Ухвала суду № 43118743, 13.03.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2015
Номер справи
805/414/15-а
Номер документу
43118743
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними

13 березня 2015 р. Справа №805/414/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Кравченко Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сфера-Сервіс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, -

встановив:

03 лютого 2015 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – позивач або Фонд) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сфера-Сервіс» (далі – відповідач або Товариство), в якому позивач просив стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році, у сумі 34 695,45 грн. та пеню у сумі 4 032,14 грн., а разом – 38 727,59 грн.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, Відділення Фонду зазначило, що згідно зі Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік, наданим Товариством, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 22 особи. Таким чином, впродовж 2013 року відповідачем мало бути забезпечене працевлаштування 1 інваліда, фактично ж у трудових відносинах з Товариством осіб з обмеженими фізичними можливостями не перебувало, про що зазначено у звіті.

Оскільки відповідачем не виконаний норматив по створенню 1 робочого місця, призначеного для працевлаштування осіб, яким встановлено інвалідність, чинним законодавством України на нього покладений обов'язок нарахувати і сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 34 695,45 грн., однак зазначена сума у добровільному порядку Товариством не сплачена. У зв'язку із порушенням термінів сплати адміністративно-господарських санкцій Відділенням Фонду нарахована пеня у розмірі 120% річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення, яка станом на 02 лютого 2015 року становить 4 032,14 грн.

Зважаючи на викладене і посилаючись на положення ст.ст.216-218, 238, 241 Господарського кодексу України, ч.3 ст.18, ч.ч.1-2, 5 ст.19, ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, Відділення Фонду просило задовольнити позов та стягнути з Товариства на користь Державного бюджету України 34 695,45 грн. (а.с.3-5).

Позивач позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення проти позову (а.с.40-43).

Про дату, час і місце судового розгляду сторони повідомлені належним чином з дотриманням вимог ст.ст.33-36 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), що підтверджено звітами про надіслання електронної судової повістки (а.с.32).

Позивач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, в позовній заяві зазначив, що просить розглянути справу за відсутності його представника (а.с.5).

Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не надав.

У зв’язку з цим та на підставі положень ч.ч.1, 4 ст.122, ч.4 ст.128 КАС України судовий розгляд справи здійснений в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Одночасно із поданням позовної заяви Відділенням Фонду подана заява про поновлення строку звернення до суду (а.с.12-13).

Заява мотивована тим, що ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та постанова Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачають обов’язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося це порушення, сплачувати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.

Таким чином, починаючи з 16 квітня 2014 року та протягом 6 місяців, тобто до 16 жовтня 2014 року, Відділення Фонду мало право звернутися до адміністративного суду з метою примусового стягнення санкцій з підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які не виконали норматив працевлаштування інвалідів у 2013 році, та у добровільному порядку не сплатило адміністративно-господарські санкції.

Проте, впродовж шестимісячного строку і до теперішнього часу на території регіону триває антитерористична операція з подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України у відповідності до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Ці обставини стали підставою для переведення низки державних органів управління Донецької області до інших міст області, закриття будівлі місця розташування Відділення Фонду, переїзду працівників Відділення Фонду, (у тому числі працівників юридичної служби), до інших населених пунктів та роботи на віддалених робочих місцях в інтернет-режимі.

Крім того, з цієї ж причини припинено роботу відділень поштового зв’язку. В результаті Відділення Фонду не в змозі отримувати значну кількість інформації, безпосередньо пов’язаної з його діяльністю, не має можливості вести переписку з правопорушниками, що перебувають на тимчасово окупованій території Донецької області.

Відділення Фонду вважає вказані причини поважними, а тому просило поновити його строк для звернення до адміністративного суду.

Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з абз.3 ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

На позовні вимоги відділень Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів та пені поширюється строк звернення до суду, встановлений ст.99 КАС України.

Відповідний висновок міститься у постановах Верховного Суду України від 21 лютого 2011 року у справі № 21-9а11 та від 03 лютого 2015 року № 21-10а15.

Адміністративний позов Відділення Фонду до Товариства датований 02 лютого 2015 року та наданий безпосередньо до відділу діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду 03 лютого 2015 року (а.с.3).

Таким чином, позивач звернувся до суду із цим позовом поза межами шестимісячного строку, визначеного абз.3 ч.2 ст.99 КАС України.

Згідно з ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Вирішуючи питання щодо можливості визнання поважними причин пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду, суд виходить з того, що сам по собі інститут строку на звернення до адміністративного має на меті полегшення надання учасниками адміністративного процесу доказів, підвищує їх достовірність, а також забезпечує правову визначеність учасників спірних правовідносин. Іншими словами, обмеження строку реалізації права на судовий захист покликане передусім дисциплінувати учасників адміністративних правовідносин.

Оцінивши в сукупності повідомлені позивачем обставини, суд дійшов висновку про можливість визнання поважними причин пропуску позивачем строку звернення до суду із цим позовом.

Правовим наслідком визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду є можливість розгляду та вирішення справи з прийняттям рішення по суті позовних вимог.

Стосовно клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду суд відзначає наступне.

Згідно з ч.1 ст.102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Однак, відповідно до ч.4 ст.102 КАС України правила даної статті не поширюються на строку звернення до адміністративного суду.

З урахуванням наведеного та керуючись ст.ст.99, 100, 160, 165, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ухвалив:

1. Заяву Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про поновлення строку звернення до суду - задовольнити частково.

2. Визнати поважними причини пропуску Донецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів строку для звернення до адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сфера-Сервіс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

3. В іншій частині клопотання - залишити без задоволення.

4. Ухвала постановлена, складена і підписана у нарадчій кімнаті.

5. Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту постановлення.

Суддя Кравченко Т.О.