів Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.06.2011 року постанову Охтирського міськрайонного суду, Сумської області від 31.12.2010 року було скасовано в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеному ч. 1, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених коштів за період з 01.04.2009 року по 07.12.2009 року, в цій частині позов залишено без розгляду.

На підставі зазначеної постанови позивач отримав виконавчий лист № 2-а-3814/10 та направив його на виконання до відділу з примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській обл..

На підставі зазначеного виконавчого листа державний виконавець Огурецька З.О. винесла постанову про відкриття виконавчого провадження від 23.02.2011 року ВП № 24751320.

Був проведений перерахунок та проведена доплата на суму 10774,40 грн., станом на квітень 2011 року, яка була перерахована на особистий рахунок ОСОБА_1 В подальшому розмір пенсійної виплати на 01.04.2011 року склав 3018,48 грн.

20.06.2011 року державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 20.06.2011 року, в зв'язку з повним виконанням постанови.

Після проведеного перерахунку, розмір пенсійної виплати станом на 01.04.2011 р. склав 3018,48 грн., починаючи з 01.01.2015 року складає 4216,51 грн.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку регулюється Законом України від 21.04.1999 р., № 606-XIV "Про виконавче провадження".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ст. 11 Закону державний виконавець зобов'язаний вжити заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії, які спрямовані на завершення виконавчого провадження.

З матеріалів справи вбачається, що 23.02.2011 р. відповідно до ст. 3, 18, 20, 24 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, з примусового виконання вищезазначеного виконавчого документу та надано строк для виконання. Копії постанов було направлено сторонам до відома та виконання.

14.03.2011 р. на адресу відділу надійшов лист від боржника № 3293/03-04-18-02 від 10.03.2011 р. в якому повідомляється, що всі необхідні дії, пов'язані з виконанням постанови державного виконавця щодо здійснення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 та її виплатою з урахуванням додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеної ч. 1, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з 01.04.2009, з урахуванням виплачених коштів, головним управлінням проведені. Доплата на суму 10774,40 грн., перерахована на особистий рахунок ОСОБА_1 З 01.04.2011 року розмір пенсії складає 3018,48 грн..

20.06.2011 року головним державним виконавцем відділу винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 8, ч. 1, ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження», копії постанов направлено сторонам виконавчого провадження до відома та до суду разом з виконавчим листом для приєднання до матеріалів справи.

Проте, належні докази своєчасного отримання стягувачем зазначеної постанови у наданій суду відповідачем копії матеріалів виконавчого провадження відсутні. У матеріалах справи маються відомості про те, що належним чином стягувач зазначену постанову отримав після 23.01.2015 р. З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що строк на її оскарження позивачем не пропущений.

Відповідно до п. 8, ч. 1, ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Щодо твердження позивача про невжиття в повному обсязі заходів примусового виконання рішення суду суд виходить із того, що вищевказане рішення є рішенням зобов'язального характеру, тому виконання рішення суду проводилось відповідно до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», де вказано загальні умови виконання рішення суду за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення. Вказана стаття містить виключний перелік дій які необхідно вчинити державному виконавцю.

Слід зазначити, що оскільки в судовому рішенні не встановлено кінцевої дати проведення перерахунку і виплати пенсії, то воно підлягало виконанню до часу існування правових підстав для здійснення відповідних виплат, тобто до змін законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Пунктом 7 Закону України від 14 червня 2011 року № 3491- VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Зазначені норми набрали чинності із дня наступного за днем його опублікування, а саме - з 19.06.2011 р.

На виконання вимог пункту 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується інвалідам 1 гр. у розмірі 30% прожиткового мінімуму. Ця постанова набрала чинності з 23 липня 2011 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 р. норми п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» визнані такими, що відповідають Конституції України, тобто є конституційними.

Таким чином, положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо розміру пенсій для інвалідів внаслідок Чорнобильської катастрофи підлягали застосуванню до 22 липня 2011 року включно, а з 23.07.2011 року перерахунок та виплата повинні проводитися у відповідності з законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» та постановою Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» (чинна до 01.01.2012 р.), які не були скасовані, визнані не чинними та/або неконституційними.

Прикінцевими положеннями законів України «Про державний бюджет» за відповідні роки Кабінету Міністрів України надавалось право норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовувати у порядку та розмірах, виходячи із наявних фінансових ресурсів.

23.11.2011 р. Кабінетом Міністрів України з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян, була прийнята постанова №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка набрала чинності із 01.01.2012 р.

Отже, зменшення розміру виплат пенсії відбулося не у зв'язку із зменшенням розміру пенсії, а у зв'язку із встановленими законодавством обмеженнями у її виплаті, вони не є наслідком невиконання чи неналежного виконання рішення суду третьою особою, адже Головне Управління Пенсійного Фонду України в Сумській обл. здійснило виконання рішення суду в повному розмірі та виплачувало пенсію ОСОБА_1, з урахуванням додаткової пенсії згідно з рішенням суду у повному обсязі (що не заперечують сторони), до відповідних змін у законодавстві (постанова КМУ №745, а, в подальшому, постанова КМУ №1210 та постанова КМУ №112 від 25.03.2014 р.), положення яких повністю узгоджуються із Законами України Про Державний бюджет України на відповідні роки.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що у відділу державної виконавчої служби були підстави для закінчення виконавчого провадження, так як управлінням Пенсійного фонду України виконано рішення суду в повному обсязі.

Таким чином, відповідач діяв у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і Законом України «Про виконавче провадження».

Крім того, суд не вбачає у діях відповідача будь-яких ознак дискримінаційного прояву відносно ОСОБА_1 виходячи із визначення зазначеного у ст. 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».

Відповідно до ч. 2, ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доводи позивача, що постановою про закінчення виконавчого провадження грубо порушені його права, суд не приймає до уваги так як відповідач діяв в на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.

Виходячи з системного аналізу вказаних норм права, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова про закінчення виконавчого провадження ВП № 24751320 від 20.06.2011 року прийнята на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження».

З огляду на викладене вимоги позивача не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 6-14, 71, 99, 159 - 163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській обл. про визнання дій протиправними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з часу її проголошення.

Суддя Охтирського міськрайсуду

Сумської області Сидоренко Р.В.